34.7 C
شهر مقدس قم
۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

توسعه سامانه‌های نظارتی در شهر قم متوقف شد

معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم با تأکید بر لزوم توسعه سامانه نظارتی و هوشمند سازی، گفت: تا زمانی که اعتبارات لازم برای توسعه به این امر اختصاص داده نشود توسعه این دوربین‌ها در قم متوقف می‌شود.

عباس ذاکریان با اشاره به شاخصه‌های توسعه‌یافتگی یک شهر، اظهار داشت: یکی از شاخصه‌های توسعه‌یافتگی یک شهر، هوشمند سازی شهر بوده و شهر قم در چند سال اخیر با سرعت خوبی در این حوزه پیشرفت کرده است.

معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم تعداد دوربین‌های فعال سطح شهر را بیش از ۲۰۰ دوربین اعلام کرد و افزود: در حال حاضر ۳۳ دوربین تردد شمار،۱۱۰ دوربین نظارتی و ۱۱۰ دوربین کنترلی در سطح شهر فعال بوده و دوربین‌های دیگری نیز تا پایان سال نصب و راه‌اندازی می‌شود.

ذاکریان تأثیر نصب دوربین‌ها را در کاهش تصادفات قابل‌ توجه دانست و تصریح کرد: با نصب دوربین‌های کنترلی در بلوار آیت‌الله بروجردی شاهد کاهش ۹۹ درصدی تصادفات و صد درصدی فوت به علت تصادف هستیم.

وی منبع اعتبارات تخصیص داده‌ شده به سامانه نظارتی و هوشمند سازی را تشریح کرد و افزود: بر طبق قانون  ۴۲ درصد اخذ جریمه‌ها سهم شهرداری‌ها است اما هیچ هزینه‌ای به شهرداری قم داده نمی‌شود.

معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد: برای کاهش تخلفات رانندگی باید در جهت توسعه سامانه‌های هوشمند کنترل ترافیک هزینه کرده و با توجه به افزایش نوسانات ارزی نیازمند تخصیص ۴۲ درصد سهمیه شهرداری بوده و شهرداری نمی‌تواند بدون اختصاص بودجه پروژه اجرا کند.

ذاکریان ادامه داد: با اینکه سال ۹۷ حدود ۹ میلیارد تومان جریمه از تخلفات خودروهای داخل شهر قم اخذ شده ولی فقط ۲۰۰ میلیون تومان به شهرداری پرداخت‌ شده و امسال هیچ مبلغی به‌عنوان سهم شهرداری لحاظ شده در قانون پرداخت‌ نشده است.

وی از توقف سامانه هوشمند سازی در شهر قم خبر داد و خاطرنشان کرد: توسعه هوشمند سازی و نصب دوربین‌ها متوقف‌ شده تا اعتبارات لازم به شهرداری پرداخت‌ شود و سهم ۴۲ درصدی از اخذ جریمه‌ها به شهرداری اختصاص داده شود.