32.6 C
شهر مقدس قم
۱۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

شهرداری در تبیین فرهنگ شهروندی در مسیر بازیافت پسماند در تلاش است/اجرای موفق طرح همیاران بازیافت

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم گفت: شهرداری در تبیین فرهنگ شهروندی در مسیر بازیافت پسماند در تلاش است.

به گزارش شهرنیوز، سید عبدالله میر ابراهیمی با اشاره به اقدامات سازمان مدیریت پسماند، اظهار داشت: سازمان مدیریت پسماند در گذشته به نام سازمان بازیافت فعالیت می‌کرد که براساس قانون مدیریت پسماند که در سال ۸۳ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است به نام سازمان مدیریت پسماند تغییر نام داد و کلیه فعالیت‌ها، برنامه‌ریزی، ساماندهی و آموزش از مرحله ابتدایی تولید، ذخیره‌سازی و جمع‌آوری، پردازش، انتقال، دفن پسماندهای عادی در سطح شهر را بر عهده دارد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم افزود: شهرداری در تبیین فرهنگ شهروندی در مسیر بازیافت پسماند در تلاش است و بحث‌های آموزشی در مجموعه گروه‌های هدف مختلف و متنوع که در شهر بوده تعریف و برای آن برنامه‌ریزی‌شده است.

میرابراهیمی با بیان اینکه یکی از گروه‌های هدف قشر دانش‌آموزان بوده که دراین‌باره طرحی را از سال گذشته با نام طرح همیاران بازیافت در مقطع ابتدایی عملیاتی کرده‌ایم، تصریح کرد: در این طرح همکاران سازمان پسماند به مدارس مراجعه می‌کردند و در هر کلاسی در حدود ۴۵ دقیقه پیرامون مباحث و مفاهیم مدیریت پسماند از گام‌های نخست تا نهایی به آموزش می‌پرداختند.

وی تصریح کرد: در این طرح دانش‌آموزان به‌عنوان همیاران بازیافت به غرفه‌های تفکیک محله معرفی می‌شوند و با توجه به در اختیار داشتن کارت همیاران بازیافت، سطح مشارکتی که با آن غرفه دارند رتبه‌بندی و امتیازبندی می‌شود و همیارانی که در این بخش به‌خوبی عمل کرده باشند به‌عنوان همیاران برتر و الگو به اردوهای آموزشی در بوستان‌های بازیافت و سایت البرز می‌روند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم با تأکید بر اینکه این دانش‌آموزان در سطح مدارس به‌عنوان الگوهای بازیافت شناخته می‌شوند، خاطرنشان کرد: آنان در آموزش هرمی به سطوح پایین به آموزش می‌پردازند و ما می‌توانیم در این طرح کلیه دانش آموزان در مقاطع ابتدایی را تحت آموزش قرار دهیم.

میرابراهیمی گفت: در کنار این برنامه‌ها، زیرساخت‌ها و نرم‌افزارهای لازم به مدارس تحویل داده می‌شود تا دانش آموزان بتوانند از همان ابتدا فرهنگ بازیافت را در سطح مدارس موردتوجه قرار دهند و بتوانند پسماند خشک و تر را تفکیک کنند.