35 C
شهر مقدس قم
۲۰ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شهردار

لزوم تهیه دستگاه زباله‌سوز بیمارستانی در قم/ تولید روزانه ۳۰ تن زباله بیمارستانی‌

شهردار قم با بیان اینکه نبود دستگاه زباله‌سوز بیمارستانی در این سال‌ها یکی از موارد اختلافی در استان بوده است، گفت: روزانه ۳۰ تن زباله بیمارستانی در قم تولید می‌شود.

دکتر سید مرتضی سقائیان نژاد با اشاره به اهمیت وجود دستگاه زباله‌سوز پسماندهای عفونی و بیمارستان، اظهار داشت: نبود دستگاه زباله‌سوز بیمارستانی در این سال‌ها یکی از موارد اختلافی در استان بوده است.

شهردار قم با بیان اینکه طبق قانون هر کسی که زباله خاص تولید کرده موظف به دفن آن است، ابراز کرد: بارها در این زمینه جلساتی در استان برگزار کرده و مصوباتی نیز داشته‌ایم ولی هرسال ما به کمک کردیم و قرار بود دستگاه‌ها در بودجه خود هر سال بحث دستگاه زباله‌سوز را پیش‌بینی کنند.

سقائیان نژاد با تأکید بر اینکه روزانه ۳۰ تن زباله بیمارستانی در قم تولید می‌شود، تصریح کرد: با آنکه در برخی از مراکز میکروب‌زدایی قسمتی از آن انجام می‌شود ولی بازهم برای دفن باید شرایط لازم برای آن در نظر گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: در این سال‌ها بارها سازمان برنامه‌وبودجه تلاش برای گنجاندن ردیفی برای تهیه دستگاه زباله‌سوز داشته ولی تاکنون موفق نشده است که در شرایط فعلی با توجه به شیوع بیماری کرونا فرصت خوبی برای حل این مشکل در قم است.

سقائیان‌نژاد با اشاره به اینکه باید از این فرصت به دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان‌ها برای رفع مشکل دستگاه زباله‌سوز کمک شود، یادآور شد: پیش از افزایش ارز قیمت این دستگاه ۱۴ میلیارد تومان بود که با توجه به نوسانات ارزی هم‌اکنون قیمتی بین ۳۰ تا ۵۰ میلیارد تومان برای تهیه دستگاه زباله‌سوز نیاز است.