35.4 C
شهر مقدس قم
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شورا

تمدید اخذ عوارض و تعرفه بهای خدمات سال ۹۸ تا ۱۵ خردادماه/تقدیر از جمعی از کارگران و پاکبانان برتر مناطق هشت گانه شهرداری قم

در یک صد و چهل و دومین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم بر لزوم بازنگری در وظایف ذاتی هیئت تطبیق و تمدید اخذ عوارض و تعرفه بهای خدمات سال ۹۸ تا ۱۵ خرداد بحث و بررسی شد.

در یک ‌صد و چهل و دومین جلسه رسمی و علنی شورای شهر قم برگزار شد بعد از قرائت لوایح توسط زین‌العابدین قرچورلو به بررسی لوایح پرداخته شد.

در نخستین لایحه محسن محرری لایحه اخذ مجوز فروش شارع متروکه در منطقه چهار را مطرح کرده و  بعد از موافقت کمیسیون شهرسازی و معماری تصویب شد.

سپس مجید اخوان رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای اسلامی شهر قم لایحه اخذ مساعدت به خانواده محروم مظفر عباسی به مبلغ ۸۰ میلیون را مطرح کرد و اظهار داشت: باوجود اعلام مقصر نبودن شهرداری توسط دادگاه در مرگ راننده وانت‌بار به علت مشکلات خانواده وی شهرداری ۸۰ میلیون تومان درخواست پرداخت مساعدت به خانواده وی را دارد، این لایحه نیز با موافقت کمیسیون برنامه‌وبودجه تصویب شد.

لزوم بازنگری در وظایف ذاتی هیئت تطبیق

در ادامه لایحه افزایش نرخ تاکسی و اتوبوس با اصرار رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر قم مطرح شد و روح‌الله امراللهی اظهار داشت: متأسفانه لایحه افزایش نرخ تاکسی و اتوبوس در هیئت تطبیق بدون حضور نمایندگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی رد لایحه خورده و از استانداری درخواست رسیدگی به نوع عملکرد هیئت تطبیق راداریم.

وی با گلایه از عملکرد هیئت تطبیق تصریح کرد: هیئت تطبیق بدون در نظر گرفتن بسیاری از مسائل بخشی از شهروندان آسیب‌پذیر را دچار مشکل کرده و این حق‌الناس است.

سپس حسن بختیاری نایب ریس شورای اسلامی شهر قم نرخ‌گذاری برای تاکسی و اتوبوس را وظیفه شورای اسلامی شهر دانست و خاطرنشان کرد: متأسفانه وظیفه ذاتی نهادها و کمیته‌ها نادیده گرفته ‌شده و با تصمیم گیرهای خارج از حیطه وظایف جامعه دچار چالش و هزینه اضافه می‌شود.

در ادامه زین‌العابدین قرچورلو وظیفه اصلی هیئت تطبیق را مطابقت لایحه‌های شورا با قوانین دانست و بیان کرد: متأسفانه امروز شاهد تفسیر لوایح از طرف هیئت تطبیق بوده و با رد لایحه افزایش نرخ تاکسی و اتوبوس جامعه را دچار هزینه‌های اضافی می‌شود.

وی ادامه داد: ما در برابر خانواده این افراد مسئول بوده و با نگه‌داشتن پول آن‌ها را دچار آسیب جدی می‌کنیم.

حسن مالکی نژاد رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم نیز عملکرد هیئت تطبیق را توهین به نمایندگان مردم دانست و ادامه داد: باید این مسئله هر چه سریع‌تر برطرف ‌شده و بیش از این هزینه اضافی به جامعه تحمیل نشود.

تمدید اخذ عوارض و تعرفه بهای خدمات سال ۹۸  تا ۱۵ خرداد

در ادامه لایحه اخذ مجوز تأخیر در پرداخت عوارض و تعرفه بهای خدمات تا ۱۵ خرداد نیز با موافقت کمیسیون تصویب شد.

روح‌الله امراللهی با تأکید بر حمایت دولت از مشاغل و کسب‌های خرد بیان کرد: تمام دستگاه‌ها ازجمله دارایی و تأمین اجتماعی نیز مانند شهرداری شرایط مردم را درک کرده و حمایت‌های لازم را از شهروندان داشته باشند.

سپس محسن محرری تصریح کرد: در شرایط شیوع ویروس کرونا بسیاری از آیتم‌های درآمدی شهرداری تحت تأثیر قرارگرفته که  باید اطلاع‌رسانی شده و همچنین دولت از شهرداری حمایت کند.

شهربازی و باغ پرندگان قم قبل از آغاز فصل تابستان به بهره‌برداری برسد

رئیس شورای اسلامی شهر قم گفت: باید اماکن تفریحی قبل از آغاز فصل تابستان به بهره‌برداری رسیده تا مردم که از ابتدای سال در شرایط سخت قرنطینه بوده‌اند بتوانند از این امکانات کمال استفاده را ببرند.

عبدالله جلالی اظهار داشت: روز معلم و کارگر و همچنین شورا را به همه افراد مرتبط با این مشاغل تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم.

عبدالله جلالی نیز ادامه داد: مطلع شدیم نظام‌مهندسی ۴۰ درصد عوارض اخذ پروانه را افزایش داده و این هزینه سنگینی را به جامعه وارد می‌کند و امیدواریم با تجدیدنظر دوباره نرخ جدیدی را اعلام کنند

رئیس شورای اسلامی شهر قم با اشاره به سیاست‌های کلی شورا و شهرداری قم افزود: افتتاح پروژه‌های نیمه‌تمام یکی از اولویت‌های برنامه شورای اسلامی شهر قم و شهرداری بوده و تعداد قابل‌توجهی از این پروژه‌ها در نیمه نخست سال جاری به بهره‌برداری خواهید رسید.

جلالی تعدادی از پروژه‌های سال جاری را مربوط به بخش فرهنگی و تفریحی دانست و تصریح کرد: سال‌ها است شهر قم از نظر امکان تفریحی و شهربازی دچار کمبود است و امسال شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه خواهیم بود.

وی ضمن درخواست از مدیران شهرداری برای افتتاح اماکن تفریحی در نیمه نخست سال جاری، خاطرنشان کرد: باید شهربازی و باغ پرندگان قبل از آغاز فصل تابستان به بهره‌برداری رسیده تا مردم که از ابتدای سال در شرایط سخت قرنطینه به سر برده‌اند بتوانند از این امکانات کمال استفاده را ببرند.

جلالی ادامه داد: باید برنامه‌ای مشخص برای افتتاح پروژه‌ها تدوین شود تا مردم شاهد بهره‌برداری پروژه‌ها بوده و بعد سال‌ها نتیجه عملکرد شهرداری قم را نظاره کنند.

سپس محسن محرری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر قم به ارائه گزارش عملکرد ۶ ماهه کمیسیون شهرسازی و معماری پرداخت و بیان کرد: ۲۲ جلسه در ۴۴ ساعت، بررسی ۳۳ لایحه، بررسی بیش از ۲۰۰ نامه و ۸۸ ملاقات مردمی نتیجه عملکرد این کمیسیون بوده است.

وی ۲۰ مورد از اولویت‌های ابتدای کمیسیون شهرسازی و معماری را نام برد و گفت: پیگیری ساخت حسینیه در مجتمع‌های آپارتمانی پردیسان، پیگیری واگذاری ۴۸ هکتاری، پیگیری زیرگذر امین بیات، انجام تملکات منطقه یک به‌ویژه خیابان برقعی ازجمله برنامه‌های بوده که در کمیسیون پیگیری شده است.

محرری ادامه داد: تملک بلوار زینبیه در منطقه سه، واگذاری میدان تره‌بار به سازمان میادین، پیگیری مجوز تجاری منطقه پردیسان، بازنگری عوارض و تعرفه‌های جرائم ماده ۱۰۰، پیگیری بازنگری طرح تفصیلی از دیگر اقدامات است.

وی پیگیری کمیسیون شهرسازی و معماری را برای ساماندهی هسته مرکزی و تأمین پارکینگ موردنیاز شهر موفقیت‌آمیز دانست و گفت: در بودجه سال ۹۹ اعتبار قابل‌توجه ای برای ساخت پارکینگ اختصاص داده‌شده و بودجه سال ۹۷ و ۹۸ نیز به آن اضافه‌شده است.

در بخش پایانی این نشست، جمعی از کارگران و پاک بانان برتر مناطق هشت گانه شهرداری قم مورد تجلیل قرار گرفته و لوح تقدیر و هدایای خود را از طرف «دکتر مرتضی سقانیان نژاد» شهردار قم و «عبدالله جلالی» رئیس شورای اسلامی شهر قم دریافت کردند.