35.9 C
شهر مقدس قم
۲۵ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

۸۰ درصد بوستان هزار هکتاری قم درختکاری شده است

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم گفت: 80 درصد فضای بوستان هزارهکتاری قم درختکاری شده و تمام این بخش به صورت آبیاری قطره‌ای و تحت فشار انجام می‌شود.

به گزارش شهرنیوز، پیام جوادیان با بیان اینکه یک‌سری زمین‌های مستعد و مناسب در جنوب شهر تبدیل به بوستان خواهد شد، اظهار کرد: این زمین‌ها شامل زمین‌هایی چون بوستان کوثر، باغ پرندگان، بوستان خضر، یادمان شهدا، ظهور، زائر و… است، این محدوده حدود هزار و ۳۰۰ هکتار مساحت دارد که پروژه‌ای تعریف شده به عنوان پارک کوهستانی هزار هکتاری جنوب شهر قم و ۸۰ درصد آن درختکاری شده و تمام این بخش به صورت آبیاری قطره‌ای و تحت فشار انجام می‌شود اما شرایطی نیست که مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم اضافه کرد: این تجربه را در کوه صفه اصفهان نیز داشتیم و شرایط آن به گونه‌ای بود که سرسبزی نداشت و بیشتر برای کوه‌نوردی استفاده می‌شد و اما جاذبه گردشگری نداشت و امروز این کوه به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده است؛ در مشهد هم کوه‌سنگی همین شرایط را داشت که امروز به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده است.

جوادیان گفت: در تهران نیز آبشار تهران چنین شرایطی داشت که به قطب گردشگری تبدیل شده است؛ در این عرصه سعی داریم با تعریف لکه‌های گردشگری شامل بوستان کوثر با توپوگرافی عالی، باغ موزه دفاع مقدس، باغ پرندگان، بوستان یادمان شهدا، بوستان زائر، باغ گیاه‌شناسی شهر به مساحت ۱۴ هکتار که از جنبه‌های مختلف حائز اهمیت است تا بوستان مرجعیت و… با خدماتی چون پیست اسکیت، دوچرخه‌سواری، تله‌کابین، باغ خانواده، بانوان و… شرایط مطلوب گردشگری و تفریحی را فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه از سال ۹۷ برای بوستان هزارهکتاری بودجه اختصاص یافته است، گفت: مجموعاً تاکنون ۵۷ میلیارد تومان بودجه برای این بوستان پیش‌بینی شده که می‌تواند تحولی در مباحث گردشگری و زیست‌محیطی شهر ایجاد کند.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم بیان کرد: در حال حاضر گردشگری مذهبی در شهر قم فعال است اما گردشگری تفریحی شهر ضعیف است که با این کار می‌توانیم ماندگاری زائر را افزایش داده و اقتصاد شهر را متحول کنیم.