28.9 C
شهر مقدس قم
۲۹ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
أخبار

هیچ گونه برنامه و مراسم حضوری و تجمع مردمی و در روز و شب نیمه شعبان برگزار نمی شود‌/ شهروندان به هیچ عنوان برای حضور در مسجد مقدس جمکران اقدام نکنند

با توجه به لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه شیوع ویروس کرونا، مراسم نیمه شعبان امسال متفاوت از مراسمات سال‌های گذشته و به‌صورت مجازی و در خانه‌ها از سوی هم‌وطنان و همشهریان برگزار خواهد شد.

به گزارش شهرنیوز؛ روز نیمه شعبان که مصادف با میلاد امام زمان(عج) است یکی از بزرگترین اعیاد شیعیان بوده و از ارزش و جایگاه بسیار بالایی برخوردار است و هر ساله به همین مناسبت برنامه‌های مفصلی برای گرامیداشت این مناسبت در شهر قم و به ویژه در مسجد مقدس جمکران و مسیرهای منتهی به این مسجد برگزار می‌شد که امسال با توجه به شیوع بیماری کرونا، نمی‌توان این عید بزرگ را در کنار هم جشن گرفت و مراسم این روز در شرایطی خاص و بدون حضور مردم اجرا خواهد شد.

بر اساس تصمیمات ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا و تمهیدات ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان قم هیچ گونه برنامه و مراسم حضوری و تجمع مردمی و در روز و شب نیمه شعبان در شهر قم برگزار نمی شود‌ و برنامه‌های گرامیداشت این عید بزرگ صرفاً از طریق فضای مجازی و رسانه ملی برگزار خواهد شد.

بر اساس این تصمیمات، تمامی مسیرهای پیاده و سواره‌رو به سمت مسجد مقدس جمکران از صبح روز چهارشنبه ۲۰ لغایت جمعه ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۹ مسدود خواهد شد و از تردد وسایل نقلیه و عابرین پیاده در این مسیرها ممانعت به عمل خواهد آمد.

از شهروندان و همشهریان گرامی خواهشمند است در جهت سلامتی خود و قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، از هرگونه تردد در سطح شهر و به ویژه محدوده و مسیرهای منتهی به مسجد مقدس جمکران خودداری کنند و با در خانه ماندن به شکست ویروس کرونا کمک نمایند.

طبق هماهنگی‌های انجام گرفته، با استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی و رسانه ملی، ویژه‌برنامه‌های این روز از عصر روز ۲۰ فروردین ماه به صورت زنده از مسجد مقدس جمکران و بدون حضور مردم پخش خواهد شد و مراسم احیای نیمه شعبان نیز که در روایات بر انجام آن تأکید شده است از طریق برنامه‌های صداوسیما از نیمه‌شب ۱۵ شعبان پخش و تا اذان صبح ادامه خواهد داشت.

همچنین با توجه به برنامه‌ریزی‌‎های صورت گرفته با مشارکت اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری قم و سپاه علی بن ابیطالب(علیه السلام) استان قم و همراهی معاونت خدمات شهری و سازمان‌های زیباسازی، میادین، پارک‌ها و فضای سبز و مدیریت پسماند، در شب میلاد حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) رأس ساعت ۲۱ روز چهارشنبه ۲۰ فروردین و همزمان با طنین بانگ الله اکبر شهروندان شهر مقدس قم، آسمان شهر قم نیز در نقاط مختلف نورافشانی خواهد شد.