33.3 C
شهر مقدس قم
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شهردار

تقدیر شهردار قم از فرزند قلم

در آئین نکوداشت رضا بابایی، لوح‌ تقدیر به همراه هدایایی از سوی سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه، آیت الله ری‌شهری رئیس مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث، بهرام سرمست استاندار قم، دکتر سقائیان‌نژاد شهردار قم، بنیاد نخبگان قم، اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی و انجمن قلم حوزه به پاس سال‌ها تلاش و دغدغه‌مندی دینی و فرهنگی و سیر و سلوک علمی و ادبی به ایشان اهدا شد.

سیدموسی حسینی کاشانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم در آئین نکوداشت رضا بابایی نویسنده و فعال فرهنگی تحت عنوان «فرزند قلم» که شامگاه پنجشنبه سوم بهمن‌ماه در محل مجتمع ناشران این استان برگزار شد، به بخشی از یک دلنوشته این نویسنده مبنی بر اینکه «اگر بپرسند وصیت تو چیست، می‌گویم بخوانید، بخوانید و بخوانید»، تصریح کرد: درد ما به‌واقع همین نخواندن است؛ کتاب تنها گنج دنیاست.

وی ادامه داد: فرهنگ ما مدیون مردان بزرگ و مهربانی همچون استاد بابایی است؛ استادی که سال‌ها عمر خود را در راستای فرهنگ صرف کرد و آثار متعددش ما را با فضای کتاب و مطالعه آشنا کرد، امری که جای خالی آن مصیبت امروز ماست.

در بخش دیگری از این آیین ابوالفضل طریقه‌دار شاعر، نویسنده و پژوهشگر، شعری در وصف رضا بابایی سرود و به صفاتی همچون آزادگی، مهربانی، رواداری، مردم دوستی، عشق به مثنوی، درویش مسلکی، مهر و آزادی او اشاره کرد و گفت: یکی از کارها و ثمرات فعالیت استاد بابایی تلاش برای جلوگیری از تک‌صدایی و رواج چندصدایی بود.

نثر خوانی خانم رضوانی و شعر خوانی روشن سلیمانی از شاعران برتر استان از دیگر برنامه‌های این نشست بود.

محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در سخنانی رضا بابایی را انسانی پرتلاش و با اخلاص معرفی کرد و گفت: استاد بابایی مسیر ترقی را طی کرد و سال‌ها با آموختن و نوشتن به چهره‌ای آشنا تبدیل شد.

علی حیدری نویسنده و استاد دانشگاه نیز در بخش دیگری از این برنامه غرقه بودن رضا بابایی در دکان وحدت را از ویژگی‌های بارز این مولف نویسنده برشمرد و گفت: مثنوی‌دانی و مثنوی‌شناسی و غرقه بودن ایشان در این بحر و در دکان وحدت از جمله ویژگی‌های استاد بابایی است.

در پایان این برنامه هم رضا بابایی، نویسنده و فعال فرهنگی در سخنان کوتاهی گفت: از دوستانی که در این برنامه سخنرانی کردند به ویژه آقای جوادی که من حتی استعداد شاگردی ایشان را نداشتم، و از پیام جناب سیدعباس صالحی، دوست مهربانم قدردانی می‌کنم.

بابایی اضافه کرد: در این مدت که بیمار بودم، آن قدر محبت و بزرگواری دیدم که به‌اندازه چند دهه انرژی دارم اما توان ابراز آن را ندارم.

وی با تأکید بر اینکه صدای مردم بودن بالاترین امتیاز و مرتبه است، اظهار کرد: تنها آرزوی من این بود که صدای مردم را به گوش تعدادی کر و لال برسانم اما نتوانستم.

در پایان آئین نکوداشت رضا بابایی، لوح‌ تقدیر به همراه هدایایی از سوی سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه، آیت الله ری‌شهری رئیس مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث، بهرام سرمست استاندار قم، دکتر سقائیان‌نژاد شهردار قم، بنیاد نخبگان قم، اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی و انجمن قلم حوزه به پاس سال‌ها تلاش و دغدغه‌مندی دینی و فرهنگی و سیر و سلوک علمی و ادبی به ایشان اهدا شد.