35.3 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
گزارش خبری

ساخت پیست دوچرخه‌سواری؛ چراغ امیدی برای ورزش استان قم

در یک سال گذشته یکی از خبرهای خوشی که برای نخستین بار در قم بازتاب داشت، ساخت پیست دوچرخه‌سواری بوده که مشتاقان این ورزش را بیش از بیش خوشحال کرد.

تابستان شروع شد! تابستانی که امسال ولع و عطش همه برایش بیشتر از سال‌های گذشته است و ماهیت حقیقی‌اش که چرخ زدن در اوقاف فراغت است معنایی دیگر دارد.

در سال‌های گذشته بچه‌ها تنها منتظران این فصل گرم و چسبناک بودند تا بعد از ۹ ماه وقت گذراندن در مدرسه فرصتی برای تفریح و بازی و حتی آموزش‌های جانبی پیدا کنند، اما بزرگ‌ترها ترجیح می‌دادند حداقل تا غروب زیر سایه خنکای کولرها ساعاتی آرام و بی‌دردسرتری را بگذرانند.

اما امسال به علت شیوع ویروس کرونا و خانه‌نشینی اجباری چند ماه انگار همه منتظرند تا فرصتی پیداکرده و از چهاردیواری خانه فرار کنند و حتی با لذتی بیشتر پذیرای گرمای تابستان باشند.

همین اشتیاق و نیاز به سپری کردن اوقات فراغت خارج از خانه مطالباتی از طرف مردم برای مدیران شهری ایجاد کرده و انتظارات شهروندان را نسبت به فضاهای تفرجگاهی و تفریحی بیشتر کرده است.

تا جایی که عبدالله جلالی رئیس شورای اسلامی شهر قم از مسئولان شهرداری خواست شهربازی‌های بوستان علوی و بوستان غدیر قبل از آغاز فصل تابستان به بهره‌برداری رسیده تا شهروندان بتوانند اوقاف فراغت خود را در فضاهای شادتری سپری کنند.

در کنار نیاز به فضاهای تفریحی یکی از نیازهای مردم ساخت فضای ورزشی است که در چند سال گذشته شهرداری نسبت به این مهم اهتمام ویژه‌ای داشته است.

در یک سال گذشته یکی از خبرهای خوشی که برای نخستین بار در قم بازتاب داشت ساخت پیست دوچرخه‌سواری بوده که مشتاقان این ورزش را بیش از بیش خوشحال کرد.

البته با دو خبر ناگواری که در چند روز گذشته از فوت دو دوچرخه‌سوار حرفه‌ای هنگام تمرین در خیابان‌های تهران شنیدیم باید بیش از بیش از ساخت و به بهره‌برداری رسیدن این پیست خوشحال باشیم.

عباس ذاکریان معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم با تأکید بر فرهنگ‌سازی استفاده از دوچرخه معتقد است: با ایجاد جذابیت‌های تفریحی سالم در استفاده از دوچرخه می‌توانیم شهروندان را در استفاده از دوچرخه به‌عنوان حمل‌ونقل پاک تشویق کنیم.

وی آغاز طرح جامع دوچرخه‌سواری در قم را نیز در راستای همین هدف دانست و گفت: برای تشویق مردم در استفاده از دوچرخه باید زیرساخت‌های لازم در شهر ایجادشده و امنیت دوچرخه‌سواران تأمین شود.

علی نیک مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم نیز با ابراز رضایت از ساخت پیست دوچرخه‌سواری بیان کرد: این پیست در کشور منحصربه‌فرد و حرفه‌ای بوده و با الگوبرداری از پیست شهر زوریخ سوئیس طراحی‌شده است.

این پیست در مجموعه پارک ترافیک پردیسان در هفت بخش حرفه‌ای طراحی شده است

مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم مراحل انجام کار را تشریح کرد و گفت: این پیست توسط مهندسان سازمان در چندین مرحله خط‌کشی که شامل آکس گیری، اجرای خطوط، پاشیدن گلس بید، و پاک‌سازی بوده انجام‌شده است.

نیک ساخت فضاهای ورزشی حرفه‌ای را یکی از عوامل ارتقاء ورزش حرفه‌ای در شهر قم دانست و تأکید کرد: با توجه به ویژگی‌هایی که این پیست دارد می‌توانیم مسابقات ملی و بین‌المللی در آن اجرا کنیم.

امروز شهر قم با دارا بودن این پیست می‌تواند منتظر اتفاقات خوبی در این رشته بوده و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک تمام رشته‌های ورزشی فضایی برای تمرین‌های حرفه‌ای داشته و جوانان اوقاف فراغت خود را در فضاهایی با استاندارهای جهانی سپری کرده و موفقیت‌های خود را به نام شهر قم ثبت کنند.

شهری که امروز با توطئه‌ای به نام قم هراسی در حال دست‌وپنجه نرم کردن بوده و نیازمند درخشیدن در همه حوزه‌هاست.

منبع: خبرگزاری تسنیم استان قم