27.2 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
دسته‌بندی نشده

لزوم همکاری همه ارگان‌ها برای استفاده از پساب در آبیاری بوستان‌های سطح شهر

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قم گفت: انتقال آب از استان‌های دیگر برای اقتصاد شهر قم هزینه‌بر بوده و باید برای استفاده از پساب در آبیاری بوستان‌ها با نگاه کلان برنامه‌ریزی کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم، سید رضا موسوی مشکینی با بیان تأثیرات توسعه فضای سبز بر محیط‌زیست و اقلیم شهر قم اظهار داشت: عملکرد شهرداری در سال‌های گذشته و رساندن سرانه فضای سبز شهر قم به استاندارد مثبت و قابل تقدیر است.

وی چالش شهر قم را در کنترل گردوغبار موردبررسی قرارداد و افزود: احداث بوستان‌هایی مانند بوستان هزار هکتاری تأثیر بسیاری در کنترل و تولید گردوغبار در شهر را داشته و عامل مهمی در تلطیف هوا خواهد بود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قم مهم‌ترین کارکرد بوستان‌ها را افزایش نشاط اجتماعی و رضایتمندی مسافران و شهروندان از منظر شهری عنوان کرد و گفت: نکته مهم در احداث این بوستان‌ها کاشت گونه‌هایی سازگار با اقلیم مرکز ایران بوده و باید از نوع کم آب بر باشند.

وی به انتقال آب از سرشاخه‌های دز اشاره و خاطرنشان کرد: انتقال آب از استان‌های دیگر برای اقتصاد شهر قم هزینه‌بر بوده و باید برای قطره قطره آن برنامه‌ریزی‌شده و کمبود آب را در منطقه جدی بگیریم.

موسوی مشکینی استفاده از پساب را در آبیاری بوستان‌ها و پارک‌ها جنگلی در شهر قم را مورد توجه قرارداد و گفت: باید برای استفاده از پساب در آبیاری بوستان‌ها جنگل‌ها با نگاه کلان برنامه‌ریزی کرده و همه ارگان‌های مربوط همکاری لازم را در این حوزه با شهرداری داشته باشند.

وی به مجوزهای لازم برای راه‌اندازی باغ پرندگان در بوستان هزار هکتاری نیز اشاره کرد و گفت: بازدیدهای لازم از طرف اداره کل حفاظت محیط‌زیست انجام‌شده و الزامات لازم برای کسب پروانه‌های پزشکی و دام‌پزشکی برای نگهداری پرندگان ابلاغ‌شده است.