29.1 C
شهر مقدس قم
۲۵ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

۳۲ نقطه شهر مجهز به دوربین تردد شمار است

مدیرعامل سازمان حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم به هوشمند سازی شهر قم نیز اشاره کرد و بیان داشت: 32 نقطه شهر دوربین‌های تردد شمار داریم که در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی نقش اساسی دارد.

علی نیک پیش از ظهر امروز در نشست خبری مدیران عامل سازمان های تابعه معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم با اشاره به ۲۶ آذرماه روز حمل‌ و نقل، اظهار داشت:  ۳۲ نقطه شهر دوربین‌های تردد شمار داریم که در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی نقش اساسی دارد و به‌ صورت دقیق در هر زمانی که بخواهیم میزان ورودی‌ها و خروجی‌ها را به ما گزارش می‌دهد.

نیک در خصوص تعداد پارکینگ‌های سطح شهر نیز گفت: ۵۴۰۰ واحد پارکینگ در اطراف حرم مطهر حضرت معصومه (س) وجود دارد که در ایام و روزهای شلوغ جوابگو نیست و به‌ طورکلی فضایی برای احداث پارکینگ وجود ندارد و باید به سمت ایجاد پارکینگ در ورودی‌های شهر برویم که مطالعاتی نیز در این زمینه انجام‌ شده است.

مدیرعامل سازمان حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد: هم‌اکنون ۵۲ دستگاه پل عابر پیاده در شهر قم داریم که از این تعداد ۴ دستگاه امسال به پله‌برقی مجهز می‌شوند.علاوه بر این، امسال دو دستگاه از پلها به آسانسور مجهز می‌شوند و در ادامه در سال بعد، ۲۰ پل آسانسور دار خواهند شد.

نیک افزود: علاوه بر این ۱۳ دستگاه نیز سال آینده به‌صورت مجهز احداث خواهند شد و از همان زمان بهره‌برداری به‌صورت مکانیزه و آسانسور دار خواهند بود.

وی به رعایت اصول خط‌کشی در سال‌های اخیر اشاره کرد و بیان داشت: از سال گذشته تمام خط‌کشی‌های شهر بر اساس الگو و طرح یکپارچه انجام می‌شود که علاوه بر این‌که طول عمر بالایی دارد در راهنمایی بهتر رانندگان نیز مؤثر است.

مدیرعامل سازمان حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم احداث پارک ترافیک برای آشنایی بهتر مردم با فرهنگ ترافیک را یادآور شد و خاطرنشان کرد: امسال اولین مناقصه پارک ترافیک انجام‌ شده تا بتوانیم دو پارک در این حوزه داشته باشیم و علاوه بر این در زمینهٔ تابلوها نیز الگوسازی‌های مناسبی صورت گرفته و این تابلوها نصب خواهد شد.

نیک ادامه داد: تجهیزات ترافیکی مدرنی نیز خریداری خواهد شد تا در کاهش ترافیک و راهنمایی رانندگان نقش خودمان را به‌ خوبی عمل کنیم.

مدیرعامل سازمان حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم یکی از لازمه‌های کاهش ترافیک را فرهنگ‌سازی عنوان کرد و گفت: باید فرهنگ‌سازی مناسبی در زمینه ترافیک انجام شود تا رعایت اصول ترافیک و بهره‌مندی از حمل‌ و نقل عمومی به یک فرهنگ تبدیل شود.

وی تصریح کرد: در گام اول سازمان ترافیک با حضور در مدارس نسبت به آموزش دانش آموزان اقدام کرده و تاکنون نتایج خوبی به همراه داشته است به‌طوریکه کتابچه‌هایی در زمینه‌ای ترافیک و رعایت آن چاپ‌شده و در اختیار دانش آموزان قرار گرفته که با استقبال آن‌ها روبرو شده است.

نیک بابیان اینکه تصادفات بالای موتور سیکلت در قم به یک معضل تبدیل‌شده، ابراز داشت: باید در این زمینه همه دستگاه‌ها وارد عمل شوند و با برنامه‌ریزی مناسب جلوی این حجم بالای تصادفات موتوری و مرگ‌ و میرهای ناشی از آن گرفته شود.

وی با انتقاد از عدم استفاده مردم از حمل‌ و نقل عمومی، تصریح کرد: متأسفانه شهرهای ما ماشین محور شده و در زمینه حمل‌ و نقل عمومی باید گام‌های اساسی در این زمینه صورت بگیرد.