40.1 C
شهر مقدس قم
۲۵ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

انتقال ۲۰۰ درب و پنجره‌ساز به شهرک صنوف قم/فاصله هشت متر مربعی قم تا استاندارد فضای سبز شهری

معاون خدمات شهری شهرداری قم گفت: امسال 100 واحد آهن‌فروشی که با فعالیت در سطح شهر هم خود دچار مشکل بودند و هم مشکلاتی را برای اهالی و ساکنین مناطق مختلف ایجاد می‌کردند به شهرک صنوف منتقل شدند و در فاز بعدی صنوف درب و پنجره‌سازها که بیش از 200 واحد صنفی هستند را به این شهرک منتقل خواهیم کرد.

به گزارش شهرنیوز، سید امیر سامع ظهر امروز در نشست رسانه‌ای افتتاح و بهره‌برداری از پروژه‌های شهرداری قم در ایام‌الله دهه فجر که در دفتر شهردار قم برگزار شد، با بیان اینکه واحدهای مختلف شهرداری از سال ۱۳۹۵ دارای برنامه مشخص بوده و طبق برنامه و بودجه فعالیت می‌کند، اظهار کرد: عملکردها بر اساس برنامه کنترل پروژه و با استفاده از شاخص‌های مدیریتی ارزیابی می‌شود و هر واحد و مجموعه نمره مشخصی را دریافت می‌کند.

وی با اشاره به پروژه‌های قابل بهره‌برداری در ایام دهه مبارک فجر تصریح کرد: چهار پروژه اِلمان شهری شامل تمثال آیت‌الله العظمی بروجردی در میدان مرجعیت، اِلمان امام رضا(ع) در ورودی بلوار امام رضا(ع)، اِلمان شهدای آتش‌نشان در منطقه هشت و اِلمان چهل سالگی انقلاب اسلامی در ورودی بلوار شهید آوینی در این ایام مبارک رونمایی خواهد شد.

معاون خدمات شهری شهرداری قم گفت: اجرای چهار طرح نقش برجسته در بلوارهای بعثت و حضرت خدیجه(س)، میدان ۷۲ تن و دیواره ورزشگاه حیدریان با اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیون تومان به پایان رسیده است.

وی با بیان اینکه  پروژه‌های نورپردازی نیز به مناسبت ایام‌الله دهه فجر در شهر مقدس قم افتتاح می‌شود، عنوان کرد: در بخش فضای سبز اتفاقات قابل توجهی در شهر مقدس قم رقم زده شده است که توسعه بوستان‌های فرامنطقه‌ای و شهری، توسعه کمربند سبز و فضای سبز طولی در خیابان‌ها از جمله این دستاوردهاست.

سامع از افزایش سرانه فضای سبز شهر قم از ۱۵.۱۶ در سال ۱۳۹۴ به ۱۹.۷ در سال جاری یاد کرد و گفت: در سال ۱۳۹۴ حجم فضای سبز هزار و ۸۱۳ هکتار بوده که امسال به دو هزار و ۴۴۰ هکتار رسیده است اما همچنان با استانداردها فاصله داریم چرا که سرانه فضای سبز باید به ۲۸ متر مربع برسد.

وی با تاکید بر اینکه امسال ۱۵۵ هزار متر مربع بوستان شهری در مناطق مختلف شهری افتتاح می‌شود، عنوان کرد: امسال ۱۰۹ هکتار توسعه فضای سبز جنگلی و کمربند سبز را داشته‌ایم و هم‌زمان با کاشت درخت، تامین زیرساخت مورد نیاز نیز دنبال می‌شود تا بتوانیم بهره‌برداری مورد نظر را رقم بزنیم.

سامع با بیان اینکه در مجموع از سال ۱۳۹۵ تا به امروز ۳۱۳ کیلومتر توسعه فضای سبز طولی در شهر قم رقم زده شده است، تصریح کرد: امسال ۵۰ کیلومتر طول نیز فضای سبز طولی در قم رقم زده شده و همه آب‌نماهای سطح شهر ایمن‌سازی و اصلاح شده است

وی از اجرای ۲۲ پروژه آبرسانی با طول ۶۰ کیلومتر و اعتباری بیش از ۱۰ میلیارد تومان یاد کرد و افزود: سال گذشته و امسال ۱۵ میلیارد تومان لوله و اتصالات خریداری شده و مورد استفاده قرار گرفته است و چهار مخزن آب بزرگ نیز در سال جاری ایجاد شده است.

سامع خاطرنشان کرد: سال گذشته با همت مسئولان استانی قراردادی را با سازمان‌های مرتبط در استان قم داشته‌ایم تا ۴.۵ میلیون متر مکعب پساب در سال برای فضاهای سبز مورد استفاده قرار گیرد که اکنون ۱۵۰ لیتر در ثانیه باید مناسب‌سازی شود تا با آب‌رسانی ۲۰۰ لیتر بر ثانیه بتوانیم برای فضای سبز برون شهر از پساب‌ها استفاده کنیم.

وی افزود: سازمان میادین و سازماندهی مشاغل شهری یکی دیگر از مجموعه‌های شهرداری است که اقدامات قابل توجهی را دنبال کرده است، امسال ۱۰۰ واحد آهن‌فروشی که با فعالیت در سطح شهر هم خود دچار مشکل بودند و هم مشکلاتی را برای اهالی و ساکنین مناطق مختلف ایجاد می‌کردند به شهرک صنوف منتقل شدند و در فاز بعدی صنوف درب و پنجره‌سازها که بیش از ۲۰۰ واحد صنفی هستند را به این شهرک منتقل خواهیم کرد.

معاون خدمات شهری شهرداری قم تصریح کرد: در میدان شهید رجایی ۲۴ سوله جدید با سه میلیارد تومان اعتبار برای میدان میوه و تره بار ایجاد کردیم و پروژه‌های قابل افتتاح سازمان میادین در دهه فجر انقلاب اسلامی در مجموع سه پروژه شاخص با ۱۲ میلیارد تومان اعتبار است.

وی ادامه داد: اداره‌کل خدمات شهری متولی نظارت و مباحث مرتبط با پسماند شهری است، امسال هفت میلیارد تومان ماشین آلات خدمات شهری خریداری کردیم که در انجام امور و به ویژه در مواقع بحرانی به ما کمک می‌کنند.

سامع تصریح کرد: در مورد آبگرفتگی‌ها، سال‌های گذشته بارندگی‌ها در زمان محدود قابل توجه نبوده است اما با تغییر اقلیم، گاهاً در نیم ساعت ۳۰ میلی متر باران می‌آید و تاسیسات شهری نمی‌تواند پاسخ‌گو باشد به همین علت برای بازنگری طرح جامع آبگرفتگی شهری و مقابله با سیلاب مشاور گرفته و کار آغاز شده و در این حوزه در سال جاری با اعتباری بیش از ۱۵ میلیارد تومان بیش از ۸۰ پروژه به پایان رسیده است

وی با بیان اینکه ۳۲۰ چاه جذبی با اعتباری بیش از یک و نیم میلیارد تومان احداث شده است است، گفت: در حوزه سخت‌افزاری تکمیل امکاناتی که در ستاد مدیریت بحران است در اولویت بوده و انجام شده است.