31.9 C
شهر مقدس قم
۲۴ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شورا

حوزه اختیارات و وظایف شورا نیازمند بازنگری جدی است/ محدود کردن حوزه عملکرد شوراها سبب مختل شدن اثربخشی و مدیریت شهری می‌شود

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر قم با تأکید بر اینکه محدود کردن حوزه عملکرد شوراها سبب مختل شدن اثربخشی و مدیریت شهری می‌شود، گفت: در حوزه اختیارات و وظایف شورا باید بازنگری جدی صورت بگیرد.

روح‌الله امراللهی با بیان اینکه درگذشته اداره دستگاه‌های خدماتی و شرکت‌های استان وابسته به شهرداری بودند، اظهار داشت: شرکت آب و فاضلاب و توزیع برق ازجمله دستگاه‌های وابسته به شهرداری در زمان گذشته بودند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر قم ادامه داد: در بلندمدت، این دستگاه‌ها به دلیل تصمیم‌گیری واحد در مرکز کشور، دولتی شدند و در حال حاضر، هرکدام زیرمجموعه بخشی از یک وزارت خانه‌ هستند.

امراللهی اضافه کرد: نتیجه این می‌شود که در مجموعه اداره شهر، فقط یک سازمان خدمات رسان در حوزه نظافت و نگه‌داری فضای سبز و برخی از کارهای عمرانی شهر آن‌هم به‌صورت ناقص به عهده شهرداری باشد و شهرداری به معنای واقعی در کشور نداشته باشیم که به‌تبع آن تصمیم گیری شوراها محدود می‌گردد.

وی تصریح کرد: همین بخشی نگری سازمان های خدمات رسان سبب شده شهرداری یک مجموعه با اختیارات محدود در هر فعالیت کند و به‌تبع آن شورای اسلامی شهر نیز درواقع شورای سازمان شهرداری باشد، شورای اسلامی شهر می تواند از کلیه ادارات و دستگاه ها مطالبه کند اما عملاً اختیار تمام تصمیم‌گیری‌های بخش‌های برق و گاز در مرکز کشور گرفته می شود و شوراها اسلامی شهر ها نقش کم رنگی در این پروسه مهم دارند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر قم با تأکید بر لزوم کاهش بخشی نگری در مجموعه شهرداری، عنوان کرد: دلیل نیاز کشور به شکل گیری شوراهای شهر و شوراهای روستا این است که محدوده شهر و روستاها آگاه‌ترین به زندگی خود و عمران شهر خود می باشند و تصمیم گیری یک فرد برای کل کشور با این تنوع زیست بوم تصمیم گیری مطلوب و بهینه ای نخواهد بود.

امراللهی با تأکید بر اینکه عملاً هیچ قدمی برای مدیریت واحد و یکپارچه برنداشته‌ایم، خاطرنشان کرد: باید شرکت‌های خدمات رسان، در هر بخش و محدوده هر روستا یا دهستان، زیرمجموعه شورای اسلامی شهر و دهستان آن محدوده قرار بگیرد.

وی در ادامه اقدامات و انجام پروژه‌هایی که در یک سال اخیر از سوی کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر قم پیگیری شده را مورداشاره قرار داد و گفت: بعد از ورود به شورا نقشه کل شهر را موردبررسی قراردادیم و حدود ۱۶ خیابان واقع در محدود شهر که سالیان سال بود مربوط به طرح هادی بودند را ورود کردیم.

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر قم ورود شورای پنجم به بحث تکمیل شبکه معابر اصلی را موردتوجه قرار داد و ابراز کرد: با تکمیل این معابر، سازمان فضای شهر تکمیل خواهد شد، بلوار آیت‌الله بروجردی، تکمیل بلوار روحانی حد فاصل ۱۵خرداد تا کمربندی، احداث خیابان شهدای روحانیت، خیابانهای شهید خسروبیگی، خیابان شهید فراشاهی و امتداد خیابان کارگر از جمله این اقدامات بوده و به زودی با تکمیل فردوسی مناطق یک، چهار و پنج شهر قم به یکدیگر متصل می شوند.

امراللهی در پایان مهار سیلاب‌های شهری و کنترل آب‌گرفتگی معابر را مورد اشاره قرار داد و گفت: با اقدامات انجام‌شده عمده شهر از معضل آب‌گرفتگی رهایی خواهد یافت، مابقی بخش‌ها را نیز در ادامه فعالیت دوره پنجم شورای اسلامی شهر قم پیگیری خواهیم کرد.