27.2 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار منطقه 6

جمع‌آوری روزانه بیش از ۱۱۸ تن پسماند شهری در منطقه شش شهر قم

شهردار منطقه شش شهرداری قم از جمع آوری 118 تن پسماند شهری با اعتباری بالغ بر 360 ميليون ریال به صورت روزانه در سطح منطقه شش خبر داد.

به گزارش شهرنیوز، علی حاتمی‌فرد شهردار منطقه شش قم در خصوص برنامه‌ها و اهداف خدمات شهری شهرداری منطقه گفت : برای رفت و روب، جمع آوری و‌ حمل زباله به سکوی انتقال زباله و‌ سایت دفع بهداشتی بیش از ۱۳۰ میلیارد ریال اعتبار پیش‌بینی شده است.
وی اظهار داشت: تفکیک زباله‌های خانگی از مبداء و توسط شهروندان علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌های شهری و تبدیل زباله‌های قابل بازیافت به مواد مصرفی، در کاهش آلودگی‌های ناشی از عدم تفکیک و رهاسازی زباله‌ها در معابر و خیابان ها تاثیر بسزایی دارد.

حاتمی با اشاره به زمان انجام عملیات مکانیزاسیون جمع‌آوری مکانیزه پسماند در سطح منطقه گفت: با هدف تسهیل در امر جمع‌آوری و جلوگیری از پراکنش زباله در زمان حمل، جمع ‌آوری شیرابه حاصل از تراکم زباله و عدم تخلیه آن در معابر و بر طرف کردن نگرانی‌های بهداشتی شهروندان، این عملیات به صورت شبانه در سطح منطقه انجام می‌شود.

علی حاتمی فرد بیان کرد: میانگین تولید زباله هر شهروند روزانه ۴۹۰ گرم است و برای جمع‎آوری هرکیلوگرم زباله از مبدأ تا مقصد بیش از ۶۱۲ ریال هزینه می‎شود.

وی افزایش میزان مشارکت و همکاری شهروندان در جمع‌آوری زباله و پسماندهای شهری و خانگی را خواستار شد و گفت: میزان پرداخت بهای خدمات از سوی شهروندان به شهرداری بسیار محدود است و انتظار داریم در جهت کاهش تولید زباله همکاری و همت لازم را داشته باشند.

شهردار منطقه شش ادامه داد: روزانه نزدیک به ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار مترمربع از سطح معابر و شوارع نظافت می‌شود که هر متر مربع رُفت و روب ۵۴ ریال می‌باشد و سالانه نزدیک به ۱۳۰ میلیارد ریال برای رفت و روب هزینه می‌شود. همچنین نزدیک به ۲۰۰ کارگر و ۲۵ دستگاه خودرو رُفت و روب و جمع‌آوری زباله را در سطح منطقه شش انجام می‌دهند و در مجموع روزانه نزدیک به ۱۱۸ تن زباله جمع‌آوری می‌شود که میزان بسیار بالایی است و نیاز است با ایجاد همکاری شهروندان و ارائه آموزش‌های فرهنگ شهروندی، کاهش تولید زباله را شاهد باشیم.