30.4 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شهردار

استفاده از تمام ظرفیت ها جهت تکمیل فاز اول خط یک مترو در افق سال ۹۹

شهردار قم گفت : در حالی که کشور در شرایط سخت و نامطلوب اقتصادی قرار دارد این شهرداری با بسیج تمامی منابع و امکانات اهتمام دارد در افق سال ۹۹ فاز اول خط یک مترو قم را راه اندازی نماید؛ که برای تحقق این هدف مهم تامین مبلغی بالغ بر۱۲ هزار میلیارد ریال نیاز می باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان قطار شهری قم، دکتر سید مرتضی سقاییان نژاد بیان داشت: علی رغم تحریم های ظالمانه و محدودیت شدید منابع، که منجر به بروز شرایط بسیار سختی برای احداث و توسعه پروژه های عمرانی کشور گردیده است، تاکنون شهرداری قم و سازمان قطار شهری با برنامه‌ریزی و مدیریت بهینه توانسته پیشرفت خوبی در خط یک مترو قم ایجاد نماید.
وی افزود: اقدامات خوبی طی یک سال گذشته شامل تامین ۸۰ دستگاه واگن مترویی از محل قرارداد شرکت پوژن چین، اخذ مجوز پرداخت تعدیل از شورای عالی فنی کشور، خرید ۴۰۰۰ تن ریل مورد نیاز کل پروژه و… توسط همکاران محترم مجموعه سازمان قطار شهری قم به سرانجام رسیده است که نقش به سزایی در راه اندازی پروژه دارد.
ایشان ادامه داد: در خصوص خرید سایر تجهیزات مورد نیاز نیز گام‌های موثری توسط عوامل محترم پیمانکار برداشته شده که انتظار می‌رود با همت و توان مضاعف تسریع در کار صورت پذیرد .
دکتر سقاییان‌نژاد با بیان انجام برخی اقدامات مهم جهت تعیین تکلیف پروژه منوریل، تبیین داشت: اخیراً مکاتبه‌ای با ریاست محترم جمهور انجام شده و چنانچه مسائل مطروحه در شورای دستگاه‌های نظارتی استان، جمع بندی و نحوه تامین منابع مالی آن نیز مشخص شود، آمادگی راه اندازی پروژه ملی منوریل به طول ۴.۷ کیلومتر تا ایستگاه شهید مطهری مطابق با مصوبه کمیسیون ماده ۲۳ وجود داشته و می توان در آینده نزدیک به منظور افزایش کارایی این پروژه، مطابق با مقتضیات زمان، تدابیر لازم مانند اتصال به خطوط ۱ و ۲ مترو، امتداد تا شهرک های تازه تاسیس در بزرگراه قم تهران و غیره را در سطح مدیریت کلان استان، اتخاذ نمود.
ایشان در خصوص اجرای خط ۲ مترو قم نیز تصریح داشت: بررسی نقشه ها و مدارک مربوطه در کمیسیون ماده ۵ استان انجام شده و پروژه در مرحله انجام مطالعات می باشد که در این بخش نیز تاکنون پیشرفت حدود ۵۰ درصدی محقق گردیده است.
شهردار قم با ابراز نگرانی از کاهش شدید اعتبارات عمرانی طرح مترو و منوریل قم در لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور در مقایسه با سایر شهرها و عدم صدور مجوز انتشار اوراق مشارکت ۳ هزار میلیارد ریالی خط یک مترو تاکنون خواستار حمایت و مساعدت بیش از پیش دولتمردان و نمایندگان محترم مردم شریف استان قم در مجلس شورای اسلامی گردید.