35 C
شهر مقدس قم
۱۹ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

استفاده حداکثری از ظرفیت آب پساب و چاه برای آبیاری فضای سبز شهر قم

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم گفت: از حداکثر ظرفیت موجود برای استفاده از پساب و آب چاه در آبیاری فضای سبز شهر قم استفاده می‌شود.

به گزارش شهرنیوز، پیام جوادیان با اشاره به مشکلات پیش‌روی توسعه فضای سبز شهر قم، اظهار کرد: مشکل اول بحث آب است؛ سهم شهر قم در استفاده از آب‌های زیرزمینی نسبت به سایر کلان‌شهرها بالا بوده و هست و شهرداری را به سمتی برده که از آب شرب شهری استفاده کند که کار غلطی است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم ادامه داد: در سال ۹۴ تفاهم‌نامه‌ای با شرکت آبفا و آب منطقه‌ای داشتیم تا ۲۰۰ لیتر در ثانیه مصرف آب شرب شهری را کاهش دادیم، ۲۰ سال قبل شهرداری در تفاهم‌نامه‌ای با شرکت آب منطقه‌ای ۷۱۵ انشعاب آب خریداری کرده و پول آن را تهاتر کرده است؛ چراکه شهرداری قم ۳۳ درصد سهام شرکت آب و فاضلاب را در اختیار دارد که کاش آن زمان به جای انشعابات چاه در اختیار شهرداری می‌گذاشتند.

جوادیان افزود: در عوض کاهش مصرف آب شرب شرکت آب منطقه‌ای مجوز حفر هفت حلقه چاه را به ما داد و تعدادی از چاه‌هایی که پروانه نداشت جزو آورده شهرداری به حساب آمد.

وی گفت: عمده فضای سبز شهر قم با آب پساب و چاه آبیاری شده و قسمت بسیار کمی از آن  از آب شرب آبیاری می‌شود و تلاش داریم این مقدار را به صفر برسانیم، البته هیچ کلان‌شهری نیست که ادعا کند از آب شرب استفاده نمی‌کند.