29.1 C
شهر مقدس قم
۲۵ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

کار در آرامستان‌ها از مشاغل سخت و زیان آور است

مدیرعامل سازمان آرامستان مشهد گفت: کار در سازمان آرامستان‌ها از مشاغل سخت و زیان‌آور است که باید به صورت جدی مورد پیگیری قرار بگیرد.

به گزارش شهرنیوز، حجت‌الاسلام مهدوی دامغانی در پنجمین نشست کمیته آرامستان‌های کلانشهرهای کشور که در تالار همایش‌های شهرداری قم برگزار شد، با بیان اینکه هر شهر مصادیق مخصوص به خود در مدیریت آرامستان‌ها را  دارد، اظهار کرد: به صورت مثال شهر قم با تعدد آرامستان‌ها مواجه است اما شهر مشهد با وجود اینکه یک کلانشهر مذهبی به شمار می‌رود شمار آرامستان‌هایش با قم قابل مقایسه نیست و پس از حرم امام رضا(علیه السلام) اموات در آرامستان‌های خواجه اباصلت، خواجه ربیع و بهشت رضا دفن می‌شوند.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های مشهد با تاکید براینکه بسیاری از مصادیقی که در قم وجود دارد که در برخی شهرها وجود ندارد، گفت: آسیب‌های جدی مانند مشاغل سخت و زیان‌آور در آرامستان‌ها وجود دارد که این مسائل از مهم‌ترین موضوعاتی به شمار می‌رود که باید مورد بررسی قرار بگیرد.

مهدوی دامغانی با بیان اینکه نشست مدیران سازمان آرامستان‌های کلانشهرها می‌تواند بستر مناسبی برای پیگیری مسائل مربوط به شغل‌های سخت و زیان‌آور در آرامستان‌ها باشد، تصریح کرد: این مسئله در آرامستان‌ها بسیار مغفول مانده است و باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی با تاکید براینکه معمولاً نگاهی که به آرامستان‌ها می‌شود نگاه اول نیست، بیان کرد: نگاه آخرین همیشه به دنبال مسائل آرامستان‌هاست و با توجه به اینکه اغلب از مرگ فرار می‌کنیم مسائل مربوط به این مکان نیز مورد غفلت واقع می‌شود.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های مشهد افزود: اگر سختی شغل‌های مربوط به آرامستان‌ها را به دو گروه الف و ب تقسیم کنیم باید گروه الف که استانی است را در قالب گروه ب که ملی است قرار بدهیم تا مورد پیگیری جدی قرار بگیرد.

مهدوی دامغانی با بیان اینکه بحث اقلیت‌های دینی مسئله بسیار مهمی است و باید مورد توجه واقع شود، عنوان کرد: برخی شهرها مانند مشهد با این مسئله دست به گریبان است و باید با هم‌اندیشی راه حل مناسبی برای آن در نظر گرفت.

وی اضافه کرد: کسانی که از اهل سنت هستند و به آرامستان می‌آیند مباحث غسل و دفن آن‌ها مورد بحث است که باید راهکاری برای آن اندیشیده شود.

مدیرعامل سازمان آرامستان های مشهد با بیان اینکه برخی از شهرها برای صدور گواهی فوت اموات با مشکلاتی مواجه هستند، گفت: کسانی که در خانه فوت می‌شوند و پیکرشان به محل سردخانه منتقل می‌شوند فاقد گواهی فوت هستند و این امکان وجود دارد که شخصی فاقد علائم حیاتی به سردخانه منتقل شود و این شخص پس از ساعتی علائم حیاتی‌اش برگردد ولی به دلیل انتقال به سردخانه فوت کند که این مسئله با مشکلات حقوقی مواجه است زیرا کسی که هنوز فوت او به اثبات نرسیده به سردخانه منتقل شده است.

مهدوی دامغانی با اشاره به احکام قضایی که برای آرامستان‌ها صادر می‌شود، بیان کرد: این احکام نیز با همان نگاه منفی که به آرامستان‌ها وجود دارد صادر می‌شود و باید در این زمینه تصمیم جدی گرفته شود. به صورت مثال دستگاه قضایی برای یک مجرم حکم کار کردن چند ساعت در غسالخانه را صادر می‌کند که این اقدام پسندیده نیست.

وی با تاکید براینکه کار در آرامستان ها نوعی واجب کفایی به شمار می‌رود، بیان کرد: این نکته نشان از اهمیت کار در آرامستان ها دارد و حالا برای انجام یک کاری که واجب کفایی است مجرم را بیاوریم این واجب را انجام دهد و این مسئله بسیار مهمی است که مغفول مانده است.