36.7 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شهردار

پیام شهردار قم به مناسبت روز جوان

شهردار قم در پیامی فرارسیدن روز جوان را تبریک گفت.

به گزارش شهرنیوز، دکتر سید مرتضی سقائیان‌نژاد در پیامی فرا رسیدن روز ولادت حضرت علی اکبر علیه السلام و روز جوان را تبریک گفت.

متن پیام شهردار قم به این شرح است:

بسمه تعالی

ایام جوانی، انعکاس توانمندی و خلاقیت است

جوانى بهترین و حساس‌ترین دوره عمر هر انسانی است. در این دوره خاص است که انسان می‌تواند سرنوشت خویش را رقم بزند و افق آینده خود را روشن و درخشان سازد. قالب وجودى یک انسان در دوره جوانى شکل می‌گیرد و آینده او هم بر همین اساس رقم می‌خورد و ایام جوانی، انعکاس توانمندی و خلاقیت بوده و سرمایه‌گذاری بر نسل جوان، ظرفیت سازی است.

جوانان سرشار از انرژی هستند و نیاز دارند تا به نحوی توانمندی خود را بخوبی نشان دهند اگر در کانون خانواده و در جامعه از این ظرفیت بخوبی استفاده شود استعدادهای نهفته آنان به خوبی شکوفا خواهد شد و درتوسعه جامعه نمود می یابد.

فراز زیبای وَ اللاّزِمُ لَکُم لاحِقٌ نشان می‌دهد که  این انرژی و نشاط باید هدفمند و تعریف شده پیش رود چون در این تعبیر آمده ملازم و همراه شما به حق خواهد رسید و افراط و تفریط هر دو مذموم است بلکه باید حرکت مبتنی بر عقلانیت باشد و نتیجه تندروی، خروج از دین بوده و کندروی، نابودی و هلاکت را بدنبال دارد اما شاهدیم حضرت علی اکبر به عنوان نماد جوانان موفق به خوبی این فراز را بصورت عملی متجلی ساخت.

اگر این تعبیر کوتاه و عمیق “رَحِمَ اللهُ امرء عَلِمَ مِن اَین فی اَین و اِلی اَین” که سه معرفت مبدا، طریق و معاد را بیان می کند؛ مورد توجه و عمل جوانان قرار گیرد به این شناخت می‌رسند که وَالْحَقُّ مَعَکُمْ وَفِیکُمْ وَمِنْکُمْ وَ إِلَیْکُمْ و با این بصیرت، زندگی آنان متحول خواهد شد؛ در حالیکه شناخت برشی و محدود موجب فهم و برداشت محدود می‌گردد. جوانانی که خود را به خوبی بشناسند و هویت اصیل خود را دریابند در گام نهادن به مسیر و رسیدن به اهداف متعالی خود دچار تزلزل نخواهند شد و مشکلات، سختی‌ها و تهدیدات نمی‌تواند مانعی برای دستیابی آنان به تکامل گردد. معرفت به قبل از خلقت، زمان حیات و بعد از مرگ می‌تواند در شناخت و فهم زندگی و اهداف انسانی بسیار موثر باشد که شهیدان بهترین تندیس برای شناخت این موفقیت‌ها هستند و زیبائی این جلوه معرفتی عصر حاضر آن است که اکثر شهدای ما جوانان هستند و با درس آموزی از نهضت حسینی با خودسازی و مجاهدت در سایه پرچم ولایت به سمت فراهم سازی بستر ظهور گام برداشتند و شهادت مدالی بر این موفقیت آنان گردید.

یازدهم شعبان ولادت با سعادت حضرت علی اکبرعلیه السلام و روز جوان است. اینجانب ضمن تبریک این میلاد مسعود و روز جوان به همه جوانان عزیز، تاسی به حضرت علی اکبرعلیه السلام و موفقیت و عاقبت به خیری را برای جوانان برومند مسالت دارم.

سید مرتضی سقاییان نژاد

شهردار قم

۱۷ فروردین ماه۱۳۹۹