33.3 C
شهر مقدس قم
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

لزوم کاشت گیاهانی با کمترین ضرر برای شهر

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم گفت: ما باید به دنبال کاشت گیاهانی باشیم که کمترین ضرر را برای شهر و مردم داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم، سید مجتبی سبحانی ثابت در جلسه کارگروه علمی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری با موضوع بررسی گونه‌های مناسب با اقلیم قم، با اشاره به ممنوعیت کاشت برخی گونه‌های گیاهی در شهر قم، اظهار کرد: طبق مصوبه کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر کاشت درخت اکالیپتوس در داخل شهر ممنوع شده است، همچنین کاشت درختان کاج و درختچه خرزهره هم در بوستان‌های داخل شهر ممنوع شده و در بوستان‌های خارج شهر نیز منوط به تصمیم کمیته فنی است.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم با اشاره به دلایل فنی ممنوعیت کاشت برخی گونه‌های گیاهی در شهر با مصوبه شورای اسلامی شهر، اظهار کرد: مصوبه‌ای که در کمیسیون خدمات شهری شورا مطرح شده که با دلایل و کارشناسی فنی بوده و اگر قرار باشد اصلاحی هم صورت گیرد باید مجدداً با نظر کارشناسی و فنی باشد.

سبحانی ثابت با تأکید بر اینکه ما باید به دنبال گیاهانی باشیم که کمترین ضرر را برای شهر و مردم داشته باشند، گفت: رهبری بیانات متعددی در خصوص ضرورت کاشت درختان مثمر دارند و ما باید محدودیت‎هایی بر کاشت گونه‌های محدودی چون کاج، خرزهره و… اعمال نمائیم.

وی با اشاره به اعتراضات متعددی که به کاشت اکالیپتوس در شهر می‌شود، خاطرنشان کرد: بدنه فکری و تحقیقاتی باید صرف این شود که به جای توجیه استفاده از کاج و… به دنبال پیدا کردن گونه‌های مثمر و مناسب و اقتصادی برای اقلیم قم به جای گونه‌های غیر مثمر باشیم.