40.1 C
شهر مقدس قم
۲۵ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

کارنامه مثبت مردم قم در رعایت نکات ایمنی فصل سرما

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهرداری قم با اشاره به این‌که مردم قم نسبت به‌کل کشور نکات ایمنی را در نصب و راه‌اندازی وسایل گرمایشی بیشتر رعایت می‌کنند، گفت: رعایت برخی از نکات باعث به صفر رسیدن حوادث در قم خواهد شد.

حمید کریمی اظهار کرد: با توجه به فرارسیدن فصل سرما شهروندان در راه‌اندازی وسایل گرمایشی برای کاهش حوادث نکات ایمنی را رعایت کنند، گاهی ممکن است با رعایت نکردن مسائل کوچک و جزئی حوادث ناگوار رخ دهد.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهرداری قم با اشاره به کاهش حوادث به خاطر رعایت نکات ایمنی در قم، افزود: در سال‌های گذشته مردم قم نسبت به کل کشور نکات ایمنی را در نصب و راه‌اندازی وسایل گرمایشی بیشتر رعایت کرده در نتیجه در فصل سرما در سال گذشته با کاهش حوادث و تلفات جانی رو برو بودیم که باید از مردم قم تشکر کرد.

کریمی گفت: رعایت برخی از نکات باعث به صفر رسیدن حوادث در قم خواهد شد؛ از جمله انتخاب نوع دودکش، بهترین نوع دودکش جهت وسایل گازسوز خانگی دودکش‌های فلزی است، دود کش‌های غیرفلزی ایمنی لازم را ندارد همچنین قبل از استفاده از دودکش برای وسایل گرمایشی با توجه به اینکه این دود کش‌ها  چند ماه بدون استفاده بوده و ممکن است در این مدت دچار آسیب شده باشند، لذا کنترل و بررسی آن‌ها ضروری است تا دارای درز یا سوراخ نباشد.

وی بیان کرد: مردم از محکم بودن محل اتصال دودکش به بخاری اطمینان حاصل کرده و مدام آن را بررسی کنند همچنین نکته‌ای که متأسفانه مورد توجه قرار نمی‌گیرد این است که نباید بیشتر از دو عدد زانو در اتصال دودکش به بخاری استفاده کرد و در صورت نیاز به استفاده بیشتر از دو زانو باید به ازای هر زانو یک متر به طول عمودی دود کش اضافه شود که متأسفانه این مسئله رعایت نمی‌شود.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهرداری قم خاطرنشان کرد: نباید لوله دودکش را از پنجره عبور داد و همچنین مسیر داخلی دودکش‌ها در داخل دیوار باید مستقیم و عمودی و  بدون زانویی باشد و برای دو وسیله گاز سوز نباید از یک دودکش استفاده کرد.

کریمی تصریح کرد: در بعضی دودکش‌ها، به جای استفاده از کلاهک، از زانویی استفاده می‌شود که این امر باعث هدایت باد به داخل دودکش خواهد شد و گاهی مشاهده می‌شود در بعضی مکان‌ها افراد لوله دوکش بخاری را داخل یک سطل آب قرار داده و عقیده دارند گازهای سمی جذب آب می‌شوند اما در حقیقت این کار بسیار خطرناک است و به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

وی افزود: گاهی اوقات در محیط هایی مانند داخل چادر و یا محیط های بازی که به وسیله پلاستیک بسته شده است از اجاق خوراک‌پذیری برای گرم کردن محیط استفاده می‌شود که بسیار خطرناک است و احتمال ایجاد مسمومیت و خفگی را دارد.