27.2 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

تولید بیش از ۸۷ نوع گل و گیاه در مرکز تحقیقات، آموزش و تولید گل و گیاه غدیر

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم گفت: مرکز تحقیقات، آموزش و تولید گل و گیاه غدیر با تولید سالانه بیش از یک‌میلیون و 200 هزار گلدان، 87 نوع گل و گیاه پرورش می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم، پیام جوادیان با اشاره به اهمیت خودکفایی در تولید گل و گیاه در شهر، اظهار داشت: مرکز تحقیقات، آموزش و تولید گل و گیاه غدیر به‌منظور تأمین نیاز گل و گیاه فضای سبز شهر قم آغاز به کارکرده است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم مساحت مرکز تحقیقات، آموزش و تولید گل و گیاه غدیر را ۶ هکتار اعلام کرد و افزود: این مرکز در ۶ هکتار و ۵ واحد گلخانه‌ای آغاز به کارکرده و سالانه بیش از یک‌میلیون و ۲۰۰ گلدان گل و گیاه تولید می‌کند.

جوادیان رویکرد تولید گل و گیاه را در جهت تولید گیاهانی با طول عمر زیاد دانست و تصریح کرد: با توجه به شرایط اقتصادی و هزینه بالای تولید گل و گیاه کاشت گل‌هایی با طول عمر ۵ سال و کم آب بر در دستور کار قرارگرفته است.

وی هزینه پایین تولید گل و گیاه را در مرکز تحقیقات، آموزش و تولید گل و گیاه غدیر را یکی از نکات مثبت این مرکز عنوان و خاطرنشان کرد: استفاده مجدد از گلدان‌ها و تکلیف مناطق در برگرداندن بیش از ۸۰ درصد گلدان‌ها یکی از علل قیمت پایین تولید گل و گیاه است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم تأمین خاک از سازمان مدیریت پسماند به‌صورت رایگان را دلیل دیگری خواند و ادامه داد: مدیریت هزینه‌ها و استفاده بهینه از امکانت مهم‌ترین نقش را در کاهش هزینه‌ها داشته به‌صورت که تمام برگ‌های سطح شهر جمع‌آوری‌شده و به مکان‌‎های از پیش تعیین شده در مناطق انتقال داده‌شده و به کمپوست تبدیل می‌شود.

جوادیان گفت: در حال حاضر بیش از ۸۷ نوع گل و گیاه در مرکز تحقیقات، آموزش و تولید گل و گیاه غدیر تولیدشده و پیمانکارها به‌صورت تمام‌وقت در حال کار هستند و در صورت خشک شدن هر گلدان سه برابر قرارداد جریمه می‌شوند.