28.5 C
شهر مقدس قم
۲۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان اتوبوسرانی

اتوبوسرانی بین مناطق قم تبعیض قائل نمی‌شود/ اتوبوس‌های نو بر اساس کارکرد اتوبوس‌های کهنه جایگزین می‌شوند

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری قم با اشاره به اینکه در تقسیم اتوبوس‌های جدید هیچ تبعیضی بین مناطق مختلف شهری قم وجود ندارد، گفت: اتوبوس‌های نو بر اساس کارکرد اتوبوس‌های کهنه جایگزین می‌شوند.

امیر یزدی اظهار کرد:  تقسیم اتوبوس‌های خریداری شده برای ناوگان حمل و نقل درون شهری قم  بعد از نهایی شدن مناقصه انجام می‌شود و در این طرح ۴ شرکت انتخاب خواهد شد که به هرکدام ۶۰ دستگاه اتوبوس نو و ۶ دستگاه اتوبوس کار کرده بازسازی شده تحویل داده خواهد شد که مجموعاً ۲۷۰ دستگاه اتوبوس خواهد شد.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری قم افزود: این ۲۷۰ اتوبوس در خطوط مختلف شهر قم فعال خواهند شد، هنوز مرحله اصلی ورود اتوبوس‌ها به ناوگان عمومی شهر انجام نشده است، اما بنا به دستور شهرداری از ابتدای مهر از تعدادی از اتوبوس‌ها در خطوط مختلف استفاده کردیم و بهترین روش برای جایگزین این بخش از اتوبوس‌های نو این بود که اتوبوس‌هایی که تعهد ۱۰ ساله آنها پایان یافته بود و از خطوط مختلف خارج شده بودند را با اتوبوس‌های نو جایگزین کنیم.

یزدی تصریح کرد: از هر خطی هر تعداد اتوبوس خارج شده بود با اتوبوس‌های نو جایگزین شدند و در این جا بحث تبعیض بین مناطق مطرح نبوده است و ممکن است در یک خط تعداد بیشتری از رد خارج شده بودند و اتوبوس جدید بیشتری به آن خط واگذار شده است.

وی ادامه داد: ۱۱۰ دستگاه اتوبوس جدید و بازسازی شده وارد ناوگان حمل و نقل عمومی شهر قم شده است و هر زمان که مناقصه نهایی شود و با شرکت‌ها قرارداد منعقد شد باقی مانده اتوبوس@ها نیز بین خطوط تقسیم‌بندی می‌شود و امیدواریم در آینده نزدیک این واگذاری‌ها نهایی شود.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری قم با اشاره به اینکه همه اتوبوس‌های جدید اکنون در اختیار پیمانکار قرار دارد، تأکید کرد: بعد از اینکه مناقصه انجام شود همه اتوبوس‌های نو و بازسازی شده به کلیه خطوط اتوبوسرانی داده خواهد شد و چهره شهر تغییر کرده و سیستم به صورت کلی تغییر خواهد کرد.

یزدی در خصوص اینکه مردم مناطق کمتر برخوردار معتقد هستند در اتوبوسرانی قم در واگذاری اتوبوس‌های نو بین آن‌ها و مناطق دیگر تبعیض قائل می‌شود، گفت: به هیچ عنوان چنین مطلبی وجود ندارد و چنین نگاهی در اتوبوسرانی قم وجود ندارد، منطق جایگزیین‌ها فقط از رده خارج  شدن اتوبوس‌ها بوده است و در تقسیم‌بندی هرگز به این مسئله که بخش‌های کمتر برخوردار چون از نظر ظاهر نسبت به مناطق دیگر آراستگی کمتری دارد پس اتوبوس‌ها کهنه در این خطوط فعال باشند وجود نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: همه نقاط شهر برای اتوبوسرانی یکسان است و همه شهروند درجه یک محسوب می‌شوند و وظیفه ما خدمت‌رسانی به همه شهروندان است مردم منتظر باشند تا کار تقسیم نهایی اتوبوس‌های جدید و اجرای طرح جدید اتوبوسرانی به اتمام برسد تا متوجه شوند تبعیضی وجود ندارد.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری قم در مورد اینکه نحوه تعامل و برخورد برخی از رانندگان اتوبوس‌های درون شهری مناسب نیست، گفت: به صورت مرتبط به رانندگان آموزش داده می‌شود اما اگر شهروندان موردی را مشاهده کردند یا با سامانه۱۳۷ شهرداری و یا با روابط عمومی اتوبوسرانی قم به شماره ۶۶۴۲۸۰۰ تماس حاصل نمایند که حتماً مسئله پیگیری خواهد شد.