31 C
شهر مقدس قم
۲۱ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
تولیدی

بازدید معاون خدمات شهری از سایت تفکیک و دفن زباله البرز قم/تأکید بر دفن اصولی پسماند عفونی و بیمارستانی

معاون خدمات شهری شهردار قم در بازدید از سایت تفکیک و دفن زباله البرز از نزدیک در جریان نحوه دفن زباله‌های عفونی و بیمارستانی قرار گرفت و بر رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی در دفن زباله‌ها تأکید کرد.

به گزارش شهرنیوز، سید امیر سامع معاون خدمات شهری شهرداری قم ضمن بازدید از سایت تفکیک و دفن زباله البرز بر نحوه دفن اصولی و بهداشتی پسماند عفنونی و بیمارستانی تأکید و از بازرسان سازمان مدیریت پسماند خواست تا به صورت جدی بر این امور نظارت کنند.
وی با تقدیر از فعالیت موثر و حساس کارکنان مجموعه سایت تفکیک و دفن زباله البرز با توجه به افزایش حجم زباله‌ها و به خصوص زباله‌های عفونی و بیمارستانی در روزهای اخیر گفت: به علت شیوع بیماری‌های واگیردار و افزایش فعالیت کادر و مراکز بهداشت و درمان استان قم بالطبع میزان تولید زباله در این مراکز افزایش قابل توجهی داشته که به همین منظور برای دفن این زباله‌ها نیز تمهیدات ویژه‌ای در نظر گرفته شده است.
معاون خدمات شهری شهرداری قم با اعلام عدم فعالیت کارخانه تفکیک زباله و ساخت کود کمپست در شرایط فعلی گفت: در روزهای اخیر شاهد افزایش تولید زباله‌های شهری با توجه به استفاده شهروندان از لوازم بهداشتی بوده‌ایم که با احتمال آلوده بودن این پسماندها به ویروس کرونا، به صورت کلی فعالیت این مجموعه به حالت تعلیق در آمده است.
سید امیر سامع همچنین از اختصاص ناوگان ویژه جهت حمل و نقل زباله‌ها و پسماندهای عفونی و بیمارستانی خبر داد و افزود: طبق دستورالعمل‌های بهداشتی در هر شرایطی سرویس‌های حمل زباله‌های شهری از زباله‌های بیمارستانی می‌بایست مجزا و تفکیک شده باشند که در شهر قم نیز در تمامی ایام این سرویس‌ها به صورت مجزا فعالیت می‌کنند، ضمناً تمامی ناوگان حمل و نقل زباله‌ها نیز در روزهای اخیر پس از انجام هر سرویس به صورت کامل گندزدایی و ضدعفونی شده و مجدد به فعالیت خواهند پرداخت.
وی توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی ویژه برای دفن اصولی این پسماندها را مورد تأکید قرارداد و افزود: با اقدامات انجام گرفته سعی در کاسته شدن و جلوگیری از مخاطرات زیست محیطی و تبعات ناشی از دفن این زباله‌ها در مجموعه سایت البرز را دنبال نموده‌ و توانسته‌ایم تا سطح مناسبی به این اهداف برسیم.
سید امیر سامع لزوم بهره‌گیری از سیستم‌های زباله‌سوز را در بیمارستان‌های استان قم مورد توجه قرار داد و گفت: متأسفانه هیچ یک از بیمارستان‌های استان قم مجهز به این سیستم نیستند و تمامی زباله‌های تولیدی در مجموعه بهداشت و درمان با رعایت اصول و به صورت سنتی دفن می‌گردد.