30.7 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان مدیریت پسماند

مراکز بهداشتی موظف به همکاری با شهرداری برای سوزاندن زباله‌ها هستند

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قم گفت: نصب اتوکلاو در بیمارستان‌ها به‌تنهایی نمی‌تواند روش مناسبی برای کنترل گسترش آلودگی زباله‌های بیمارستانی باشد و باید زباله‌های عفونی در سایت البرز سوزانده شود.

محسن بهشتی در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان قم که در استانداری قم برگزار شد، با اشاره به اهمیت دفن اصولی زباله‌های بیمارستانی، اظهار داشت: سوزاندن زباله‌ها تنها روش مورد تأیید محیط‌زیست بوده و باید همه به این سمت حرکت کنیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قم سایت البرز را یکی از مناسب‌ترین محل‌های دفن زباله دانست و افزود: سایت زباله‌سوزی کهریزک و بوی نامطبوع آن پایتخت را دچار مشکل کرده اما ما در سایت البرز هیچ‌یک از مشکلات کهریزک را نداشته و شهر را از نظر آلودگی هوا تحت تأثیر قرار نمی‌دهد.

بهشتی به نقطه اختلاف سازمان محیط‌زیست و وزارت بهداشت در کل کشور بر سر زباله‌سوزی اشاره و بیان کرد: نصب اتوکلاو در بیمارستان‌ها به‌تنهایی نمی‌تواند روش مناسبی برای کنترل گسترش آلودگی زباله‌های بیمارستانی باشد.

وی روش مدرن و اصولی امحای زباله‌های بیمارستانی را موردتوجه قرارداد و گفت: کشورهای پیشرفته زباله‌های عفونی خود را امحاء کرده و به سرامیک تبدیل می‌کنند اما در کشور ما چنین امکانی وجود ندارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قم با درخواست از دکتر قدیر برای همکاری مراکز درمانی برای سوزاندن زباله‌ها، تصریح کرد: باید زباله‌های عفونی از سطح شهر و مراکز درمانی مانند مطب‌ها و مراکز درمانی  جمع‌آوری‌شده و در سایت البرز سوزانده شود.

بهشتی با توجه به شرایط کنونی شهر و گسترش ویروس کرونا خاطرنشان کرد: در حال حاضر تمامی زباله‌های شهر بر اساس پروتکل‌های بهداشتی زباله‌های عفونی دفن شده و هیچ تفکیک زباله‌ای انجام نمی‌شود.