37.9 C
شهر مقدس قم
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شورا

انتشار ۶۵۰ میلیارد تومان اوراق مالی/اصلاح بودجه سال ۹۸ شهرداری قم با رقم ۲۳ هزار میلیارد ریال

یکصد و بیست و دومین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر قم برگزار و از پایدار کردن ۶۵۰ میلیارد تومان انتشار اوراق مالی اسلامی و افزایش ۲۰۰ میلیاردی بودجه شهرداری قم در سال ۹۸ خبر داده شد.

در یکصد و بیست و دومین جلسه علنی و رسمی شورای اسلامی شهر قم که با حضور دکتر سید مرتضی سقاییان نژاد شهردار قم، عبدالله جلالی رئیس شورا، معاونان شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر قم برگزار شد،  پنج لایحه  مورد بررسی قرار گرفت.

محسن محرری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری نخستین لایحه اخذ مجوز توافقنامه بین شهرداری و شخص حقوقی برای تملک پارکینگ در منطقه چهار را ارائه کرد و با توجه به نظر موافق کمیسیون این لایحه تصویب شد.

سپس استفساریه مطرح‌شده جهت دریافت عوارض آرامستان بقیع مورد بررسی قرار گرفت و رئیس کمسیون حقوقی و نظارت و سخنگوی شورای اسلامی شهر قم به تشریح ابعاد این استفساریه پرداخت و اظهار داشت: آرامستان‌هایی که در محدوده شهر هستند طبق قانون شامل دریافت عوارض می‌شوند.

حسین اسلامی با بررسی موقعیت جغرافیایی، آرامستان بقیع را شامل عوارض شهرداری دانست و گفت: آرامستان بقیع داخل حریم شهر است و کمیسیون با توجه به جدول تعرفه که عبارت داخل شهر را به‌صورت مطلق و بدون قید آورده که این عبارت داخل شهر شامل محدوده و حریم شهر نیز می‌شود.

غلامرضا جانقربان معاون معماری و شهرسازی شهرداری قم درباره این لایحه ابراز کرد: قبرستان بقیع در حریم شهر و از شهر جمکران منفک است و طرح تفصیلی جدا دارد، بنابراین دو مقوله متفاوت است و قانون اخذ عوارض شهر نیز شامل قبرستان بقیع می‌شود.

در ادامه محرری با تأکید بر اخذ عوارض از آرامستان بقیع ابراز کرد: آرامستان بقیع در حال حاضر از خدمات شهری مانند حمل‌ و نقل عمومی، فضای سبز و جمع‌آوری زباله برخوردار بوده و باید عوارض نیز پرداخت کند.

در نهایت استفساریه اخذ عوارض شهری از آرامستان بقیع با توجه به نظر موافق کمیسیون تصویب شد.

انتشار ۶۵۰ میلیارد تومان اوراق مالی

لایحه اخذ مجوز پایدار نمودن مبلغ ۶۵۰۰ میلیارد ریال انتشار اوراق مالی اسلامی در بخش درآمد و ایجاد ردیف‌های هزینه‌ای متقابل در بودجه عمرانی شهرداری قم توسط رئیس کمیسیون برنامه‌ و بودجه شورای شهر قم قرائت‌ شد و مورد بررسی قرار گرفت.

مجید اخوان این لایحه را تشریح کرد و گفت: شهرداری یک مجوز کلی در خردادماه  برای اجرای تبدیل پسماند به انرژی و طرح‌های ترافیکی و قطار شهری گرفته است که اکنون به مرحله  کاربردی رسیده و در این طرح ۳۰۰ میلیارد تومان برای قطار شهری، ۲۰۰ میلیارد تومان جهت بازآفرینی بافت فرسوده اطراف حرم  و ۱۳۰ میلیارد تومان برای خرید اتوبوس تخصیص داده‌ شده است.

در نهایت لایحه با نظر موافق کمیسیون تصویب شد.

در ادامه جلسه لایحه اخذ مجوز متمم و اصلاحیه ردیف بودجه  سال ۱۳۹۸ شهرداری قم قرائت شد.

مجید اخوان با توجه به افزایش دویست میلیارد تومانی بودجه نسبت به‌ پیش‌بینی‌های انجام‌شده گفت: لایحه در ۲۶ آبان به شورا واصل‌شده و در کمیسیون‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته و ۲۰۰ردیف در حوزه درآمد، جاری و عمرانی بازبینی‌شده است.

وی ادامه داد: دو هزار و ۱۶۴ میلیارد تومان بودجه مصوب به دو هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان افزایش‌ یافته که ۵۰میلیارد تومان آن در افزایش هزینه جاری، ۱۵۰ میلیارد تومان نیز در عمرانی در نظر گرفته‌ شده است.

رئیس کمیسیون برنامه‌ و بودجه شورای اسلامی شهر قم خاطرنشان کرد: عمده ردیف‌های درآمدی که در این تغییرات تحت تأثیر قرار گرفته یکی افزایش اقلام ساختمانی شامل پروانه ساختمانی و مازاد تراکم بوده که شورا با بررسی عملکرد ۸ ماه گذشته و چهار ماه مشابه سال گذشته امکان وصول را تعیین می‌کند.

وی ادامه داد: بر اساس بررسی‌های انجام‌ شده در افزایش درآمد برای اقلام ساختمانی ۱۰۰ میلیارد تومان و ۱۰۰ میلیارد تومان نیز در سود سپرده در نظر گرفته شد، همچنین در هزینه‌های جاری با ۱۱ درصد افزایش از ۴۳۷ میلیارد تومان ۴۸۶ میلیارد تومان رسیده و عمده افزایش در احکام حقوقی کارگری و کارمندی که بر اساس قانون ۱۵ درصد بوده افزایش هزینه‌های پرسنلی از ۱۷۳ میلیارد تومان به ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

افزایش هزینه‌های جاری شهرداری قم

اخوان افزایش هزینه‌های اداری را نیز بیان کرد و افزود: هزینه‌های اداری از ۲۲۰ میلیارد تومان به ۲۵۰ میلیارد تومان افزایش داشته که بیشتر شامل حوزه خدمات شهری در بخش‌های نظافت شهر، فضای سبز و آتش‌نشانی بوده و در نهایت هزینه‌های جاری از ۴۳۷.۵ به ۴۸۰ میلیارد تومان و با ۵۰ میلیارد تومان افزایش رسیده است.

وی ادامه داد: بودجه عمرانی نیز از  ۱۷۲۶ میلیارد تومان به ۱۸۷۳ میلیارد تومان رسیده و در تملک نیز ۷۰ میلیارد تومان افزایش داشته و در برنامه سوم و قطار شهری نیز ۶۰ میلیارد تومان افزایش دیده می‌شود و دو میلیارد تومان نیز برای خرید اتوبوس‌های برقی در پیاده راه ارم و سه میلیارد تومان نیز برای بودجه سازمان میادین برای تملک مغازه در میدان مطهری در نظر گرفته‌ شده است.

سپس رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ و نقل شورای اسلامی شهر قم در خصوص تغییرات بودجه، اظهار داشت: ردیف کلی بودجه شهرداری دو هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بود که به دو هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

روح‌الله امراللهی ادامه داد: بودجه عمرانی شهرداری با ۹ درصد افزایش از یک هزار و ۷۲۶ میلیارد تومان به یک هزار و ۸۷۳ میلیارد تومان تغییر پیدا کرده که نسبت عمرانی به جاری ۸۰.۵ درصد بوده که به ۷۹ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: در بخش دفع و هدایت آب‌های سطحی با توجه به بارندگی‌های سال جاری از ۶۸ میلیارد تومان به ۹۵.۹ میلیارد تومان، در بهبود رفت‌ و آمد در شوارع در بخش عمرانی و احداث شوراع و بخش بعدی مربوط به بودجه سازمان‌های تحت نظارت معاونت حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری، ۲۳ردیف کاهش و ۵۷ردیف افزایش که در مجموع ۲۲ درصد افزایش داشته که به علت تغییرات قیمت بوده و از رقم ۴۰۶ میلیارد تومان به ۴۹۵ میلیارد تومان رسیده است.

امراللهی ادامه داد: در ایجاد اماکن ورزشی نیز ۹ درصد افزایش ثبت‌شده است.

رییس کمیسیون خدمات شهری و امور زائرین شورای اسلامی شهر قم نیز در این جلسه با اشاره به لایحه متمم و اصلاحیه ردیف‌های بودجه سال ۹۸ شهرداری قم، گفت: صورت‌وضعیت‌ها توسط شهرداری مناطق با تاخیر زیادی در جداول بودجه اعمال می‌شود که به این دلیل، بررسی شفاف بودجه با مشکل مواجه می‌گردد.

سید مجتبی سبحانی ثابت افزود: درحالی‌که شهرداری‌های مناطق اقدام‌های مناسب در قالب وظایف و ردیف‌های بودجه انجام داده‌اند ولی به دلیل اینکه صورت‌وضعیت این اقدام‌ها در ردیف‌های بودجه اعمال نشده است، بررسی عملکرد آن‌ها با مشکل مواجه می‌شود.

وی ادامه داد: شورای شهر، قصد اخلال در عملکرد شهرداری ندارد ولی به دلیل اینکه این هزینه‌ها در ردیف‌های بودجه اعمال نشده است، امکان اصلاح بودجه آن‌ها با مشکل مواجه می‌شود.

سبحانی ثابت اظهار داشت: برخی اقدام‌ها در ارائه خدمات شهری مانند لایروبی نهرها، احداث و توسعه بوستان‌ها و همچنین حفر چاه‌های جذبی ضروری است که شهرداری‌های مناطق باید تا پیش از فصل سرما این کارها را انجام دهند که این فعالیت‌ها انجام‌شده ولی در ردیف‌های بودجه اعمال نشده است.

وی گفت: یکی از آسیب‌های ثبت صورت‌ وضعیت‌ها توسط شهرداری مناطق به علت امتیازبندی‌هایی است که در زمان‌بندی‌ها لحاظ می‌شود.

رئیس کمیسیون خدمات شهری و امور زائرین شورای شهر قم، اقدامات شهرداری در همه حوزه‌ها را به‌موقع دانست و تصریح کرد: اما به علت همین زمان‌بندی‌ها ثبت‌ نشده و اصلاحیه بودجه را دچار مشکل کرده  و با تأخیر اعمال می‌شود.

وی با درخواست از شهرداری برای ساماندهی انبارها و به‌روزرسانی دستگاه‌ها ادامه داد: باید ماشین‌آلات و دستگاه‌هایی و انبارها در همه مناطق مورد بازنگری قرار گرفته و در صورت نیاز به‌ روزرسانی شود.

سپس این لایحه نیز با نظر موافق همه کمیسیون‌ها در تغییرات ایجاد شده در بودجه و اصلاحیه‌های لازم تصویب شد.