28.5 C
شهر مقدس قم
۲۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شورا

مسیرهای منتهی به حرم حضرت معصومه(س) در اولویت طرح جامع دوچرخه قرار گیرد/لزوم پیش‌بینی مکان ویژه دوچرخه‌سواری بانوان

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه باید مسیرهای منتهی به حرم مطهر در اولویت طرح جامع دوچرخه قرار گیرد، گفت: نخستین بوستان ویژه دوچرخه در قم احداث می‌شود.

به گزارش شهرنیوز، روح‌الله امراللهی در کمیته فنی ترافیک استان قم که در سالن رضوان شهرداری برگزار شد، شورای اسلامی شهر در سال جاری نگاه ویژه‌ای به موضوع ترویج دوچرخه داشته و امیدواریم در هشت منطقه مسیرهای ویژه دوچرخه هرچه سریع‌تر اجرایی شود.

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه ترویج استفاده از دوچرخه به معنی کنار گذاشتن مابقی وسایل حمل‌ونقلی نیست، ابراز کرد: بخشی از مردم خواهان استفاده از دوچرخه بوده ولی فضاهای مناسبی برای این موضوع پیش‌بینی‌نشده است که باید مجموعه استان حمایت کرده تا حق دوچرخه و دوچرخه‌سوار ادا شود.

امراللهی خاطرنشان کرد: با آنکه مقرر شده فاز نخست طرح جامع دوچرخه به‌زودی اجرایی شود ولی باید یک حداقلی برای مناطق هشت‌گانه شهری پیش‌بینی شود و این موضوع حق شهروندان بوده و باید به آن توجه شود.

وی با تأکید بر اینکه باید مسیرهای منتهی به حرم مطهر در اولویت طرح جامع دوچرخه قرار گیرد، تصریح کرد: خوشبختانه با نگاه مثبت مدیریت شهری پیست‌های استاندارد و در سطح بین‌المللی در پردیسان احداث‌شده که در کشور کم‌نظیر است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر قم با اشاره به اینکه بخشی از مردم جامعه درخواست به حقی در زمینه دوچرخه داشته که باید به آن توجه شود، عنوان کرد: اگر در طول مسیر اجرای طرح جامع دوچرخه حمایتی صورت نگیرد مانند پروژه‌های قبلی در این زمینه با شکست روبرو خواهیم شد و دیگر مدیریت استان رغبتی به ترویج دوچرخه ندارد.

امراللهی یکی از الزامات طرح جامع دوچرخه در قم را افزایش دوچرخه‌های استیجاری دانست و افزود: باید فضاهایی برای استفاده از دوچرخه در بوستان‌ها و پارک‌هایی که امکان این مهم وجود داشته احداث شود تا مردم بتوانند از دوچرخه نهایت استفاده را ببرند.

وی ادامه داد: متأسفانه عدم تحرک در اقشار مختلف جامعه سبب بروز بسیاری از بیماری‌ها شده که دوچرخه می‌تواند گام مهمی برای ترویج نشاط اجتماعی در شهرها باشد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر قم گفت: باید مکان‌های ویژه‌ای برای استفاده بانوان از دوچرخه پیش‌بینی شود.