38.1 C
شهر مقدس قم
۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شهردار

تقدیر از مقام علمی شهردار قم در همایش ملی سرمایه اجتماعی و توسعه پایدار

در دومین همایش ملی سرمایه اجتماعی و توسعه پایدار از جایگاه علمی و اجرایی شهردار قم تقدیر شد.

به گزارش شهرنیوز، دومین همایش ملی سرمایه اجتماعی و توسعه پایدار با حضور جندقیان معاون سازمان شهرداری‌ها و دهیاری های کشور،سردار منتظرالمهدی مشاور فرمانده نیروی انتظامی کشور،بهرام سرمست استاندار قم،دکتر سیدمرتضی سقائیان‌نژاد شهردار قم و جمعی از دانشجویان و اساتید رشته مدیریت در سالن اجتماعات پردیس فارابی دانشگاه تهران در قم برگزار شد.

در این همایش از جایگاه علمی، فرهنگی و اجرایی شهردار قم در طول سال‌های تصدی جایگاه علمی در دانشگاه‌های کشور و جایگاه اجرایی در مدیریت شهری تقدیر شد.

سقائیان‌نژاد در این همایش با تاکید بر اهمیت سرمایه‌ اجتماعی و توسعه پایدار، اظهار کرد: توسعه پایدار اگر بر مبنای اعتماد در تمام ابعاد نباشد توسعه محقق نشده و سرمایه اجتماعی شکل نمی گیرد.

وی اذعان کرد: بدون اعتماد هیچ سرمایه اجتماعی شکل نمی گیرد چرا که چنین سرمایه ای حاصل مباحث مختلفی از جمله توسعه شهری، محیط زیست، ارتباطات و عدالت اجتماعی است و همه مباحث از نظر توسعه شهری، محیط زیست و… در حوزه سرمایه‌های اجتماعی می‌گنجد و باید همه جانبه به این مسائل نگریست.

حسن زارعی متین دبیر علمی همایش ملی سرمایه اجتماعی و توسعه پایدار نیز با تاکید بر افت شدید سرمایه اجتماعی در جامعه، این موضوع را حلقه مفقوده تحقق رشد و توسعه پایدار است.

وی همچنین ضمن قدردانی از اقدامات شهردار قم در حوزه های اجتماعی و فرهنگی، گفت: تحولی که امروز به واسطه این تلاش ها در قم صورت گرفته، محسوس است.

دبیر این همایش با تاکید بر ضرورت آسیب شناسی برای پی بردن به علل و عوامل این معضل خاطر نشان کرد: در متن دین اسلام سلامت اجتماعی نهفته است و سرمایه اجتماعی نیز با پذیرش دین در جامعه ارتباط دارد.

زارعی متین مباحث اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی و اقتصاد را از ارکان توسعه پایدار دانست و گفت: در هر چهار حوزه سرمایه اجتماعی بواسطه اهمیتی که در ایجاد یک جامعه سالم دارد نقش مستقیم را ایفا می‌کند.

وی همچنین با اشاره به ارائه ۱۵۰ مقاله را به دبیرخانه این همایش یادآور شد:این تعداد مقاله توسط سه داور بررسی و ۶۷ مورد آن برای ارائه انتخاب شد.

این همایش با برگزاری سه پنل تخصصی تحت عنوان سرمایه اجتماعی و توسعه پایدار (ابعاد مدیریتی)، مولفه های حقوقی و حاکمیتی سرمایه اجتماعی و توسعه پایدار و همچنین سرمایه اجتماعی و توسعه پایدار ( ابعاد دینی و اجتماعی ) پایان یافت.