31.9 C
شهر مقدس قم
۲۴ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

برگزاری هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت با همکاری شهرداری قم

هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت با همکاری شهرداری قم برگزار شد.

سیدموسی حسینی کاشانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، ۱۱ بهمن‌ماه، در حاشیه آیین برگزاری هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت که در شبستان‌های امام حسن عسکری(ع) و امام علی(ع) مسجد مقدس جمکران برگزار شد با اشاره به اینکه امروز توفیق پیدا کردیم میزبان قرآن‌آموزان باشیم، اظهار کرد: این آزمون با ۱۲۰ هزار نفر شرکت‌کننده به طور همزمان در کل کشور درحال برگزاری است.

وی با بیان اینکه استان قم رتبه نخست را در تعداد شرکت‌کنندگان در آزمون را دارد، بیان کرد: تعداد شرکت‌کنندگان استان قم در هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت بیش از ۶ هزار نفر بوده که می‌توان گفت تعداد خواهران شرکت کننده نیز تقریبا دو برابر آقایان است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم از برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری این آزمون یاد کرد و گفت: برنامه‌ریزی آزمون از مدت‌ها قبل توسط وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شده و در استان قم نیز هماهنگی لازم با موسسات مختلف را داشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه در استان قم بیش از ۱۰۰ موسسه قرآنی داریم، مطرح کرد: از طریق این آزمون می‌توانیم خروجی موسسات قرآنی خود را رصد کنیم و افراد شرکت کننده در این آزمون خروجی و بازدهی فعالیت موسسات قرآنی ما خواهند بود.

حسینی کاشانی با بیان اینکه هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت در سه قسمت کتبی، شفاهی و الکترونیکی برگزار می‌شود، یادآور شد: امیدواریم همان طور که استان قم در تعداد شرکت‌کنندگان رتبه اول را در کل کشور بدست آورده، در تعداد برگزیدگان و قبول شدگان در آزمون نیز جایگاه خوبی را در سطح کشور کسب کند.

وی با تاکید بر اینکه باید برای برنامه‌های قرآنی عظیم، مشارکت دستگاه‌های دیگر را داشته باشیم، تصریح کرد: برگزاری آزمون در فعالیت‌های قرآنی یک حلقه نهایی است و چرخه برنامه‌ریزی آموزشی در موسسات به برگزاری آزمون منتهی می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه شرط حضور و ثبت نام در این آزمون انجام مراحل ثبت نام از طریق موسسات قرآن و عترت بوده است، ابراز کرد: امسال در نظر داشتیم تا کیفیت آزمون را فدای کمیت آن نکنیم در نتیجه افراد شرکت‌کننده باید از چندین مرحله مورد تایید قرار می‌گرفتند.

وی در پایان اضافه کرد: برای برگزاری این آزمون در استان قم نهادهای مختلفی ازجمله: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان قم، شهرداری قم، مسجد مقدس جمکران و استانداری قم همکاری داشته‌اند.

یادآور می‌شود، این آزمون در ۱۵ رشته شامل حفظ جزء ۳۰، حفظ جزء اول، حفظ سوره بقره، حفظ ۵ جزء اول، حفظ ۱۰ جزء اول، حفظ ۲۰ جزء اول، حفظ ۲۵ جزء اول، حفظ کل قرآن کریم، تفسیر سوره بقره، ترجمه و درک معانی سوره بقره، حفظ و ترجمه نهج‌البلاغه، حفظ و ترجمه صحیفه سجادیه و نیایش‌های امام سجاد(ع) و آزمون مشترک بین معارف اهل بیت(ع) و ترجمه و مفاهیم قرآن کریم برگزار شد.