30.4 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان پارک‌ها

وجود بیش از ۲۰۰ مجموعه بازی استاندارد کودکان در بوستانهای شهر قم

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم گفت: برای تسریع در روند استانداردسازی مجموعه‌های بازی کودکان به‌عنوان یکی از مطالبات جدی مردم نیازمند همکاری بیشتر اداره استاندارد هستیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری قم، پیام جوادیان با توجه به اهمیت ایمن‌سازی و استانداردسازی  مجموعه پارک‌ها در شهر قم اظهار داشت: یکی از نخستین دغدغه‌های تیم جدید مدیریت شهری قم، ایمن‌سازی و استانداردسازی مجموعه‌های بازی کودکان در پارک‌ها و بوستان‌های شهری است.

وی تعداد زمین‌های بازی موجود در شهر قم را ۲۱۱ مورد اعلام کرد و افزود: طبق برنامه‌ای مدون و اولویت‌بندی شده از سال ۱۳۹۴ ایمن‌سازی و استانداردسازی مجموعه‌های بازی کودکان در دستور کار سازمان قرار گرفته و به‌ صورت مستمر ادامه دارد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم فرایند استاندارد سازی را تشریح کرد و گفت: تعداد ۱۰۱ مجموعه توسط شرکت‌های بازرسی ISQI و SGS مورد بررسی قرار گرفت و پس از ارائه گزارش به‌ عنوان اولین اقدام حدود ۸۰ درصد مجموعه‌های بازی فلزی، غیراستاندارد و خطر آفرین از سطح بوستان‌های شهر جمع‌آوری شد.

وی ادامه داد: در گام بعدی تعداد ۹۰ مجموعه کمپلکس استاندارد جدید خریداری و با نظارت این سازمان و با شرایط کاملاً استاندارد جایگزین و نصب گردید و کمپلکس‌های جدید تماماً دارای گواهی استاندارد بهره‌برداری است.

جوادیان نظارت و بازرسی برای حفظ ایمنی و استاندارد مجموعه بازی‌ها را نیز قابل‌ توجه دانست و بیان کرد: از سال‌های ۹۷ و ۹۸ ردیف بودجه‌ای جداگانه از توسعه و خرید مجموعه‌های بازی برای این امر در نظر گرفته‌ شده است.

وی ادامه داد: مبلغ اختصاص داده‌ شده به نظارت و بازرسی ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال بوده که به‌ منظور تمدید گواهینامه‌های مجموعه‌های خریداری‌ شده و عقد قرارداد با شرکت‌های واجدالشرایط ایمن‌سازی، لحاظ و هزینه می‌شود.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم انتخاب مجموعه‌های بازی را نیز بر اساس لیست تولیدکنندگان استاندارد عنوان کرد و گفت: در شش  ماهه دوم سال جاری نیز تعداد ۱۶ مجموعه جدید نصب و در حال اخذ گواهی استاندارد است.

وی از اخذ ۵۰ گواهی استاندارد در ابتدای سال ۹۸ خبر داد و خاطرنشان کرد: یکی از علل کندی استانداردسازی، کمبود شرکت‌های بازرسی و ناهماهنگی‌های اداره کل استاندارد قم بوده که متأسفانه علاوه بر اتلاف وقت هزینه‌های هنگفتی را به مدیریت شهری و بیت‌المال وارد می‌کند.

جوادیان ادامه داد: با وجود خرید از لیست ارائه‌ شده از طرف اداره کل استاندار حدود ۷۰ مجموعه بازی در مناطق مختلف نیاز به تمدید گواهی استاندارد است که متأسفانه در بعضی از موارد با نظرات متفاوت کارشناسان و بازرسان روبه‌رو هستیم.

وی استان قم را در خرید و نصب مجموعه‌های بازی استاندارد در کشور پیشرو دانست و ابراز کرد: تعامل و همکاری بیشتر بین سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم و اداره کل استاندارد استان قم می‌تواند در تسریع این امر مؤثر بوده و شاهد حفظ امنیت و رضایت شهروندان باشیم.