31 C
شهر مقدس قم
۲۱ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

ورود ۵۲ دستگاه اتوبوس شهری قم منتظر تصویب در شورای اقتصاد است

معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم از لزوم تصویب شورای اقتصاد برای ورود ۵۲ دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان اتوبوسرانی شهر قم خبر داد.

عباس ذاکریان با اشاره به ورود اتوبوس جدید به چرخه جابجایی مسافر در سطح شهر قم، اظهار داشت: ۱۱۰ دستگاه اتوبوس جدید با سوخت یورو چهار در مهرماه وارد ناوگان اتوبوسرانی قم شد که عمر ناوگان را تا حدود چهار سال کاهش داد.

معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم با بیان اینکه خطوط اتوبوسرانی قم نیز به‌زودی دستخوش تغییراتی خواهد شد، ابراز کرد: پیش‌ از این مبنا بر اساس مسافر پیما بوده که مقرر شده از این‌ پس به‌ صورت پیمایش پیما و برخی از خطوط تغییر یافته و دو خط جدید افزوده شود.

ذاکریان خاطرنشان کرد: حدود ۱۰ سال پیش اتوبوس‌ها با یارانه ۸۲.۵ درصد دولتی و به‌صورت قرارداد با بخش خصوصی صورت می‌پذیرفت که در این مدت هیچ کمکی از طرف دولت در این زمینه نشد و از دو سال پیش شهرداری بنا به نیاز تصمیم به تأمین اتوبوس‌های جدید گرفت.

وی با تأکید بر اینکه بسیاری از اتوبوس‌های فعلی شهر قم در آستانه ده سالگی و لزوم تغییر مالکیت به نام شرکت یا افراد حقیقی هستند، یادآور شد: شهرداری بعد از این مدت موظف به تغییر اسناد است، ولی اگر اتوبوسی بتواند معاینه فنی گرفته و ظاهر خوبی داشته باشد می‌تواند با شهرداری قرارداد همکاری امضا کند.

معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم به قرارداد خرید ۱۰۴ دستگاه اتوبوس با شرکت عقاب افشان اشاره کرد و گفت: ۵۲ دستگاه اسکانیا تاکنون تحویل داده شده و ۵۲ دستگاه دیگر نیز منتظر تصویب در شورای اقتصاد است که در کمیسیون تخصصی تصویب شده و تنها باید بعد از تشکیل جلسه در شورای اقتصاد به تصویب برسد.

ذاکریان با بیان اینکه قرارداد خرید ۲۳ دستگاه اتوبوس با شرکت زرین خودرو هم منعقد شده است، اضافه کرد: تاکنون شش دستگاه اتوبوس از این شرکت تحویل شهرداری قم شده است.

وی با اشاره به خروج بیش از ۱۱۵ دستگاه اتوبوس از چرخه خدمت‌رسانی به مردم به واسطه گذشت بیش از ۱۰ سال از عمر خود، اظهار داشت: اورهال اتوبوس‌ها در دستور کار سازمان اتوبوسرانی شهرداری قم قرار دارد.