31.9 C
شهر مقدس قم
۲۴ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

اجرای طرح پژوهشی آسیب‌پذیری و مخاطرات امنیت سایبری در شهر هوشمند

مدیر نوسازی و تحول سازمانی شهرداری قم گفت: طرح پژوهشی و مطالعاتی آسیب‌پذیری و مخاطرات امنیت سایبری در شهر هوشمند به همت شهرداری قم اجرایی می شود.

به گزارش شهرنیوز، همایون یزدان پناه با بیان اینکه گروه پژوهش شهرداری قم، قرارداد مطالعات «آسیب‌پذیری و مخاطرات امنیت سایبری در شهر هوشمند» را به امضاء رسانده است، اظهار کرد: این مطالعات به درخواست ستاد شهر هوشمند شهرداری قم، در نیمه دوم آذرماه ۱۳۹۸ توسط دانشگاه قم آغاز شده است.

مدیر نوسازی و تحول سازمانی شهرداری قم با تاکید بر اینکه مرکز تخصصی آپا دانشگاه قم بایستی طبق شرح خدمات این طرح پژوهشی، به بررسی چالش‌‎های امنیتی در هر یک از دامنه‌های شهر هوشمند و همچنین برخی دامنه های جزئی تر مانند پارکینگ هوشمند و دوربین‌های هوشمند بپردازد، خاطرنشان کرد: در مورد هر یک از دامنه‌های هوشمند‌سازی لازم است مواردی شامل لیست مخاطرات امنیتی اختصاصی و حملات محتمل در آن دامنه و همینطور استانداردهای امنیتی آن دامنه بررسی شود، در انجام این طرح، نیاز است با بررسی منابع رسمی، استانداردهای مختلفی که برای هوشمندسازی مطرح شده‌اند یافت شده و مستند شوند.

یزدان پناه بیان کرد: در انجام این طرح با هدف ارائه یک خروجی عملیاتی، بایستی وضعیت پروژه «شاخه» در شهر قم به عنوان پایلوت مورد بررسی قرار گرفته و لیست مخاطرات امنیتی و اقدامات لازم جهت بهبود امنیتی آن احصاء شود.

وی مدت زمان این قرارداد را ۶ ماه دانست و گفت: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم مسئولیت نظارت بر آن را بر عهده دارد.