38.1 C
شهر مقدس قم
۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شورا

انتقاد از پایین بودن اختیارات مدیریت شهری قم

یک صدو چهل و سومین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم برگزار و در آن از پایین بودن اختیارات شورای اسلامی شهر و مجموعه مدیریت شهری در تصمیم‌گیری‌ها انتقاد و بر لزوم افزایش این اختیارات تأکید شد.

یک صد و چهل و سومین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم به ریاست عبدالله جلالی رئیس شورا و با حضور دکترسید مرتضی سقائیان‌نژاد شهردار قم در سالن جلسات ساختمان شهید باکری برگزار شد.

در ابتدای این جلسه رئیس کمیسیون برنامه ‌و بودجه شورای اسلامی شهر قم به ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات صورت گرفته توسط این کمیسیون پرداخت.

بررسی ۱۷۳ لایحه توسط کمیسیون برنامه ‌و بودجه

اخوان با بیان اهمیت و جایگاه منشور بودجه اظهار داشت: عمده جلسات کمیسیون تلفیق مباحث بودجه‌ای بوده که به‌صورت عادی در هفته دو جلسه تشکیل می‌شود و در یک سال اخیر ۱۷۳ لایحه و ۱۵۶۵ نامه‌های رسیدگی شده است.

رئیس کمیسیون برنامه ‌و بودجه شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه در این مدت یازده طرح از جانب اعضای کمیسیون به صحن علنی شورا آمده که عمدتاً تبدیل به لایحه شده است، افزود: عمده عملکرد کمیسیون بحث بررسی لوایح بودجه اصلاحیه متمم و تفریق شهرداری و سازمان‌ها بوده است.

وی بررسی عملکرد تحقق بودجه به‌صورت جاری و درآمد را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: منابع انسانی و نیروهای انسانی، سیاست‌گذاری، تعداد، خط‌مشی گذاری و رصد منابع انسانی جزو شرح وظایف کمیسیون برنامه ‌و بودجه شورای شهر قم هستند.

اخوان با بیان اینکه پیگیری، بررسی و تجزیه ‌و تحلیل صورت‌های شهرداری و سازمان‌های تابعه در دستور کار این کمیسیون قرار دارد، گفت: شفاف‌سازی صورت‌های مالی از دیگر وظایف این کمیسیون است.

عضو شورای اسلامی شهر قم تصویب پروژه‌های بالای ۱۰ میلیارد تومان را از دیگر وظایف این کمیسیون برشمرد و گفت: تمام این موارد با تعامل با معاونت‌های مربوطه همچون اداره کل درآمد و معاونت برنامه‌ریزی و منابع انسانی و حوزه سرمایه‌گذاری انجام می‌شود.

وی پیگیری امور سرمایه‌گذاری را از دیگر وظایف کمیسیون برنامه‌وبودجه شورا برشمرد و تأکید کرد: بررسی، تعیین تکلیف، بازخورد برنامه پنج‌ساله و چشم‌انداز ۲۰ ساله، بررسی تخفیفات مناسبتی، تشکیل کمیسیون ماده ۶۴ مالیاتی، پیگیری مشکلات مالی پیمانکاران عمرانی و خدماتی از دیگر مواردی است که توسط این کمیسیون پیگیری می‌شود.

اخوان اخذ با اشاره به اخذ جرائم راهنمایی و رانندگی و سهم شهرداری در این زمینه گفت: در هیچ شهری حق ‌و حقوق شهرداری‌ها پرداخت نمی‌شود در حالی‌ که این حق جزو مسلمات بوده و باید پرداخت شود.

در قم ارزش افزوده به سختی دریافت می شود.

همچنین حسن مالکی‌نژاد رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر قم در این زمینه گفت: مطالبه حق مردم بوده و در قم این ارزش‌افزوده به‌سختی دریافت می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم نیز در این‌ ارتباط ابراز کرد: وقتی یک شهر مذهبی مثل قم را که پایگاه انقلاب است با شهرهای مذهبی کشورهای دیگر مقایسه می‌کنیم؛ ملاحظه می‌شود منابع آن شهرها بسیار بیشتر از قم بوده و این جفای به شهر مقدس قم است.

محسن رنجبر بیان کرد: سال گذشته شهردار دستوراتی دادند و پیگیری‌هایی صورت گرفت و مقداری از ارزش‌افزوده به شهر برگشت، اما در مقایسه با کلان‌شهرهای دیگر این رقم بسیار پایین است.

حجت‌الاسلام آتش‌زر یکی از اعضای شورای اسلامی شهر قم نیز گفت: هیچ دولتی در رابطه با عوارض سوخت، ارزش‌افزوده و جرائم راهنمایی و رانندگی شفاف نبوده و این عدم شفافیت با همکاری دولت و مجلس اتفاق می‌افتد، عوارض سوخت از قدیم ۱۰ درصد عوارض است و این عوارض باید مستقیماً باید به شهرداری‌ها پرداخت می‌شد.

مجلس یازدهم در پیگیری مطالبات مرم شفاف عمل کند

آتش‌زر افزود: همه مردم ارزش‌افزوده را به دولت پرداخت می‌کنند، افزود: مجلس یازدهم با شعار شفافیت پا به میدان آمده است بنابراین از مجلس یازدهم می‌خواهیم که به دنبال شفافیت بوده و این چند مورد را پیگیری کند.

در ادامه اخوان به قرائت لایحه مشارکت در احداث مجتمع تجاری مسکونی نبش بلوار بسیج به سمت بلوار پیامبر اعظم(ص) به مساحت بیش از ۲۵۰۰ مترمربع پرداخت که سهم شهرداری به‌عنوان عوارض و پروانه ۴۸.۵ میلیارد تومان است.

رئیس کمیسیون برنامه ‌و بودجه شورای اسلامی شهر قم عنوان کرد: تمام لوایح مشارکت قراردادهای سرمایه‌گذاری در هیئت عالی سرمایه‌گذاری که شش نفر عضو هستند، مطرح می‌شود و در کمیته فنی کارهای مقدماتی انجام و مجدد به هیئت عالی سرمایه‌گذاری برای چکش‌کاری برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه احداث این مجتمع در ۱۰ طبقه روی زمین و سطح اشغال ۵۵ درصد است، ادامه داد: سهم شریک و سرمایه‌گذار هم هزینه ساخت ۱۸ هزار و ۸۸۶ متر زیربنا به میزان ۵۵ میلیارد تومان است.

اخوان با بیان اینکه سهم شهرداری ۴۵ درصد و سهم سرمایه‌گذاری ۵۵ درصد است، افزود: این موضوع در هیئت عالی سرمایه‌گذاری مطرح‌شده و مورد موافقت قرارگرفته است.

این لایحه با رأی اکثریت اعضای شورای اسلامی شهر به تصویب رسید.

لایحه بعدی اخذ مجوز امضای تفاهم‌نامه شهرداری و معاون وزیر ارتباطات و فناوری و مدیرعامل مخابرات و رئیس هیئت‌مدیره شاتل بود که در صحن علنی شورا قرائت شد. این لایحه مربوط به پروژه شهر هوشمند، فیبر نوری، پوشش وای فای و غیره است.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم در این رابطه اظهار داشت: این قرارداد منعقد شده و در پی گرفتن مجوز اجرا و امضای تفاهم‌نامه هستیم.

محسن رنجبر ابراز کرد: بر اساس این تفاهم‌نامه، فیبر اختصاصی مربوط به شهرداری است و به لحاظ امنیتی قابلیت اشتراک‌گذاری ندارد، این مسئله مهمی است که باید موردتوجه قرار گیرد.

وی بیان کرد: شاتل برای شهر قم مجوز ارائه خدمات FTTX  دارد درحالی‌که هیچ شرکت دیگری این امکان برایش وجود ندارد.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم ادامه داد: در حال حاضر به دنبال آن هستیم که از ظرفیت ایجاد شده توسط شهرداری استفاده بهتری کرده و خدمات ارائه‌شده به شهرداری را غنی کنیم، حتی مخابرات هم باید در این زمینه با شرکت شاتل همکاری کند.

رنجبر تأکید کرد: این قرارداد یک فرصت ویژه است که شرکت شاتل مجوز گرفته خدمات FTTX را در تهران و چند استان دیگر گسترش دهد و در صورتی ‌که این فرصت را در اختیارش قرار ندهیم این خدمات را در استان‌ها و شهرهای دیگر ارائه می‌دهد.

احمدی قمی یکی دیگر از اعضای شورای شهر قم نیز در این زمینه اظهار داشت: شاتل در میان سایر شرکت‌های خدمات‌رسان سرآمد بوده و فضاهای خوبی برای شهروندان تهرانی اجرا کرده است باید این تفاهم به شورا آمده به آن سرعت ببخشیم.

وی خاطرنشان کرد: در این جلسه صرفاً تفاهم‌نامه تصویب شود و پس از تبدیل تفاهم‌نامه به قرارداد، آن را در صحن علنی شورا تعیین تکلیف کرده و رأی‌گیری کنیم.

به گفته این عضو شورای اسلامی شهر قم باید اجازه امضای تفاهم‌نامه را بگیریم که در شورای اسلامی شهر گرفته شد.

در پایان تصمیم بر این شد که لایحه به کمیسیون عودت داده‌ شده و نظر کمیسیون در قالب یک نامه به شهرداری اعلام شود که امضای تفاهم‌نامه از نظر شورا بلامانع است.

همچنین در بخش پایانی این جلسه محرری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری به قرائت لوایح این کمیسیون پرداخت که این لوایح به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر قم رسید.