41 C
شهر مقدس قم
۱۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار عمومی

پیام شهردار قم به مناسبت”روز قم”

شهردار قم در پیامی فرا رسیدن 23 ربیع‌الاول سالروز ورود حضرت فاطمه معصمومه سلام الله علیها به شهر قم و نامگذاری این روز با عنوان "روز قم" را گرامی داشت.

به گزارش شهرنیوز؛ دکتر سید مرتضی سقائیان‌نژاد در آستانه فرا رسیدن ۲۳ ربیع‌الاول سالروز ورود پر خیر و برکت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها به شهر قم و “روز قم” با صدور پیامی بر لزوم گرامیداشت این روز و معرفی شهر قم و ظرفیت‌های متعدد این شهر تأکید کرد.

متن پیام شهردار قم به این شرح است:

بسمه تعالی

قم ذخیره‌ای الهی برای تحقق عدالت جهانی بوده و سالروز ورود حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها نقطه عطفی مهم در کتاب تاریخ قم است و به برکت این ورود، ظرفیت‌های علمی و فرهنگی بالقوه، به منصه ظهور رسید و بالفعل گردید، بهار علمی و فرهنگی شکوفا شد و از معراجی برای رسیدن به حقیقت نورِ علم توحیدی رونمایی گردید. پرچم عنایت کرامت در قم به عنوان حرم اهل بیت علیهم السلام برافراشته شد و میهمان در قم؛ لیاقت میزبان دید و مقیم شد. قم بر سکوی شایستگی میهمان نوازی قرار گرفت و با نامگذاری روز قم در بیست و سوم ربیع الاول، همزمان با ورود شفیعه روز محشر، تقویم به خود بالید و تاریخ، مدال افتخار گرفت.

ماندگاری نام به عیار ناب است. ارادتمندی به ساحت با کرامت حضرت فاطمه ثانی و اخت الرضا به ثبت جهانی رسیده و با وجود این برکت اصیل، فَترت‌های نوین فکری نمی‌تواند در فِطرت‌های اصیل خللی ایجاد نماید. تقوا و وارستگی، جنسیت نمی‌شناسد و گاه دختری جوان به لحاظ سنی، الگو و مقتدایی برای بزرگان دین، عارفان و زاهدان عالم می‌گردد و مرقدش در قم، ترسیم نقشه راه بندگی و تکامل، نه تنها برای دختران بلکه برای جویندگان و پویندگان راه سعادت در عالم هستی می‌گردد.

وجود این باران برکت الهی از تبار خاندان کرامت، ودیعه ای ارزشمند برای جهان اسلام بوده و کانون بصیرت افزایی و معرفت بخشی محسوب می‌گردد. از این رو نه تنها در گسترش مفاهیم دینی بلکه در دفاع از آرمان‌ها و اندیشه‌های دینی و سیاسی، مرکزیت فرهنگی، ترویج گفتمان‌های علمی، شکل گیری مبارزات علیه استبداد و استعمار؛ زمینه‌ساز تحولات بزرگ در تاریخ ایران و جهان گردید.

به برکت خون شهدا، شکیبایی آزادگان، صبرجانبازان، ازخود گذشتگی ایثارگران و مقاومت خانواده معظم آنها، انقلاب اسلامی در ایران به پیروزی رسید و بستر مناسبی برای حرکت به سمت تمدن نوین اسلامی فراهم گردید و قم به عنوان شهر علم، جهاد و بصیرت نقش خود را به خوبی در مقیاس بین المللی ایفا نمود و امام راحل، مقام معظم رهبری، مراجع عظام تقلید، علما و حوزه‌های علمیه و مراکز علمی، فرهنگی، حوزوی و دانشگاهی در تاثیرگذاری در تحولات علمی و فرهنگی در سطح جهانی پیشگام شدند و مأمنی برای آرامش بخشی به امواج فکری سرگردان دنیای معاصر فراهم ساختند بگونه‌ای که علاقمندان به کسب معارف دینی از داخل و سراسر دنیا مشتاقانه قم را به عنوان مقصد سفر تکاملی خود انتخاب نموده تا فرایند رسالت عظیم انتقال آموزه‌های دینی به لطف حق، تداوم یافته و به ظهور منجی عالم بشریت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف ختم گردد.

در این راستا نیاز است در سطح ملی برای همسان‌سازی توان و تعهد قم، تدابیری اتخاذ شود و همچنین با همفکری، همدلی و همکاری در استان نسبت به تجمیع و هم‌افزایی ظرفیت‌های موجود از جمله حرم ملکوتی حضرت فاطمه معصومه علیها السلام، مسجد مقدس جمکران، امامزادگان واجب التکریم، قم؛ حرم اهلبیت علیهم السلام، حوزه‌های علمیه، مراجع معظم تقلید، مفاخر و ستارگان مذهبی، علمی، فرهنگی، هنری، ادبی و سیاسی، جلوه‌های انقلابی این شهر مقدس، ۶۰۰۰ شهید والامقام، جانبازان و ایثارگران، مردم آگاه، فهیم و بصیر این خطه آسمانی، حضور میلیون‌ها زائر، تمدن هفت هزار ساله قم، ظرفیت‌های گردشکری، سرمایه‌گذاری و اقتصادی و بین المللی قم و بسیاری امور دیگر اهتمام لازم بعمل آید.

در پایان ضمن تبریک این ایام نورانی به همشهریان، هم میهنان و تمامی شیعیان عزیز و گرانقدر اعلام می‌دارم سمت و سوی تلاش‌های فرهنگی مدیریت شهری، برنامه‌ریزی مجدانه در راستای معرفی قم به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام بوده و خواهد بود.

دکتر سید مرتضی سقائیان‌نژاد

شهردار قم

۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸