۸ بهمن ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شهردار

پیام شهردار قم به مناسبت گرامیداشت روز مهندس

شهردار قم با صدور پیامی پنجم اسفند ماه زاد روز خواجه نصیرالدین طوسی و روز ملی مهندس را گرامی داشت.

به گزارش شهرنیوز، دکتر سقائیان‌نژاد با صدور پیامی پنجم اسفند ماه زادروز خواجه نصیرالدین طوسی و روز ملی مهندس را گرامی داشت.

متن پیام شهردار قم به این شرح است:

بسمه تعالی

افتخار آفرینی پیوست خلاقیت مهندس است و زمان نمی شناسد و پنجم اسفند بهانه‌ای برای تجلیل در قالب تبریک است.

تمدن بشری مدیون ایده‌های مهندسین تلاشگر بوده و دستاوردهای علمی، برایند مهندسی فکر و پدیدارسازی ایده‌هاست و ایده پردازی محصول غنی سازی فکر است. ساختار ذهنی و سازه‌های فهمی مهندسین؛ تضمین کننده استحکام بنای ساخت و تولید است و استحکام ریشه در بنای افکار مهندس دارد. مهندس از زمان خود پیشی می‌گیرد که با آینده انگاری و استخدام فکر و قلم، نمود عینی را در قالب تولید نمایان می‌سازد و باهم آوای دانش، دقت و سرعت؛ زیباشناسی در خلق، مهندسی در تولید و تحیر در مشاهده را رقم می زند و می‌توان گفت: افتخار آفرینی پیوست خلاقیت مهندس است و زمان نمی شناسد و پنجم اسفند بهانه‌ای برای تجلیل در قالب تبریک است.

ادبیات توسعه و پیشرفت بر عمق و دامنه سطح دانش علمی مهندس گواهی می‌دهد و بهارنوآوری، مدیون بارش افکار موزون مهندسی است و افکار مهندس نیازمند اکتشاف بوده و اکتشاف، مشتاقانه مترصد ایده‌های نوین و بدیع مهندسین است.

مهندسین و اندیشمندان با صعود به قله‌های رفیع علم و فهم بلندای نظم در طبیعت؛ نسبت به کیفیت خلقت سر تعظیم فرود می آورند و وجدان مبتنی بر فطرت‌شان بر وحدانیت گواهی می‌دهد.

بی شک نماد معرفی حق تعالی با نمود مهندسی خلقت همراه است و می توان گفت خالق هستی، اولین مهندس خلقت است. نظم منظومه‌ی خلقت نشانه‌ای از توحید است. فهم فلسفه مهندسی در خلقت افزایش عمق و دامنه سطح معرفت و بینش است که و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون بوده و عبادت مبتنی بر شناخت است. هرچه معرفت‌، عمیق و سطحش توسعه می‌یابد تواضع در بندگی تبلور یافته و نمودش ظاهرتر می گردد.

مهر تایید فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ برخلقت انسان، گواهی بر این امر است که مهندس ناظر کمیت و کیفیت کار مهندس ساخت و تولید را به زیبائی تحسین و تشریح ساخته و نقطه عطفی برای کنترل کیفیت گردیده و برایند تجمع نظام مهندسی تاریخ اعتراف به تحیر است تا توان ارزیابی؛ متریال‌ها و زیرساخت‌های بگونه‌ای نظامندند که فرا فهمی بوده و عقلای عالم توان همگامی در ادراک را ندارند و توانمندیش مقیاس پذیر نیست و تبحر و استادیش میکرو و ماکرو بردار نبوده و تجزیه و تحلیل انسانی در خصوص خلقت بدون استمداد از آیات و روایات سر درگم است.

اتزعم انک جرم صغیر و فیک انطوی العالم الاکبر رونمائی از موجودیست که مراحل ساخت آن در قران با فرازهای زیبا و نورانی ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَهَ عَلَقَهً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَهَ مُضْغَهً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَهَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ تشریح گشته و مهندسی ژنتیک را به فکر فرو برده که قبل از رشد علمی بشر چگونه قران این سلسله و زنجیره خلقت انسان را به خوبی تشریح ساخته است.

اینجانب به برکت توفیق همجواری حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) پنجم اسفند را که سالروز تولد خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس است تبریک عرض نموده و موفقیت و سربلندی را برای همگان بخصوص مهندسین عزیزدر سایه عنایات خاصه امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) جهت سربلندی ایران اسلامی با تحقق فرامین و منویات مقام معظم رهبری را از درگاه خالق هستی و مهندس خلقت آرزومندم.

سید مرتضی سقائیان نژاد

شهردار قم

پنجم اسفندماه ۱۳۹۸