25.3 C
شهر مقدس قم
۲۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

آلودگی امروز کشور ثمره مدیریت نادرست دولت است/قیمت هر اتوبوس شهری به ۲ میلیارد تومان رسیده است

معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم گفت: یکی از متهمین آلایندگی امروز کشور وسائل نقلیه موتوری است که اگر دولت به تعهدات خود عمل می‌کرد این اتفاق امروز رخ نمی‌داد.

به گزارش شهرنیوز، عباس ذاکریان در جلسه یکصد و بیست و سومین رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم که صبح امروز در سالن جلسات این شورا برگزار شد، با اشاره به نقش وسائل نقلیه موتوری در آلودگی هوا، اظهار داشت: یکی از متهمین آلایندگی امروز کشور وسائل نقلیه موتوری است که اگر دولت به تعهدات خود عمل می‌کرد این اتفاق امروز رخ نمی‌داد.

معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم با بیان اینکه دو سال بوده که سایت نوسازی تاکسیرانی بسته شده است، ابراز کرد: دو سال پیش قیمت تاکسی ۳۰ میلیون بوده که امروز به ۶۵ میلیون رسیده است که تسهیلات حذف‌ شده و تاکسی فرسوده نیز پنج میلیون خریداری می‌شود.

ذاکریان با انتقاد از این رویه دولت در نوسازی تاکسی، خاطرنشان کرد: آورده راننده تاکسی امروز به ۶۰ میلیون تومان رسیده است که این اقدام اصلاً امکان عملیاتی شدن ندارد.

وی با گلایه از عدم واریز یارانه بلیت حمل‌ و نقل عمومی شهری توسط دولت، یادآور شد: حدود ۱۰ سال بوده که هیچ اتوبوسی به شهرها واگذار نشده است و امروز قیمت اتوبوس از ۱۰۰ میلیون به دو میلیارد تومان رسیده است که هیچ شهرداری توان چنین هزینه‌ای برای خرید اتوبوس ندارد.

معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد: اصراری برای سوخت یورو چهار و یورو پنج در کشور وجود دارد ولی زیرساخت آن فراهم نیست و گازوئیلی ارائه می‌شود مرغوب نیست و اگر فیلتر هم گذاشته شود بعد از گذشت چند روز این فیلترها از کار می‌افتد که بخش قابل‌توجهی به علت کیفیت پایین گازوئیل است.

ذاکریان توجه دولت به قطار شهری در شهرها را مورد توجه قرار داد و افزود: از پولی که بابت قطار شهری در این سال‌ها به کلان‌شهر ها داده‌ شده است کاملاً مشخص بوده دولت در این سال‌ها اراده‌ای برای راه‌اندازی متروها ندارد.

وی ادامه داد: رقم قابل‌توجهی از قراردادهای قطار شهری ارزی است ولی پولی که داده می‌شود ریالی و مبلغ ثابت است؛ به‌عنوان نمونه پنج سال پیش ۳۰۰ میلیارد تومان با ارز ۳۰۰۰ تومانی برای متروی قم در نظر گرفته شد که امروز نیز این ۳۰۰ میلیارد در نظر گرفته‌شده ولی دلار به ۱۳ هزار تومان رسیده است.

معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم با بیان اینکه نوسازی موتور سیکلت‌ها در قانون هوای پاک ذکر شده است، اذعان کرد: در تبصره دو قانون هوای پاک دولت موظف شده که در بودجه سالانه خود رقمی را بایت جایگزینی موتورسیکلت‌های فرسوده با کارمزد چهار درصد و باز پرداخت ۱۰ ساله تعیین کرده و به مجلس ارائه دهد که در این زمینه اتفاقی رخ نداده است.