35.9 C
شهر مقدس قم
۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

آرامستان جدید قم در محدوده مسجد مقدس جمکران احداث می‌شود

​​​​​​​معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با اشاره به احداث آرامستان جدید در محدوده مسجد مقدس جمکران، گفت: در صورت ایجاد این آرامستان متوسط دسترسی به آرامستان‌های دیگر حداکثر دوازده کیلومتر خواهد بود.

غلامرضا جانقربان در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سالن جلسات کرامت استانداری، الحاق ۶۳ هکتار از اراضی انتهای شهرک قدس برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: شهرداری با اصل موضوع موافق بوده اما باید این پروژه فرایندهای قانونی خود را طی کند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با اشاره به مکاتبه شهرداری با راه و شهرسازی برای طی فرایند قانونی پروژه طرح اقدام ملی مسکن گفت: نگهداشت پروژه و خدماتی که به این بخش داده می‌شود دارای هزینه‌های سنگینی بوده و باید فرایند قانونی خود را طی کند.

جانقربان در ادامه با اشاره به احداث آرامستان جدید در محدوده مسجد مقدس جمکران، گفت: با ایجاد محدودیت آرامستان‌های داخل شهر، ضرورت ایجاد آرامستانی در محدوده شهر به وجود آمد و در سال ۹۲ دو محدوده ۱۴۷ هکتاری و ۲۴۶ هکتاری برای احداث آرامستان مصوب شد.

وی با بیان علت‌های وجودی تعدد آرامستان در شهرهای بزرگ، عنوان کرد: الگوی تک آرامستانی در کلان‌شهرها منسوخ‌ شده و تعدد آرامستان‌ها می‌تواند عدم توازن، دسترسی به مناطق مختلف، آلودگی‌های زیست محیطی، تطابق با معماری ایرانی اسلامی و بحران‌های فراگیر را سامان بدهد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم بررسی وضعیت موجود شهر قم به لحاظ وجود آرامستان را موردبررسی قرارداد و گفت: تقریباً در هر محله‌ای آرامستان محلی مثل وادی‌السلام و دارالسلام در داخل شهر وجود دارد همچنین یک آرامستان شهری به نام قم نو داریم.

جانقربان با بیان اینکه محدوده مجاورت مسجد مقدس جمکران بالاترین امتیاز برای احداث آرامستان دارد، عنوان کرد: در صورت ایجاد این آرامستان متوسط دسترسی به آرامستان‌های دیگر حداکثر دوازده کیلومتر خواهد بود.

وی با بیان اینکه محدوده ۱۴۷.۵ هکتاری قابلیت تبدیل به آرامستان دارد، مطرح کرد: قم به ۴۴۰ هکتار فضای آرامستانی جدید به‌تناسب اختصاص ۵ مترمربع به هر فرد متوفی تا افق ۱۴۵۰ نیاز دارد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با بیان اینکه احداث این آرامستان مشکلات ترافیکی را برطرف می‌کند، گفت: نزدیک به ۱۰۰ هکتار از این محدوده به پارک تبدیل خواهد شد و مشکل فضای سبز در این منطقه نخواهیم داشت.

جانقربان تأکید کرد: در سال ۹۶ جلسات متعددی را شهرداری با تولیت مسجد مقدس جمکران برگزار و مقرر شده بود که برای این پروژه طرح ارائه دهند اما با گذشت دو سال از این پروژه هیچ طرحی ارائه نشده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ۱۸۰ هکتار پیرامون این مسجد طرح توسعه‌ای دیده‌ شده که شامل طرح‌های مختلف می‌شود اما با گذشت دو سال هنوز از سوی مسجد طرحی ارائه نشده است.

خاطرنشان می‌شود در پایان جلسه اعضا به احداث آرامستان جدید در محدوده مسجد مقدس جمکران و ضلع جنوب شرقی قم رأی مثبت دادند و با توجه به نیاز منطقه، آرامستان ۱۴۷ هکتاری در این منطقه احداث خواهد شد که ۹۰ هکتار از این اراضی به فضای سبز شهری اختصاص می‌یابد.