36.4 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

افزایش ۳۰ درصدی صدور پروانه‌های ساخت و ساز در سال جاری/ وجود دو هزار هکتار بافت ناکارآمد در قم

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با اشاره انجام غیرحضوری فرآیندهای صدور پروانه‌های ساختمانی در شهرداری قم، گفت: صدور پروانه ساخت نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش داشته است.

به گزارش شهرنیوز، غلامرضا جانقربان ظهر امروز در نشست رسانه‌ای افتتاح و بهره‌برداری از پروژه‌های شهرداری قم در ایام‌الله دهه فجر که در دفتر شهردار قم برگزار شد، با بیان اینکه ۱۳ هزار هکتار محدوده قانونی ارائه خدمات توسط شهرداری قم به مردم است، تصریح کرد: شهرداری حریم شهر را نیز برای توسعه آینده شهر محافظت می‌کند تا در صورت نیاز از این حریم نیز استفاده شود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با اشاره به اینکه از هزار و ۶۷۰ هکتار بافت فرسوده شهری داریم که از این مساحت ۳۱۵ هکتار بافت تاریخی است، خاطرنشان کرد: سکونت‌های غیررسمی ما همانند برخی دیگر از کلانشهرهای نیست بلکه بافت‌های ناکارآمد شهری است.

وی با بیان اینکه از زمان شکل‌گیری شهر قم چهار طرح تفصیلی ارائه شده است، مطرح کرد: مطالعات و تدوین طرح تفصیلی جدید شهر قم به پایان رسیده است و رونمایی از این طرح طی مراسمی با حضور جمعی از مسئولان انجام می‌شود.

جانقربان با تاکید بر اینکه محرک‌های توسعه در بخش بافت فرسوده به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته است، عنوان کرد: احیا و کیفیت‌بخشی به زندگی مردم در بافت فرسوده با ارتقای شاخص‌های مختلف شهری در این مناطق به صورت ویژه دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه طی سال‌های اخیر به دنبال طرح‌های موضوعی و موضعی در مباحث شهرسازی رفته‌ایم خاطرنشان کرد: تا قبل از سال ۱۳۹۵ به غیر از اعتبارات معاونت معماری و شهرسازی برای عمران و کیفیت بخشی به زندگی مردم اعتباری نداشته‌ایم اما از سال ۱۳۹۵ با تشکیل سازمان بهسازی و نوسازی اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) این رویکردها به شیوه مطلوب دنبال شده است.

جانقربان یادآور شد: سال گذشته بودجه ۱۶ میلیارد تومانی به ۲۶۰ میلیارد تومان ارتقا یافته است که امیدواریم بتوانیم از آن برای افزایش کارآمد بافت‌های فرسوده استفاده کنیم.

وی از بروزرسانی امضای الکترونیکی پروانه‌ها توسط مهندسان یاد کرد و ادامه داد: گزارش‌دهی مهندسان ناظر زمان‌بر بود که اکنون به صورت الکترونیکی دنبال می‌شود.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری قم با اعلام انجام فرایند صدور پروانه به صورت غیرحضوری از طریق دفاتر پیشخوان خاطرنشان کرد: علاوه بر این بخش قابل توجهی از مردم با استفاده از فضای مجازی در منازل خود درخواست‌های خود را در بخشی از خدمات حوزه معماری و شهرسازی دنبال می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه تهیه نقشه‌های الکترونیکی درحال دنبال شدن است، عنوان کرد: از ابتدای امسال نقشه‌های ساختمانی به صورت الکترونیکی تهیه می‌شود و ابزارهای فیزیکی حذف شده است.

جانقربان از وجود برخی نماهای رومی در قم یاد کرد و گفت: کنترل ساخت و ساز نخستین موضوع در حوزه سیما و منظر شهری است که در این راستا نشست‌هایی با مسئولان استان قم در بخش‌های مختلف داشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه صدور پروانه ساخت برای مساجد رایگان است، تصریح کرد: با وجود اینکه در سطح کشور با رکود ساخت و ساز روبرو هستیم، طرح‌های شهرداری به شیوه مطلوب انجام و مطالبات پیمانکاران پرداخت شده؛ صدور پروانه ساخت نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش داشته است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با بیان اینکه پنج پروژه در حوزه معاونت شهرسازی و معماری به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی افتتاح می‌شود، تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم دهه فجر ماندگاری را برای شهروندان قمی رقم بزنیم.