35.9 C
شهر مقدس قم
۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شورا

لزوم اجرای الگوی مدیریت یکپارچه شهر

عضو شورای اسلامی شهر قم ترسیم و اجرای الگوی مدیریت یکپارچه شهر را یکی از عوامل حرکت به سمت توسعه و پیشرفت خواند و اظهار داشت: در حال حاضر ارتباط مؤثر و درستی بین ارگان‌ها و نهاد‌های اجرایی و خدماتی در شهر وجود نداشته و تنها حلقه گمشده این ارتباط شوراها و مدیریت یکپارچه شهر است.

زین‌العابدین قراچورلو روز شورا را موردتوجه قرارداد و اظهار داشت: با توجه به سفارش‌هایی که درآیات و روایات به موضوع مشورت شده است می‌توانیم بر اهمیت شوراها در همه حوزه‌ها تأکید کرد.

عضو شورای اسلامی شهر قم مشورت را شریک شدن در عقل و تدبیر دیگران دانست و افزود: برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب و معقول نیازمند هم‌فکری در همه حوزه‌ها بوده و باید از افرادی که صلاحیت این مشورت رادارند، استفاده کنیم.

قراچورلو به معنای متداول شورا در بین مردم اشاره کرد و گفت: مردم از شورا به‌عنوان یک‌نهاد تأثیرگذار، توقع دارند که در خیلی از مسائل دخالت کرده و به‌عنوان نماینده مردم در همه بخش‌ها حضورداشته باشد.

وی جایگاه واقعی شورا را برخلاف انتظارات مردم دانست و تصریح کرد: متأسفانه با قوانینی که هرروز شاهد تصویب آن هستیم اختیاراتی که شورا برای انجام انتظارات مردم باید داشته باشد را نداشته و شاهد کارایی مطلوب شورا به معنای واقعی آن نیستیم.

عضو شورای اسلامی شهر قم اختیارات شورا را در حد مدیریت شهرداری عنوان و تأکید کرد: شورای اسلامی شهر یعنی مدیریت کل شهر درحالی‌که امروز شورا تنها قدرت مدیریت و نظارت بر شهرداری و برنامه‌های آن را دارد.

قراچورلو عدم کارایی صحیح شوراها را نقص قوانین خواند و ادامه داد: باید بپذیریم جایگاه شوراها به یک جایگاه سمبولیک تبدیل‌شده و عمده مدیریت شهر در دست ارگان‌های دیگری بوده و مردم نظارت مستقیم بر آن‌ها ندارند.

وی، مجلس شورای اسلامی را رقیب شورای اسلامی شهر دانست و خاطرنشان کرد: این دو نهادی که نمایندگان آن مستقیم با نظر مردم انتخاب می‌شوند باید در کنار هم باشند درحالی‌که امروز شاهد رقابت مجلس شورای اسلامی با شورا هستیم.

عضو شورای اسلامی شهر قم با گلایه از نشان ندادن عملکرد حقیقی شوراها به مردم و جامعه، بیان کرد: باید بپذیریم عمده‌ترین پروژه‌ها در شهرها و مخصوصا کلان شهرها توسط شهرداری‌ها در حال انجام بوده و دولت با شرایط اقتصادی که دارد عملکرد خوبی در انجام پروژه‌ها ندارد و تنها مدیریت منابع انسانی خودش را انجام می‌دهد.

قراچورلو ادامه داد: کم کردن اختیارات شوراها و بودجه شهرداری‌ها یکی از چالش‌های بزرگ ما بوده و نهادهایی که باید مدافع شوراها باشند از ترس از دست دادن قدرت خود به مخالفان آن تبدیل‌شده و حتی شهردارها نیز برای داشتن اختیارات کامل به مخالفت با شوراها می‌پردازند.

وی انتخاب افرادی متخصص و دارای صلاحیت شغلی را تنها عامل قدرت مردم و شوراها در مدیریت شهر دانست و تصریح کرد: برای حفظ قدرت شوراها و توانایی نظارت کامل بر شهر نیازمند انتخاب افرادی متخصص، مطلع و متعهد هستیم.

عضو شورای اسلامی شهر قم ترسیم و اجرای الگوی مدیریت یکپارچه شهر را یکی از عوامل حرکت به سمت توسعه و پیشرفت خواند و اظهار داشت: در حال حاضر ارتباط مؤثر و درستی بین ارگان‌ها و نهاد‌های اجرایی و خدماتی در شهر وجود نداشته و تنها حلقه گمشده این ارتباط شوراها و مدیریت یکپارچه شهر است.

قراچورلو از تدوین الگویی علمی در مدیریت یکپارچه شهر خبر داد و افزود: در حال آماده کرده پروپوزال مدیریت یکپارچه شهر در شورای اسلامی شهر هستیم و امیدواریم بتوانیم مدلی را تعریف کنیم که بتواند نقش حلقه گمشده ارتباط بین ارگان‌ها و نهادها را به‌خوبی ایفا کرده و باعث شفاف‌سازی عملکرد همه دستگاه‌ها شود.

وی با اشاره به شرایط ایجادشده در شیوع ویروس کرونا در کشور، اظهار داشت: شیوع کرونا برای مردم ایران یک فرصت و یک تهدید به‌صورت هم‌زمان بوده که باید به‌درستی تبیین شود.

عضو شورای اسلامی شهر قم توجه مردم به عملکرد خود و اصلاح رفتارهای اجتماعی و فردی را یکی از مهم‌ترین دستاوردهای شیوع ویروس کرونا خواند و گفت: احساس مسئولیت یکی از نکاتی بود که متأسفانه در مردم ایران کمرنگ شده بود ولی امروز شاهد افزایش این مهم در رفتارهای مردم هستیم.

عضو شورای اسلامی شهر قم ادامه داد: عکس‌العمل مردم به شرایط ایجادشده درس بزرگی را برای مسئولان داشت که اگر مردم نسبت به شرایط آگاهی کامل و اطلاعات درستی داشته باشند، می‌توانند همکاری لازم را داشته بسیاری از موارد را خود مدیریت کنند.

قراچورلو استفاده از هوشیاری و توجه مردم را یکی از بایدهای مدیریت فرهنگی شهر عنوان کرد و گفت: ارتقاء سطح عاطفی مردم می‌تواند در ارتقا رفتار شهروندی و فرهنگ عمومی تأثیرگذار بوده و باید از این شرایط بهره کافی را ببریم.

وی با تأکید برافزایش اعتماد بین مردم و مسئولان، خاطرنشان کرد: ارتقاء رفتار شهروندی و حقوق شهروندی در سایه اعتماد مردم به مسئولان می‌تواند گام مؤثری به سمت توسعه‌یافتگی بوده و باید از این مشارکت در جهت مدیریت شهر استفاده کنیم.

وی حرکت به سمت دولت الکترونیک را یکی از حقوق مردم خواند و گفت: متأسفانه در حال حاضر زمان و وقت مردم برای مسئولان بی‌ارزش بوده و باید این سرمایه را به مردم بازگردانیم.

عضو شورای اسلامی شهر قم کم شدن بروکراسی‌های اداری را لازم دانست و اظهار داشت: با مدیریت زمان می‌توانیم انقلاب بزرگی در اقتصاد و اجرای پروژه‌های عمرانی در شهر ایجاد کرده و مردم برای تولید فراغ بال بیشتری خواهند یافت.