33.9 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

احداث ۵۰۰ کیلومتر باغچه طولی در شهر تا سال ۱۴۰۰

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم از احداث مجموعا 500 کیلومتر باغچه طولی در شهر تا سال 1400 خبر داد.

به گزارش شهرنیوز، پیام جوادیان با اشاره به اجرای نهضت سبز معابر، تصریح کرد: از اواخر سال ۹۴ این پروژه آغاز شده و تاکنون بیش از ۳۰۰ کیلومتر طول باغچه طولی در معابر ایجاد شده است؛ درختان انتخاب شده عمدتا خزان‌دار هستند و زیبایی پاییز را به شهر می‌دهند.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم ادامه داد: کاشت درختان اکالیپتوس در شهر ممنوع شده و درختان کاشته‌شده در شهر از موارد مناسب اقلیم قم بوده است.

جوادیان با اشاره به طرح توسعه درختکاری در حاشیه معابر، گفت: سال ۹۵ بالغ بر ۴۷ کیلومتر، سال ۹۶ بالغ بر ۱۱۵ کیلومتر، سال ۹۷ بیش از ۸۵ کیلومتر و امسال بیش از ۷۵ کیلومتر باغچه طولی در حاشیه معابر ایجاد شده است؛ سال آینده نیز بیش از ۸۵ کیلومتر باغچه طولی و سال ۱۴۰۰ هم طبق برنامه بالغ بر ۷۰ کیلومتر باغچه طولی در حاشیه معابر ایجاد خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه تا پایان برنامه اول پنج ساله شهرداری بیش از ۴۹۰ کیلومتر باغچه طولی حاشیه معابر ایجاد می‌شود، افزود: هر هکتار فضای سبز ۲.۵ تن اکسیژن تولید کرده، ۶۷ تن گرد و غبار را کاهش داده و ۸ تن دی اکسید کربن را تصفیه می‌کند؛ اجرای این پروژه در شهر ۳ هزار و ۳۵۰ تن گرد و غبار تولید شده و ۴۰۰ تن دی اکسید کربن را جذب می‌کند.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم افزایش سطح سبز سرانه شهروندی، کنترل ریزگردها، ایجاد چشم‌انداز مطلوب، تقویت سفره‌های زیرزمینی، ایجاد پرچین‌های سبز، کاهش دمای شهر و… را از اهداف اجرا این پروژه دانست.