۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان پارک‌ها

هجوم سوسک‌های سیاه به شهر در پی عوامل محیطی است/ سوسک‌ها به مرور از شهر خارج می‌شوند

مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی امسال که در چند نوبت بارندگی مناسب و گرم‌شدن دوره‌ای اتفاق افتاد، هجوم سوسک‌های سیاه را در شهر را داشته‌ایم و به مرور جمعیت آنها در پی اتفاقات محیطی کاسته می‌شود.

به گزارش واحد روابط عمومی سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری قم، پیام جوادیان با اشاره به مشکل هجوم سوسک‌های سیاه به شهر قم، اظهار کرد: چندروزی است که در سطح شهر شاهد هجوم سوسک‌های سیاه کوچک شدیم که شاید برای شهروندان این سوال باشد که این حشرات از کجا آمده‌اند و حس ناخوشایندی نیز این موضوع به وجود آمده است.

مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با بیان اینکه کلینیک فنی سازمان پارک‌ها و فضای سبز به محض مشاهده این پدیده اقدام به جمع‌آوری نمونه‌ها و بررسی دقیق آنها کرد، تصریح کرد: این حشرات از دسته سوسک‌ها و خانواده کارابیده هستند و به طور معمول در مراتع و دشت‌ها و گاهی در مزارع کشاورزی از حضور علف‌های مرتعی و گل‌های آنها تغذیه کرده و به طور کلی به عنوان آفت محسوب نمی‌شوند.

جوادیان اضافه کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی امسال که در چند نوبت بارندگی مناسب و گرم‌شدن دوره‌ای اتفاق افتاد تعداد این حشرات زیاد شد؛ این حشرات نیش یا اندام گزنده ندارند اما چون در شب به سمت نور جذب می‌شوند به سمت شهر حرکت کرده‌اند.

وی بیان کرد: این حشرات آفت فضای سبز نیستند و مانند سال‌های قبل که هجوم پروانه‌ها را به داخل شهر داشتیم این پدیده رخ داده است.

مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با اشاره به برنامه و اهداف اداره فنی سازمان پارک‌ها مبنی بر کاهش استفاده از سموم شیمیایی در عملیات مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهان و استفاده روزانه مردم از مواد شیمیایی در روزهای کرونایی، گفت: از نظر کارشناسی و فنی نیاز به سم‌پاشی شیمیایی برای این حشرات نیست.

جوادیان گفت: این حشرات در مدت کوتاهی در شهر خواهند بود و به مرور جمعیت آنها در پی اتفاقات محیطی کاسته می‌شود.