25.3 C
شهر مقدس قم
۲۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان مدیریت پسماند

تهیه و تولید کود کمپوست با ظرفیت ۷۵ تن در روز

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم از تهیه و تولید کود کمپوست حاصل از تفکیک پسماند شهری با ظرفیت 75 تن در روز خبر داد.

به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم، سید عبدالله میرابراهیمی با اشاره به تولید کود کمپوست از پسماندهای آلی (فساد پذیر) شهری، اظهار داشت: کنترل پسماندهای آلی منجر به کاهش آسیب‌های زیست محیطی از جمله کنترل شیرابه و گازهای گلخانه‌ای و کاهش هزینه های دفن می‌شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم گفت: طبق آنالیز فیزیکی صورت گرفته بر روی پسماندهای شهری ۶۵ الی ۷۰ درصد آن را پسماندهای آلی که قابلیت تبدیل شدن به کود کمپوست را دارند، تشکیل می‌دهد.

میرابراهیمی تصریح کرد: در شهر قم از شهریور سال ۹۸ ، تهیه و تولید کود کمپوست از پسماندهای شهری آغاز شده است.

وی با اشاره به روند تولید کود کمپوست، یادآور شد: پسماند شهری مخلوط، وارد خط پردازش شده و به سه قسمت پسماند آلی، ریجکت و ارزشمند تقسیم می‌شود و بعد از انتقال پسماندهای آلی به سایت تخمیر، پشته‌گذاری آن انجام می شود.

به گفته مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم، پشته گذاری در سایت تخمیر (تجزیه) به مدت دو ماه، همراه با هوادهی و آبدهی با کنترل پارامترهای دما، رطوبت و نسبت کربن به ازت صورت می‌گیرد و سپس به مدت سه ماه تا ثبیت نهایی زمان صرف می شود.

میرابراهیمی گفت: بعد از طی این مدت، وارد سرند کود فاین شده که خروجی آن تولید کود درجه یک و دو بوده که کود تولیدی قابلیت استفاده در فضای سبز شهری و باغات را دارد.