29.1 C
شهر مقدس قم
۲۵ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شهردار

لزوم نظارت دقیق و عادلانه بر اختصاص مالیات به شهر قم

شهردار قم با ابراز گلایه از عدم نظارت عادلانه بر توزیع مالیات بین شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان قم، گفت: علی‌رغم دارا بودن ۹۶ درصد جمعیت شهری از سهم ۷۰ به ۳۰ مالیات برخوردار بوده و نگاهی عادلانه به این مسئله وجود ندارد.

دکتر سیدمرتضی سقاییان‌نژاد در یک‌صد ‌و چهل و چهارمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم که با حضور مدیرکل امور مالیاتی استان قم برگزار شد، ضمن تشکر از تعامل شکل‌گرفته بین دو دستگاه، اظهار داشت: شهرداری یک بنگاه اقتصادی نبوده و باید به آن به‌عنوان یک‌نهاد خدماتی نگاه کرد.

شهردار قم ارائه خدمات به شهروندان را در سطوح مختلف یادآور شد و افزود: ما نیازمند فهم متقابل در مسائل مالیاتی بوده و باید سهم استان قم از مالیات بر ارزش‌افزوده مشخص شود تا بتوانیم در ارائه خدمات و اجرای پروژه‌های عمرانی توانمندتر عمل کنیم.

سقاییان‌نژاد با گلایه از عدم نظارت کافی بر تقسیم عادلانه مالیات، تصریح کرد: در اختصاص و توزیع سهم شهرداری شهر قم نسبت به روستاها نظارت کافی وجود نداشته و این مسئله مشکل‌آفرین شده است.

وی جمعیت شهری قم را ۹۶ درصد اعلام و بیان کرد: قم با دارا بودن بیشترین جمعیت شهری در کشور از کمترین سهم مالیات یعنی ۷۰ به ۳۰ برخوردار بوده درحالی‌که درصد اختصاص مالیات به تهران ۸۸ به ۱۲ است.

شهردار قم ادامه داد: سهم قم از مالیات بر ارزش‌افزوده نیز حدود ۲ و نیم درصد است در حالی‌ که دیگر کلان‌شهرها از ۱۰ تا ۳۰ درصد از مالیات بر ارزش‌افزوده برخوردار بوده و باید در این حوزه نیز بازنگری انجام شود.

سقاییان‌نژاد تعلق مالیات صنایع مستقر در قم را حق مردم قم دانست و تأکید کرد: آلودگی صنایع مستقر در قم سهم شهروندان قمی بوده و شهرداری موظف به ارائه خدمات به آن‌هاست درحالی‌که مالیات خود را به تهران پرداخت می‌کنند و این ناعادلانه است.

وی به مسئله لزوم پرداخت مالیات سازمان‌های وابسته به شهرداری نیز اشاره و تصریح کرد: چگونه سازمان‌هایی که ارائه‌دهنده خدمات صرف هستند و در بعضی موارد مانند آتش‌نشانی و اتوبوسرانی زیان‌ده نیز به حساب می‌آیند باید مالیات پرداخت کنند؟!

شهردار قم بازنگری بر قوانین موجود و تعامل بین اداره کل امور مالیاتی استان قم و شهرداری را لازم خواند و ابراز کرد: شهرداری از عوارض مردم اداره شده و پرداخت مالیات سازمان‌های وابسته به شهرداری کاری عبث بوده و توجیه قانونی ندارد.

سقاییان‌نژاد در ادامه به موضوع پیگیری اختصاص ۲۵درصد سهم تجاری منطقه پردیسان اشاره کرد و گفت: در جلساتی که با وزیر راه و شهرسازی طی هفته‌های گذشته برگزارشده برگرداندن حق عمومی مردم و تهاتر به‌روز خدمات ارائه‌ شده در پردیسان با زمین برای اختصاص مراکز تجاری در حال پیگیری بوده و نیازمند حمایت‌های استانی در این موضوع هستیم.