31 C
شهر مقدس قم
۲۱ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شهردار

پیام شهردار قم به مناسبت فرا رسیدن شب یلدا

شهردار قم با صدور پيامي ضمن گراميداشت شب يلدا، فرا رسيدن اين مناسبت ملي را به شهروندان تبريک گفت.

به گزارش شهرنیوز، دکتر سید مرتضی سقائیان نژاد با صدور پیامی ضمن گرامیداشت شب یلدا، فرا رسیدن این مناسبت ملی را به شهروندان تبریک گفت.

متن پیام به شرح ذیل می باشد:

بسمه تعالی

یلدا وصلی برای فصل‌هاست.

در تمدن ایرانی اسلامی مهمان‌نوازی به ثبت جهانی رسیده و مناسبت‌های مختلف بهانه‌ای برای مهرورزی و نمایش هویت اصیل و ناب مهربانی فرهنگ ایرانی اسلامی است و یکی از خصلت‌های واقعی ایرانیان که همواره در میان تمام گردشگران خارجی شهره بوده و به آن معروف هستند، مهمان‌نوازی آن‌ها بوده و در کنار جاذبه‌های دیدنی ایران یکی دیگر از دلایل سفر گردشگران خارجی به این کشور مهمان نوازی مردمان آن بشمار می‌آید. حتی می‌توان آثار این مهمان‌نوازی را در بناها و شکل معماری ساختمان‌های قدیمی ایران مشاهده نمود. اما این مهربانی نباید انحصاری و در گرو هدیه به اقوام و آشنایان  باشد بلکه هرچه میزان مشارکتش با دیگران افزایش یابد انعکاس و پژواکش وسعت خواهد داشت. یکی از این مناسبت‌ها یلداست که برای تالیف قلوب، افزایش پیوندها و آمد و شدها است پس یلدا وصلی برای فصل‌هاست و بهانه‌ای برای دور هم‌نشینی و کاشت لبخند رضایت بر چهره زمان است.

قرن ما قرن پیشرفت و آسایش است اما گمشده بشریت آرامش است و می‌توان با دور هم بودن، آرامش را دعوت نمود و پیام یلدا به انسان قرن جدید این است که چشم‌ها را باید شد و مهربانی را هدیه داد. هر چند صداهایی شنیده می‌شود که جهان در مسیر عقلانیت و خرد ورزی گام بر می‌دارد ولی این مسیر انسان‌ها را از هم جدا کرده و پیوندهای ارتباطی و عاطفی آن‌ها را کم و بیش از هم گسسته است حتی شبکه‌های اجتماعی نتوانستند این حقیقت جدایی را با اتصال مجازی آشتی دهد و گذر زمان نشان داده که این شبکه‌ها، تنهایی انسان را تشدید نموده و صرفاً خوب بودن را تظاهر و وانمود می‌کند.

یلدا نماد طولانی بودن و امیدواری بوده و فرصتی برای مرور خاطرات، باز تعریف و یادآوری شادکامی‌ها و موفقیت‌ها و درس‌آموزی است که با به آخر رسیدن فصلی، پایان، تجربه نمی‌شود بلکه آغازی برای تحول، حرکت و شکوفایی در سایه امید به آینده و انتظاری برای ظهور روشنایی است و با صعود به قله سختی‌ها و مشکلات، افقی روشن را شاهدیم که مرحله‌ای دیگر طلوع می‌یابد و سحر فرج را نوید می‌دهد و یلدای ما پیوند فصل‌ها و سال‌هاست؛ به فدای وجود نازنینی که یلدای غیبتش اتصال قرن‌هاست و منتظر ورود به فصل و مرحله دیگر خواهیم بود که امید با این وعده صادق تجلی می‌گردد که اِنّ مَعَ العُسْرِ یسْراً.

امیدوارم که همگان مورد عنایات خاصه وجود نازنین و مقدس حجه ابن الحسن حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) که یلدایی‌ترین عمر را دارد و قرن‌ها را به هم پیوند داده، باشند و مشمول دعای خیر آن حضرت باشیم.

سید مرتضی سقائیان نژاد

شهردار قم

۳۰ آذر ماه ۱۳۹۸