31.1 C
شهر مقدس قم
۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

تشکیل کمیته سیما و منظر در مناطق شهرداری/۵۰ درصد سازندگان به ضوابط سیما و منظر توجه می‌کنند

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم گفت: طی دو ماه آینده کمیته سیما و منظر در مناطق شهرداری تشکیل خواهد شد تا مردم بتوانند با سرعت بیشتری پیگیری امور خود در زمینه کنترل نماها باشند.

به گزارش شهرنیوز، غلامرضا جانقربان با اشاره به ایراداتی که شهرداری به اجرای نماهای نامتعارف و رومی وارد می‌کند، اظهار کرد: ما به شدت نسبت به حفظ سیما و منظر شهری متناسب با جایگاه قم حساس هستیم و تلاش داریم از بدمنظری در شهر جلوگیری کنیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با بیان اینکه امروز بدمنظری در شهر دیده می‌شود، گفت: البته ضوابطی در این زمینه گذاشته شده اما به طور کامل این ضوابط اجرا نمی‌شود.

جانقربان با اشاره به نگرانی مقام معظم رهبری در خصوص سیما و منظر شهری در قم، افزود: انتظار ما از سازندگان این است که ضمن کار ارزشمندی که در اشتغال‌زایی و توسعه مسکن انجام می‌دهند نسبت به سیما و منظر ساختمان‌ها نیز حساس باشند.

وی با تاکید بر اینکه نباید به سیمای ساختمان‌ها متناسب با صرفه‌های اقتصادی نگاه کرد، گفت: این کار که برای کسب سود بیشتر اقدام به استفاده از نماهای نامتعارف و رومی شود درست نبوده و باید جلوگیری شود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم گفت: طی سال‌های اخیر نظارت‌ها بر ساختمان‌های ۵ سقف و بالاتر در حوزه سیما و منظر آغاز شده و تلاش داریم این نظارت‌ها را به ساختمان‌های ۳ سقف و بیشتر هم توسعه دهیم.

جانقربان با تاکید بر اینکه چارچوب‌های کلی نماهای ایرانی و اسلامی در شهرداری تدوین شده است، گفت: تمام این ضوابط باید رعایت شده تا مالکین و سازندگان دچار جریمه‌های مشخص‌شده در زمینه سیما و منظر نشوند.

وی اظهار کرد: لازمه تحقق سیاست‌ها در زمینه سیما و منظر شهری همکاری و مساعدت تنگاتنگ شهرداری، راه و شهرسازی و نظام مهندسی است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم بیان کرد: البته با سیاست‌گذاری‌های صورت‌گرفته و ضوابط مشخص‌شده در سال‌های اخیر شاهد کاهش اجرای نماهای نامتعارف و رومی در شهر قم بوده‌ایم و امروز بیش از ۵۰ درصد سازندگان به ضوابط سیما و منظر شهری توجه می‌کنند.

جانقربان گفت: طی دو ماه آینده کمیته سیما و منظر در مناطق شهرداری نیز تشکیل خواهد شد تا مردم بتوانند با سرعت بیشتری پیگیری امور خود در زمینه کنترل نماها باشند.