35 C
شهر مقدس قم
۲۰ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

بودجه‌ریزی امسال شهرداری براساس کدینگ مالی دولتی برنامه‌ریزی‌شده است/وجود سیستم تخصصی گزارش‌گیری بودجه در شهرداری قم

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم با بیان اینکه در سال جاری بودجه‌ریزی امسال شهرداری براساس کدینگ مالی دولتی برنامه‌ریزی‌شده است، گفت: سیستم تخصصی گزارش و بازخوردگیری با شاخص‌های 31 گانه برای بودجه شهرداری قم وجود دارد.

به گزارش شهرنیوز، محسن رنجبر با اشاره به جایگاه شهرداری‌ها در دنیا، اظهار داشت: در بسیاری از مجامع انسانی به‌ویژه آن‌ها که در حکومت‌های محلی کار می‌کنند به لحاظ بعد اجتماعی به شهرداری توجه ویژه‌ای دارند، شهرهایی که با تکیه بر مردم برنامه بهتری داشته و کیفیت زندگی بهتری را در شاخص‌ها رقم می‌زنند.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم عنوان کرد: برای نمونه وین یکی از بزرگ‌ترین شهرهای امتیاز‌آور در رفاه شهروندان است؛ چراکه براساس شاخص‌های برنامه‌ریزی و مشارکت مردم پیش رفته است، اگر برنامه خوب باشد، مشارکت مردمی را نیز به همراه دارد.

رنجبر خاطرنشان کرد: در حدود ۵ سال گذشته چشم‌اندازی با افق ۲۰ ساله ۱۴۱۴ و با ۶ گزاره برای قم ترسیم شد که اولین افق آن سال ۱۴۰۰ از نیمه گذشته است، در این چشم‌انداز برنامه‌های میان‌مدت ۵ ساله را دنبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه اهداف ۱۱ گانه، منبع تصویب بودجه‌های سالانه شهرداری است، تصریح کرد: براساس آن بودجه‌های سالیانه را ارائه و به تصویب شورای اسلامی شهر می‌رساندیم و بعد از آن با ابزارهای کنترلی که داشته بودجه را عملیاتی می‌کردیم.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم توضیح داد: در سال جاری بودجه‌ریزی شهرداری براساس کدینگ مالی دولتی از سوی وزارت کشور برنامه‌ریزی‌شده است، از ابتدای مهرماه ۹۸ فرآیند تدوین بودجه آغازشده است و در سه قالب طبقه‌بندی دولتی بودجه آماده‌سازی شد و در ۳۰ دی‌ماه در فرجه قانونی به شورای اسلامی شهر ارائه شد.

رنجبر با تأکید بر اینکه سال ۹۸ قرار بود به‌صورت آزمایشی این تغییر رویه انجام شود ولی در سال ۹۹ عملیاتی شد، گفت: از پایان سال ۹۸ فرآیند تدوین برنامه را آغاز و با کار کارشناسی در قالب مأموریت راهبردی، بودجه را آماده کردیم که با مستندات، تحویل شورای اسلامی شهر شد.

وی افزود: سیستم تخصصی گزارش و بازخوردگیری با شاخص‌های ۳۱ گانه وجود دارد که هر شش ماه این سیستم بازنگری می‌شود و تلاش کرده‌ایم به این برنامه مقید باشیم و آن را به‌طور شفاف از طریق رسانه به‌عنوان رکن چهارم دموکراسی به اطلاع مردم برسانیم، این برنامه ۵ ساله توسط سیستم، رصد و بازخورد گیری می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم بیان کرد: در این سیستم استراتژیک نزدیک به ۳۱ شاخص کلان برای کنترل چشم‌انداز وجود دارد و سیستمی مکانیزه، اطلاعات را جمع‌آوری می‌کند و هر ۶ ماه یک‌بار اطلاعات از کف شهر جمع‌آوری می‌شود.