32.5 C
شهر مقدس قم
۲۹ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان فرهنگی

برگزاری جشنواره تولیدات مجازی خانگی/فراخوان مسابقه شعر “شهر مقدس قم”

مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم اقدامات فرهنگی این سازمان را در ایام شیوع ویروس کرونا با هدف فرهنگ‌سازی و تقویت روحی افراد و نشاط اجتماعی تشریح کرد.

به گزارش شهرنیوز، ابوالقاسم مقیمی در گفت‌وگو با خبرنگاران، با اشاره به برخی اقدامات سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم در شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: ارائه خدمات فرهنگی به مردم در مقطع کنونی ضرورت بیشتری داشته و باید هر اندازه می‌توانیم کار بیشتری انجام دهیم تا آرامش در فضای عمومی جامعه و در خانه‌های مردم گسترش یابد و فضای تلخی که در ایام عید در خانواده‌ها ایجادشده، کم‌رنگ شود.
وی ادامه داد: برای ایجاد روحیه نشاط و شادابی در بین مردم نیاز است تا فضای همدلی بیشتری را در جامعه ایجاد کنیم و از نظر روحی و روانی خانواده‌هایی که در خانه مانده‌اند تقویت شوند.
مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قم تأکید کرد: در شرایط فعلی سالمندان و نیازمندان بیشتر از مردم عادی در معرض خطر هستند و رسیدگی و حمایت از آنان نیازمند ایجاد عزمی عمومی  و مشارکت مردم است و همان‌طور که در همه عرصه‌ها این همدلی در بین شهروندان قمی وجود داشته باید این رویکرد تقدیر شده و توسعه یابد.
مقیمی با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا در ایام عید سبب شده تا بسیاری از خانواده‌ها به لحاظ اقتصادی نیز متضرر شوند، یادآور شد:  به همین منظور می‌توان گفت کرونا ویروس علاوه بر بیماری، تبعات اقتصادی و حتی فرهنگی بسیاری در سال ۹۹ خواهد داشت.
وی با اشاره به این جنبه‌های منفی افزود: در این ایام اتفاقات خوبی داخل خانواده‌ها روی داده است و اعضای خانه بیشتر از همیشه قدر کنار هم بودند و شیرینی و نیاز به روابط اجتماعی سالم را احساس کرده‌اند و توجه بیشتر به نعمت خداوندی امنیت و سلامتی در جامعه احساس می‌شود.
مقیمی با بیان اینکه از ابتدای شیوع ویروس کرونا تبلیغات شهری خوبی با همکاری روابط عمومی شهرداری و دانشگاه علوم پزشکی قم انجام شده است، تصریح کرد: از اول اسفندماه تبلیغات شهری را به‌صورت گسترده در پرتابل‌ها و مکان‌های در اختیار سازمان فرهنگی انجام‌شده و در حال حاضر می‌توان گفت هیچ سازه خالی در سطح شهر نداریم که مسائل پیشگیرانه درباره ویروس کرونا در آن درج نشده باشد و از تمام ظرفیت تبلیغات شهری قم استفاده‌شده تا همشهریان در جریان موارد پیشگیرانه از این ویروس قرار بگیرند.
مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم ادامه داد: در کنار تبلیغات شهری، برنامه‌های فرهنگی هنری متنوعی برای فعال شدن انرژی شهروندان درون خانه همراه با خانواده‌ در نظر گرفته‌شده و با تولیدات و محصولات مختلف به دنبال تقویت همکاری بیشتر مردم برای ریشه‌کن کردن این بیماری و افزایش روحیه تاب‌آوری و آرامش شهروندان برای گذر از این بحران هستیم.
مقیمی با اشاره به فراخوان مسابقه شعر با موضوع شهر مقدس قم گفت: با مشارکت حوزه هنری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، این فراخوان با محوریت هجمه‌هایی که علیه قم انجام‌گرفته و با موضوعات «قم، شهر اهل‌بیت(ع)»، «قم، شهر انقلاب و جهاد»، «قم، شهر علم و فضیلت» و «شخصیت و هویت شهری قم» انجام گرفت و تا به امروز آثار خوبی دریافت شده است.
مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم با تأکید بر ضرورت حفظ نشاط در ایام نوروز یادآور شد: برنامه طنز «قُمپز» نیز با همکاری حوزه هنری استان و با موضوع کرونا فراخوان شده که  با مشارکت شهرداری قم به برگزیدگان این برنامه هدایایی پرداخت می‌شود و آثار دریافتی و برگزیده در فضای مجازی منتشر می‌شود.
وی با بیان اینکه پویشی با عنوان «بدِ خوب» برای خانواده‌ها در نظر گرفته‌شده، ابراز کرد: علاقه‌مندان به شرکت در این پویش می‌توانند درس‌هایی که از این بحران و محدودیت‌های آن گرفتند، آرامشی که قبلاً درک نمی‌کردند و غیره را در قالب یک جمله به مجموعه فرهنگسرای خانواده سازمان فرهنگی هنری شهرداری قم (سامانه پیامکی ۳۰۰۰۱۴۱۴۶۲) ارسال کنند تا به‌قیدقرعه به ۱۴ نفر هدایای نفیسی اهداء شود.
مقیمی با اشاره به فعالیت‌های مجموعه فرهنگسرای خانواده سازمان فرهنگی هنری شهرداری قم اظهار داشت: این مجموعه برای فعالیت در حوزه خانواده متمرکزشده و کارهای خود را شروع کرده است؛ در حال حاضر نیز به خاطر شرایطی که به دلیل شیوع ویروس کرونا به وجود آمده، برای ایجاد آرامش معنوی در خانواده‌ها برنامه‌هایی تدارک دیده است.
مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم با اشاره به اقدامات واحد مشاوره‌ فرهنگسرای خانواده در ایام نوروز گفت: روزانه پنج ساعت مشاوره روانشناسی آنلاین و به‌صورت تلفنی در حوزه مباحث روانشناسی خانواده، ایجاد آرامش، تربیت فرزند، همکاری والدین و سرگرم کردن فرزندان، استرس زدایی و غیره در این مجموعه انجام می‌شود.
وی از برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی در ایام شیوع ویروس کرونا خبر داد و افزود: قرار است از طریق مجموعه فرهنگسرای خانواده سازمان فرهنگی شهرداری قم، یک فایل کتاب به‌صورت پی‌دی‌اف دراختیار خانواده‌های قمی قرار بگیرد، تا در مسابقه کتاب‌خوانی شرکت کرده و از جوایز نفیس آن بهره‌مند شوند.
مقیمی ادامه داد: با مشارکت حوزه هنری جشنواره استندآپ کمدی در بین هنرمندان و بازیگران قم در حال برگزار است که تاکنون ضبط پنج برنامه انجام‌گرفته این برنامه با فراخوانی که در بین هنرمندان تئاتر و سینما قم زده‌شده در حال اجرا است و به استندآپ‌های برگزیده مجموعاً تا ۶ میلیون تومان جایزه اهداء می‌شود.
مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم با بیان اینکه جشنواره تولیدات فضای مجازی را نیز با عنوان «ناخونده مهمون» با آغاز سال نو برای شهروندان قمی برگزار می‌شود، اذعان کرد: در این جشنواره علاقه‌مندان می‌توانند در دو قالب متن ادبی، داستانک، شعر و همچنین عکس نوشته، تصویرسازی و پوستر با موضوعات «طنز و شادی در خانه»، «قدردانی از قهرمانان سلامت»، «نوروز و سال نور در خانه»، «همدلی و کمک به‌ویژه به سالمندان و نیازمندان»، «بازی و مسابقات خانوادگی در تعطیلات»، « همکاری اعضای خانواده در خانه و دوران بحران» و «قم، شهر دوست‌داشتنی» را ارسال کنند.
مقیمی با اشاره به فعالیت درون خانه و سرگرم شدن خانواده‌ها در این برنامه افزود: از بین آثار رسیده در پایان هر هفته داوری انجام‌شده و به ۹ نفر از برگزیدگان هر هفته مجموعاً ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان جایزه اهداء می‌شود.
وی با تأکید به برنامه تقدیر از مدافعان سلامت عنوان کرد: در این برنامه ضمن تقدیر از اقشار مختلف درگیر با موضوع کرونا ، پزشکان و پرستاران که در پیشانی و خط مقدم درگیری با کرونا هستند ، پاکبانانی که پسماندهای خانگی و بیمارستانی را جمع‌آوری می‌کنند، طلاب که در حوزه‌های مختلف بیمارستان‌ها و آرامستان بهشت معصومه فعالیت دارند، فعالان رسانه‌ای در حوزه اخبار کرونا، خیرین حوزه سلامت و … کلیپ‌های یک‌دقیقه‌ای از خدمات و فعالیت‌های این عزیزان در حال ساخت است و برای ماندگاری حماسه خدمتشان سرودی با همین مضمون در حال ساخت و آماده‌سازی است.
مقیمی با اشاره به تولیدات متنوع صوتی و تصویری که در برنامه‌های مختلف این ایام توسط هنرمندان و شهروندان تولید می‌شود و در اختیار سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قرار می‌گیرد گفت: برنامه تلویزیونی ناخونده مهمون ویژه ایام نوروز با هدف افزایش نشاط اجتماعی و توسعه آرامش روحی و روانی در جامعه با استفاده از حضور پزشکان، روانشناسان و اساتید حوزه و همچنین بهره‌مندی از آثار تولیدشده همراه با آیتم‌های نمایشی طنز در حال تولید است که از روز دوم فروردین از طریق فضای مجازی و شبکه استانی نور پخش خواهد شد.