30.4 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شهردار

تلاش برای افتتاح فاز نخست مترو قم در سال ۹۹

شهردار قم از افتتاح و بهره‌ برداری فاز نخست مترو شهر قم تا پایان سال ۹۹ خبر داد.

سید مرتضی سقائیان‌نژاد سال ۹۹ را سال پر چالشی برای کشور و شهرداری‌های کشور دانست و اظهار داشت: با توجه به شرایط ایجادشده در شیوع بیماری کرونا وظایف شهرداری‌ها افزایش پیداکرده اما نمی‌توانیم وظایف ذاتی خود را کنار بگذاریم.

شهردار قم حفظ شادابی و نشاط شهر را برای تقویت روحیه مردم لازم و ضروری خواند و افزود: با وجود اهمیت و اولویت انجام مأموریت‌های محول شده به شهرداری برای کنترل ویروس کرونا اما حفظ نشاط اجتماعی نیز برای تقویت روحیه مردم لازم و ضروری است.

سقائیان‌نژاد، شهر را موجود زنده و پویا دانست و بیان کرد: اجرای پروژه‌ها و تکمیل آن‌ها همچنان در اولویت‌های شهرداری بوده و ما نمی‌توانیم به تعهدهای خود در این حوزه عمل نکنیم.

وی به مطالبات مردم برای تکمیل مترو اشاره کرد و گفت: اجرای مترو و تکمیل آن‌یکی از نشانه‌های توسعه یافتگی در شهر بوده و مطالبه مردم برای تکمیل این پروژه به‌حق است اما باید مردم از جزئیات مشکلات این پروژه نیز آگاه باشند.

شهردار قم یکی از مشکلات تکمیل این پروژه را نوسانات ارزی و عدم ثبات اقتصادی تشریح و تصریح کرد: در فاز نخست مترو قم با ۵.۲ کیلومتر از قلعه کامکار تا میدان مطهری کارهای بزرگی انجام‌شده و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده تا پایان ۹۹ تکمیل می‌شود.

سقائیان‌نژاد تأمین واگن را به‌عنوان یکی از چالش‌های پروژه مترو مطرح و خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سال ۹۸ با پیگیری‌های انجام‌شده توانستیم ۸۰ واگن با اعتباری بالغ‌ بر یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان خریداری کنیم.

وی کارفرمایی اصلی خرید واگن‌های متروی قم را وزارت کشور معرفی کرد و گفت: واگن‌ها توسط شرکت چینی ساخته می‌شود و سفارش واگن مترو قم نیز به سفارش‌های اصفهان، شیراز و تبریز که ۳۱۵ واگن بود اضافه شد.

شهردار قم اختلاف ایران و شرکت چینی را بر سر مبلغ قرارداد یکی دیگر از چالش‌های مترو خواند و اظهار داشت: ایران قرارداد جدید واگن‌های متروی قم را باقیمت قرارداد پایه یعنی ۸۰۰ هزار یورو برای هر واگن در نظر گرفته است.

سقائیان‌نژاد با ابراز امیدواری برای حل گره‌های حقوقی ایجادشده، ادامه داد: حفاری فاز یک مترو پایان‌یافته و پس از حل مشکلات حقوقی راه‌اندازی مترو در کمترین زمان در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی چالش بعدی مترو را تأمین ۱۱ بسته الکترومکانیک اعلام و خاطرنشان کرد: بخشی از این ۱۱ بسته الکترومکانیک در داخل کشور تدوین‌ شده اما ۶ بسته آن باید وارده شده و نیازمند ارز است.

شهردار قم ادامه داد: با مذاکراتی که با پیمانکار مترو قم و شورای تأمین در استان قم انجام‌شده مشکلات اختلاف قیمت تا حدودی رفع و با اجرای تعدیل در این پروژه اعتباراتی نیز به آن تزریق‌شده است.