10.9 C
شهر مقدس قم
۶ اسفند ۱۳۹۸
ورود / عضویت
گزارش خبری

توسعه نشاط اجتماعی گامی موثر در راستای ارتقاء فرهنگ شهروندی

اگر این روزها از جوانان و یا حتی افراد میان سال و کهنسال قمی پرسیده شود، نشاط اجتماعی چه میزان در زندگی شما تاثیر دارد، اغلب می گویند، نشاط اجتماعی نداریم و یا اینکه اگر داریم بسیار کم است.

همیشه این انتقاد به قم وارد بوده است که آنگونه که در مراسم های عزاداری می توانیم خوب نقش ایفا کنیم اما در ایام شادی اهل بیت(ع) و گسترش شور و نشاط اجتماعی کاری نکرده ایم که یا بلد نیستیم و یا اینکه اگر بدانیم، حرفه ای نیستیم.

همواره خانواده های قمی و جوانان، از نبود فضاهای مناسب تفریحی انتقاد کرده اند، البته تا حدودی هم به حق می گویند، اما خلا کمبود نشاط اجتماعی صرفا با فضای تفریحی برطرف نمی شود و نیازمند یک سری الزامات دیگری است.

چند وقتی است شهرداری قم و سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری به فکر پر کردن این خلا افتاده و با برگزاری محافل شادی، در راستای گسترش نشاط اجتماعی می کوشد.

ابوالقاسم مقیمی مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری و ورزشی شهرداری قم گفت: در حوزه نشاط اجتماعی ما برنامه ریزی ها و تلاش های گسترده ای انجام دادیم و سعی کرده ایم به گونه ای برنامه ریزی کنیم که تمام شهر را در بر بگیرد.

وی افزود: متاسفانه نقش اطلاع رسانی در این حوزه نیز مانند نشاط اجتماعی مظلوم بود و بازتاب کارها و اقدامات گسترده نبود، اما آن چیزی که برای ما مهم بود، استقبال و رضایت مردم بود که همواره شاهد ابراز لطف آنها هستیم.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری و ورزشی شهرداری قم بیان داشت: به منظور اینکه کارها به خوبی دنبال شود، ابتدا یک سری کارهای میدانی تعریف کرده که در خیابان ها اقدام به برگزاری برنامه های مختلف از جمله سرود و غیره کردیم.

مقیمی گفت: این کار موجب شد تا دیگر جوانان نیز با مباحث حوزه سرود آشنا شده و جذب برنامه های فرهنگی این عرصه که در کانون های پرورشی فکری و کانون های مساجد انجام می شود، بشوند.

وی بیان داشت: این گروه های سرود به قدری تقویت شدند و ما نیز حامی و مشوق آنها بودیم که تولیدات آنها در شبکه های پویا و هدهد که برای کودکان و نوجوانان است، پخش می شود که تبلیغی برای کار آنهاست و موجب ارتقاء سرود در قم می شود.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری و ورزشی شهرداری قم تصریح کرد: قم در عرصه سرود و برنامه هایی از این دست حرف های زیادی برای گفتن دارد و اگر بتوانیم آن را تقویت کنیم، موجب معرفی هر چه بیشتر این عرصه فاخر می شود.

گسترش نشاط اجتماعی با تئاترهای خیابانی

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری و ورزشی شهرداری قم از برگزاری تئاتر خیابانی در قم خبر داد و گفت: این موضوع نیز در دستور کار سازمان قرار گرفت که با موضوعات مختلف از جمله 40 سالگی انقلاب دنبال و اجرایی شد.

مقیمی بیان داشت: در موضوع 40 سالگی انقلاب، 200 اجرا در خیابان های سطح شهر برگزار شد که یک فضای پر نشاط اجتماعی را رقم زد و خوشبختانه مورد استقبال مردم نیز قرار گرفت.

وی با اشاره به فعالیت گروه های تئاتر در مساجد، گفت: با همکاری حوزه هنری توانسته ایم 90 گروه تئاتر در مساجد قم دایر و نیروها را تربیت کنیم که این یک حرکتی عظیم در مساجد به شمار می رود.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری و ورزشی شهرداری قم گفت: بسیاری از این گروه ها در مناطق کم تر برخوردار و محروم قم هستند که نگاه ما بر توسعه نشاط اجتماعی در همه مناطق به ویژه مناطق محروم است.

جشن های مردمی در بوستان های شهر به 200 مورد می رسد

مقیمی بیان داشت: یکی از برنامه ها و اقداماتی که نشاط اجتماعی را ارتقاء داده و خلا آن نیز در قم به شدت احساس می شد، برگزاری جشن های مردمی در فضاهای بوستان ها و غیره بود که سازمان در این عرصه نیز فعالیت خود را آغاز کرد.

وی گفت: هر سال حدود 30 برنامه جشن در بوستان ها برگزار می شود که امسال این تعداد را تاکنون به 160 برنامه جشن رسانده ایم و با برنامه ریزی های صورت گرفته تا 200 برنامه جشن خواهیم رساند.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری و ورزشی شهرداری قم بیان داشت: برگزاری این جشن ها را در مناطق محروم شهر نیز دنبال می کنیم و تاکید داریم که این جشن ها از آن مناطق دنبال شوند.

مقیمی عنوان داشت: با توجه به مشکلاتی که در مناطق محروم شهر وجود دارد، برگزاری این جشن ها می‌تواند در کاهش بسیاری از مشکلات و آسیب های اجتماعی نیز موثر باشد.

برگزاری المپیاد ورزشی برای 6 هزار نوجوان و جوان

وی گفت: یکی از مسائلی که موجب پویایی و نشاط اجتماعی می شود، توجه به مقوله ورزش است که شهرداری قم در این عرصه ابتدا به ساخت مراکز ورزشی کرد و سپس با برگزاری برنامه های مختلف در این عرصه می کوشد.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری و ورزشی شهرداری قم بیان داشت: این المپیاد ورزشی را برگزار و امسال نیز در دستور کار داریم که 6 هزار نفر در آن ثبت نام کرده اند و این حجم از استقبال ما را دلگرم تر می کند.

زندگی شهری امروز، محل تضارب آرا و گفتمان هاست و این امر خود فی نفسه نیکوست اما در آن سو نیز گاه تزاحم منافع و جبهه گیری های غیرمنطقی است که این هم البته نکته منفی ماجراست و این شاخصه زندگی است، برگزاری برنامه های نشاط اجتماعی موجب می شود که مردم دقایقی مشکلات را فراموش کرده و از سوی دیگر در حضورهای اجتماعی با یکدیگر مهربانانه تر و با محبت برخورد کنند.

منبع: خبرگزاری برنا استان قم