40.1 C
شهر مقدس قم
۲۵ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

بهشت زهرا سلام الله علیها بزرگ‌ترین آرامستان بعد از وادی السلام است

مدیرعامل سازمان آرامستان بهشت زهرا گفت: بهشت زهرا یکی از بزرگ‌ترین آرامستان‌های جهان اسلام بعد از وادی السلام نجف محسوب می‌شود.

به گزارش شهرنیوز، سعید خال در پنجمین نشست کمیته آرامستان‌های کلانشهرهای کشور که در سالن همایش‌های شهرداری قم برگزار شد، با بیان اینکه مسائلی وجود دارد که در اداره آرامستان‌ها مشترک است، اظهار کرد: برگزاری اینگونه جلسات می‌تواند در برطرف کردن برخی مسائل راهگشا باشد و ضرورت دارد به صورت دوره‌ای در شهرهای مختلف و در بازه‌های زمانی کوتاه برگزار شود.

مدیرعامل سازمان آرامستان بهشت زهرا (سلام الله علیها) با بیان اینکه بهشت زهرا تهران آمادگی دارد به فوریت میزبان مسئولان آرامستان‌های کلان شهرهای کشور باشد، تصریح کرد: سازمان بهشت زهرا تهران یکی از بزرگ‌ترین آرامستان‌های در حال حاضر جهان اسلام محسوب می‌شود.

رئیس سازمان آرامستان بهشت زهرا با اشاره به وسعت این آرامستان در تهران، گفت: بهشت زهرا مساحت ۵۸۴ هکتاری دارد که با مرقد شریف بنیانگذار انقلاب مساحت ۷۵۰ هکتاری را تشکیل می‌دهد.

خال با بیان اینکه وادی السلام تنها آرامستانی است که در جهان اسلام وسعت آن از آرامستان بهشت زهرا بیشتر است، بیان کرد: امکانات، تجهیزات، نیرو و مدرنیزاسیون هیچ آرامستانی حتی در دیگر ادیان نیز به وسعت بهشت زهرا وجود ندارد.

وی با عنوان اینکه بزرگ‌ترین آرامستان جهان در نیمکره جنوبی جهان در یکی از ایالت‌های سیدنی قرار دارد، گفت: این آرامستان ۲۹۶ هکتار است و بزرگ‌ترین آرامستان اروپا نیز مساحتی زیر ۱۰۰ هکتار را به خود اختصاص داده است.

مدیرعامل سازمان آرامستان بهشت زهرا با بیان اینکه بهشت زهرا در حال حاضر یک میلیون و ۶۴۰هزار نفر را تا کنون پذیرش کرده است، عنوان کرد: حدود یک میلیون و ۴۵۰ هزار نفر نیز تا کنون در این آرامستان دفن شدند.

خال با بیان اینکه به صورت روزانه میانگین ۱۷۰ تا ۲۰۰ متوفی در بهشت زهرا پذیرش می‌شوند، گفت: کل متوفای کشور در طول سال ۳۵۰ هزار نفر است که ۶۰ هزار نفر آنان وارد سایت بهشت زهرا می‌شود و از این شمار نیز ۲۰ هزار نفر پس از تطهیر به شهرستان‌ها اعزام می‌شوند و ۴۰هزار نفر نیز در همین مکان دفن می‌شوند.

وی با بیان اینکه ناوگان حمل متوفای شهرستان‌های ما در سال گذشته ۹ میلیون کیلومتر مأموریت انجام دادند، گفت: ناوگان حمل متوفای سطح شهر تهران ۵ میلیون کیلومتر مأموریت انجام داده است که به صورت متوسط ۳۰۰ هزار تماس کاری با سازمان آرامستان بهشت زهرا انجام می‌شود.

مدیرعامل سازمان آرامستان بهشت زهرا ادامه داد: روزانه ۳۵۰ مراسم در بهشت زهرا برگزار می‌شود که مراسم‌های سوم و هفتم و چهلم اموات را شامل می‌شود که این مراسم‌ها در طول سال به ۱۳۶هزار مراسم می‌رسد.

خال با بیان اینکه ۳۰ هزار شهید گلگون کفن انقلاب اسلامی، ۴ هزار شهید گمنام، ۲۲۰ شهید مدافع حرم و ۴۵ شهید گمنام مدافع حرم در بهشت زهرا مدفون هستند، گفت: روی کره زمین مرقد این حجم شهید شیعه در یک مکان بی سابقه است.

وی بیان کرد: حدود هزارنفر از مشاهیر و نام آوران این سرزمین در بهشت زهرا مدفون هستند که به صورت متوسط فقط هزار نفر بی بضاعت و ناشناس و بی خانمان تحویل بهشت زهرا شده که امور دفن و کفن آنان نیز انجام می‌شود.

مدیرعامل سازمان آرامستان بهشت زهرا افزود: نسبت به آرامستان‌ها دیدگاه منفی مبنی بر فضای پیرامونی مردگان وجود دارد، در حالی که ما می‌گوییم آرامستان‌ها فضای زندگان است زیرا که زندگان بیشتر به این مکان آمد و رفت دارند و این تفکر را در بهشت زهرا دنبال می‌کنیم که آرامستان فضای زندگان است.

خال اضافه کرد: حتی اگر می گوییم به یاد مرگ و به یاد خدا باشید برای این است که زندگی افراد شیرین شود و اگر کسی به یاد مرگ باشد زندگی با کیفیتی را خواهد داشت و این مطلبی است که باید راجع آن کار شود.

وی بابیان اینکه سازمان آرامستان‌ها روی خط بحران قرار دارد، گفت برای بهبود کیفی خدمات‌رسانی باید تجربیات جهانی را در زمینه‌های بهداشتی و اجتماعی مطالعه کنیم که بسیار اهمیت دارد و این هم اندیشی‌های برای انتقال تجربیات بسیار مهم است.

مدیرعامل سازمان آرامستان بهشت زهرا خاطرنشان کرد: ما آماده هستیم تمام تجربیات خوبی را که در حوزه‌های مختلف کسب کردیم را در اختیار سایرکلان شهرهای کشور بگذاریم.