33.9 C
شهر مقدس قم
۲۶ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

بازگشایی مسیر پل اصلی تقاطع غیرهمسطح ولی‌عصر(عج)

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم از بازگشایی مسیر پل اصلی تقاطع غیرهمسطح ولی‌عصر(عج) در صبح امروز خبر داد.

علیرضا قاری قرآن با اعلام بازگشایی مسیر پل اصلی تقاطع غیرهمسطح “ولی‌عصر(عج)” در صبح روز پنجشنبه۷ آذرماه اظهار داشت: این پل به علت موقعیت استراتژیک آن در منطقه ۵ از اهمیت زیادی برخوردار است

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم از اتمام نهایی و کامل تقاطع غیرهمسطح حضرت ولی‌عصر(عج) تا پایان سال جاری یا اوایل سال آینده خبر داد و افزود: این تقاطع با دارا بودن دو نقشه ویژه رینگ سوم ترافیکی را به رینگ دوم ترافیک شهر متصل کرده و ترافیک مسیر جمکران را نیز به سمت خیابان بقیه‌الله هدایت می‌کند.

قاری قرآن تصریح کرد: فاز نخست این پروژه در مدت یک سال و نیم و با بهره‌گیری از متخصصان داخلی و مصالح تولید داخلی طراحی و اجرا شده که با توجه به وجود ایستگاه مترو در زیر دهانه اصلی پل یکی از پروژه‌های موفق و شاخص شهرداری به شمار می‌آید.

وی عملیات اجرای تقاطع غیر همسطح را از ارتفاع منفی ۱۴ متر ذکر کرد و گفت:  اجرای عملیات از ارتفاع منفی ۱۴ متر تا سطح میدان به علت ساخت ایستگاه مترو و تا ارتفاع بیش از ۳۲ متر ارتفاع دو پل غیر همسطح یکی از چالش‌های مهم عملیات احداث تقاطع بوده است.

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم ارتفاع قالب‌بندی انجام‌شده در دهانه پل را نیز از دیگر ویژگی‌های آن عنوان و بیان کرد: این پروژه از معدود پروژه‌هایی بوده که در این ابعاد در کشور اجرا شده و هم‌زمانی آن با اجرای ایستگاه مترو جزء ویژگی‌های شاخص این پروژه بوده است.

قاری قرآن ادامه داد: با اتمام این پل علاوه بر ساماندهی ترافیک این منطقه با توجه به تردد بالای زائران در سه‌شنبه‌شب و آخر هفته‌ها، به علت معماری خاص آن تأثیر به سزایی در سیما و منظر شهری در این منطقه خواهد داشت.

وی هزینه نهایی احداث این تقاطع را عددی در حدود ۵۰ میلیارد تومان ارزیابی و خاطرنشان کرد: اعتبار اولیه این قرارداد ۳۰ میلیارد تومان بوده که رقم نهایی آن در پایان پروژه محاسبه‌شده و در حدود ۵۰ میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده است.

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم تردد پل اصلی را در هر مسیر سه لاین اعلام و ابراز کرد: در پل اتصال‌دهنده بلوار شهید کبیری به کمربندی امام علی(ع) در هر مسیر رفت‌وبرگشت سه لاین در نظر گرفته‌شده است و پل به سمت بلوار میدان بقیه‌الله یک‌طرفه برنامه‌ریزی‌شده که تا پایان سال تقاطع به‌صورت کامل به بهره‌برداری می‌رسد.