39.8 C
شهر مقدس قم
۲۴ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شورا

قم شهری رو به توسعه/تعامل مطلوب شورا با شهردار

سخنگوی شورای اسلامی شهر قم گفت: شهر قم یک شهر رو به توسعه بوده و اعضای شورا با دکتر سقاییان‌نژاد شهردار قم تعامل خوبی داشته و کمترین چالش را با مجموعه شهرداری در این چند سال گذشته داشته‌ایم اما حوزه نظارت نیازمند توجه و دقت بیشتری است.

محمود مسگری با اشاره به جایگاه شورا در احکام اسلامی، قرآن و احادیث مشخص دانست و اظهار داشت: متأسفانه باگذشت ۲۰ سال از تصویب شوراها در قانون اساسی هنوز شوراهای اسلامی شهر جایگاه واقعی خود را در مدیریت شهری پیدا نکرده و به نقطه مطلوب نرسیده است.

سخنگوی شورای اسلامی شهر قم یکی از علل عدم کارایی شورای را در مدیریت شهری تغییر قوانین دانست و افزود: نوع و نحوه انتخابات مجلس شورای اسلامی و تغییر قوانین مربوط به شوراها ازجمله دلایلی است که باعث ضعف در ساختار شورای اسلامی شهر شده است.

مسگری وضعیت شوراها را در شهرهای کوچک ضعیف‌تر خواند و بیان کرد: متأسفانه یکی دیگر از دلایل ضعف شوراها در مدیریت شهری رقیب پنداشتن شورای اسلامی شهر و مجلس شورای اسلامی از طرف نمایندگان مجلس شورای اسلامی است.

وی با تأکید بر لزوم مدیریت شورای شهر بر کارهای منطقه‌ای و شهر، تصریح کرد: متأسفانه با عدم تصویب قانون مدیریت یکپارچه شوراها نمی‌تواند جایگاه حقیقی و حقوقی خود را پیداکرده و کارایی لازم را داشته  باشیم تا مردم  نظارت مستقیم بر دستگاه‌های اجرایی داشته باشد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر قم ادامه دارد: همچنین ساختار تشکیلاتی شوراها دچار نقص بوده و باید کسانی که به‌عنوان نماینده مردم وارد شوراها می‌شوند با دغدغه بوده و کار خود را مجزا از سایر ارگان‌ها دانسته و تمام‌وقت خود را صرف شورا کنند.

مسگری با تأکید بر انتخاب شهردار به‌عنوان یکی از وظایف اصلی شوراها، بیان کرد: انتخاب شهردار نیازمند کار دقیق و کارشناسی درست بوده و باید از نیروهای باسابقه مدیریت شهری و داخل سازمان استفاده شود و باید از نگاه سیاسی در این حوزه پرهیز کنیم.

وی ادامه داد: شهر قم یک شهر رو به توسعه بوده و اعضای شورا با دکتر سقاییان نژاد شهردار قم تعامل خوبی داشته و کمترین چالش را با مجموعه شهرداری در این چند سال گذشته داشته‌ایم اما حوزه نظارت نیازمند توجه و دقت بیشتری است.

سخنگوی شورای اسلامی شهر قم نظارت شورا بر عملکرد شهرداری را یکی دیگر از وظایف ذاتی شوراها خواند و خاطرنشان کرد: نظارت شورا از ابتدای آغاز مطالعات هر طرح تا زمان رسیدن به بهره‌برداری لازم بوده و نباید آن را دخالت تعبیر کنیم.

مسگری یکی دیگر از وظایف شوراها را به‌عنوان اصلی‌ترین نهاد مدیریتی شهر هدفمند کردن پروژه‌ها، تشریح کرد و گفت: نظارت بر نحوه بودجه‌بندی و هدفمند کردن و سرعت بخشی به اتمام پروژه‌ها وظایفی است که باید در شوراها به‌صورت جدی دنبال شود.

وی لازمه رسیدن به نقطه مطلوب در انجام وظایف شوراها را انتخاب افرادی شایسته دانست و بیان کرد: انتخاب افرادی که هم ازنظر علمی و هم ازنظر تخصصی هم‌پوشانی لازم را داشته باشند در داشتن شورای موفق تأثیر بسزایی خواهد داشت.

سخنگوی شورای اسلامی شهر قم ادامه داد: تعامل خوب بین شورای مجلس اسلامی و شورای شهر اسلامی نیز یکی از آیتم‌های عملکرد مثبت شوراها بوده و در چند سال اخیر با انتخاب رئیس مجلس شورای اسلامی از قم این تأمل به‌خوبی برقرارشده است.